Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

succesiune (inmatricularea masinii + mormant)


patou

Recommended Posts

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

asa e cum a inteles Marius. Masina o are cel care a cumparat-o (!) iar impozitul e platit de frate-miu (banuiesc ca vine pe numele lui taica-miu). Dar cum pot sa incaseze bani de la o persoana decedata???

 

Personal mie mi se pare un abuz cerinta sa duc o hartie de la consulat. Nu inteleg care-i logica (daca nu sumele de bani exagerat de nesimtite pe care le incaseaza consulatul româniei ca sa legalizeze o hartie) si de ce un act legalizat de un notar canadian nu ar fi in regula.

 

Daca as renunta la cetatenia romana ce s-ar inampla? aproape ca ma bate gandul s-o fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa e cum a inteles Marius. Masina o are cel care a cumparat-o (!) iar impozitul e platit de frate-miu (banuiesc ca vine pe numele lui taica-miu). Dar cum pot sa incaseze bani de la o persoana decedata???

 

Personal mie mi se pare un abuz cerinta sa duc o hartie de la consulat. Nu inteleg care-i logica (daca nu sumele de bani exagerat de nesimtite pe care le incaseaza consulatul româniei ca sa legalizeze o hartie) si de ce un act legalizat de un notar canadian nu ar fi in regula.

 

Daca as renunta la cetatenia romana ce s-ar inampla? aproape ca ma bate gandul s-o fac.

 

nu sint de specialitate insa cred ca renuntarea la cetatenia romana nu ajuta cu nimic, cu sau fara cetatenie romana tot fiica tatalui tau, deci mostenitoarea lui esti (cu sau fara pasaport romanesc).

 

d-aia ti-am zis de renuntarea la mostenire, va rog nu-mi sariti in cap, eu gindesc pragmatic din prisma cheluielilor si cistigurilor legate de tot procesul asa cu mostenirea. asa cum a spus patou, taxele la consulat sint foarte mari, aici o procura costa 60 €, ai nevoie de procura pentru dezbatrea succesiunii si una pentru vinzare bunului mostenit, plus drumuri, plus....

 

dau un ex: la ce imi foloseste mie o mostenire de 2-300 € daca pentru a ajunge in posesia ei trebuie sa platesc taxe, drumuri, "libere" in valoare de...500 €. ma aleg cu o pierdere financiara de 2-300 €. sigur ca fiecare isi face "socotelile" cum vrea si bineinteles tine cont si de mostenirea emotionala mentionata de cineva pe cealalta pagina.

 

patou, tu cu ce te legitimezi n Canada, ID card, permis de conducere, etc? ai putea sa suni la consulat sa intrebi daca e valabil ID-ul canadian ca legitimatie si sa-l folosesti ca act de identitate impreuna cu certificatul de nastere (pentru codul numeric personal).

 

ca notarul canadian nu e recunoscut in ro, e din cauza ca, Canada nu e in conventia de la Haga din 1961 parca (gasesti amanunte pe wikipedia) folosita in dreptul international. nu e vina nimanui, e numai un "ghinion". sint foarte multe tari care au aderat la conventia asta, Canada nu se numara din pacate printre ele.

 

legat de cealalta intrebare a ta, de ce sau cum autoratatile "accepta" bani de o persoana decedata, iti explic cum am inteles eu: persona decedata nu mai poate plati (logic), datoriile la stat sint datorii, nu exista daca si cu parca si trebuie platite. de cine? in principiu de oricine, in realitate de mostenitori. de ex. dupa ce a murit tatal meu si am vrut sa facem succesiunea pentru apartament a trebuit sa aducem o dovada de la primarie cum ca apartamentul nu are nici o datorie. apartamentul in sine nu avea nici o datorie insa tatal meu nu platise impozitul la masina de vreo 3-4 ani si mai avea si vreo 2 amenzi de circulatie neplatite dar care erau salvate in calculator. asadar hirtia legata de apartament am primit-o numai dupa ce am platit (eu) aproape 7 mil vechi pentru datoriile tatalui meu. din cauza za am si atitudinea pragmatica legata de raportul cistig /cheltuieli. deci, daca impozitul nu este platit la zi (apartament, casa, teren arabil, etc), nu poti merge mai departe cu succesiune. asta e o metoda foarte buna a autoritatilor sa te oblige sa platesti datoriile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce informatii am obtinut eu stiu ca e necesara o singura procura pt dezbaterea succesiunii, iar aceasta procura o poti face tu la consulatul Romaniei din Canada. Insa iti trebuie o serie de acte in original, pe care trebuie sa le primesti din tara.

 

Asta e ceea ce am aflat:

 

Moștenitorul aflat în străinătate și care nu poate veni în țară are posibilitatea să încheie acest tip de procură la consulatul României din țara în care se află.

Acte necesare
  • actul de identitate al părții care face împuternicirea1 (mandant), în original;
  • acte de stare civilă, în original;
  • certificatul de deces al defunctului, în original;
  • copia actului de identitate al părții împuternicite2 (mandatar) sau datele acestuia de identificare.

Note:
[1] Partea care face împuternicirea trebuie să se prezinte personal la notariat în toate cazurile.
[2] Persoana împuternicită (mandatarul) nu este necesar să se prezinte la biroul notarial.

 

Deci trebuie ca fratele tau sau mama sa iti trimita certificatul de deces al tatalui tau, in original, iar tu trebuie sa ai un act de identitate valabil, in original. Asta ca sa o poti imputernici ori pe mama ta, ori pe fratele tau, sa te reprezinte la desbaterea succesiunii.N

 

Nu am gasit din pacate nimic legat de dorinta de a renunta la partea ta de mostenire. Mai intreb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau doar sa lamuresc cateva chestii legate de mostenire.

Dupa decesul unei persoane se deschide (de oricare dintre mostenitori) o actiune de succesiune unde sunt chemati mostenitorii. Mama ta si copiii (tu si fratele)

Poti trimite procura oricui sa te reprezinte in acest act. Indiferent ca-s ei sau altcineva.

In succesiune intra bunurile tatalui tau. Inteleg ca masina. Mormantul? Nici poveste! Daca a fost al bunicilor, trebuia facuta succesiune, nu tatal tau este proprietarul. Prin urmare, e nevoie de o succesiune  a tatalui tau (se poate face eventual deodata) prin care sa dobandeasca mormatul, dupa care voi il mosteniti pe el. Puteti cere (si chiar e recomandat, precis notarul va va spune asta) sa se faca aceasta succesiune. Sper sa nu exista alti frati ai tatalui tau...ca e deranj mare atunci.

Nu exista renuntare la succesiune. Sau mai precis exista...insa calea cea mai simpla este acceptarea si renuntarea ulterioara. Ce inseamna asta? ca omul desemnat de tine dezbate succesiunea dupa care este de acord cu o tranzactie in care spune ce vrei tu. Renunta sau cere ce doresti tu.

Deci: hartia pe care ai trimis-o nu este valabila pentru ca ai renuntat la ceva ce inca nu se stabilise ca e al tau.

Hartia pe care trebuie sa o trimiti trebuie sa se refere la imputernicirea unei persoane de a te reprezenta la succesiune si la eventualele tranzactii ulterioare legate de masa succesorala.

Comprendre? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau doar sa lamuresc cateva chestii legate de mostenire.

Dupa decesul unei persoane se deschide (de oricare dintre mostenitori) o actiune de succesiune unde sunt chemati mostenitorii. Mama ta si copiii (tu si fratele)

Poti trimite procura oricui sa te reprezinte in acest act. Indiferent ca-s ei sau altcineva.

In succesiune intra bunurile tatalui tau. Inteleg ca masina. Mormantul? Nici poveste! Daca a fost al bunicilor, trebuia facuta succesiune, nu tatal tau este proprietarul. Prin urmare, e nevoie de o succesiune  a tatalui tau (se poate face eventual deodata) prin care sa dobandeasca mormatul, dupa care voi il mosteniti pe el. Puteti cere (si chiar e recomandat, precis notarul va va spune asta) sa se faca aceasta succesiune. Sper sa nu exista alti frati ai tatalui tau...ca e deranj mare atunci.

Nu exista renuntare la succesiune. Sau mai precis exista...insa calea cea mai simpla este acceptarea si renuntarea ulterioara. Ce inseamna asta? ca omul desemnat de tine dezbate succesiunea dupa care este de acord cu o tranzactie in care spune ce vrei tu. Renunta sau cere ce doresti tu.

Deci: hartia pe care ai trimis-o nu este valabila pentru ca ai renuntat la ceva ce inca nu se stabilise ca e al tau.

Hartia pe care trebuie sa o trimiti trebuie sa se refere la imputernicirea unei persoane de a te reprezenta la succesiune si la eventualele tranzactii ulterioare legate de masa succesorala.

Comprendre? [:)]

 

Rufus,

 

eu cind am facut imputernicirea pentru mama sa ma reprezinte la dezbaterea succesiunii am fost intrebata inainte de notar daca accept sau refuz mostenirea (a nu se confunda cu succesiunea care inseamna in mare operatiunea de impartire a bunurilor mostenite). am acceptat mostenirea si in procura respectiva scrie clar ca accept mostenirea in mod expres, in conformitate cu termenul legal si nu stiu ce articol din codul civil. deci, acceptarea sau refuzul mostenirii se face inainte de dezbaterea succesiunii.

 

nu stiu cum e in ro dar aici se vorbeste foarte des de refuzul mostenirii mai ales cind mostenitorul constata ca sint mai multe datorii decit bunuri mostenite. cind accepti mostenirea, accepti nu numai bunurile ramase ci si datoriile defunctului (daca ele exista bineinteles).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alicia, asa este si aici. Ai dreptate.

Atunci cand exista mai multe etape de parcurs (succesiune succesiva, mai multe bunuri) calea cea mai usoara este acceptarea succesiunii, rezolvarea ei si apoi tranzactia (sau vanzarea bunurilor).

Desigur, daca acceptare succesiunii nu inseamna ceva rau. Asa cum mentionezi si tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ca notarul canadian nu e recunoscut in ro, e din cauza ca, Canada nu e in conventia de la Haga din 1961 parca (gasesti amanunte pe wikipedia) folosita in dreptul international. nu e vina nimanui, e numai un "ghinion". sint foarte multe tari care au aderat la conventia asta, Canada nu se numara din pacate printre ele.

 

 

 

am inteles (in sfarsit!) cum sta treaba. M-am uitat insa pe tarile care au aderat la Conventia de la Haga si am vazut ca statele unite fac parte. Daca as merge in statele unite la un notar ar fi valabil actul?

 

adevarul este ca ma deranjeaza sa pierd 2 zile pe drum, sa platesc bilete de tren plus taxele la consulat.. cum s-ar zice as mosteni doar o cheltuiala de cateva sute de dolari pentru o masina care valoreaza vreo 400 de euro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa spun ca nu s-a deschis o adevarata succesiune, sau daca s-a facut casa a ramas 50% pentru maica-mea si ceilati 50% s-au impartit intre maica-mea, frate-miu si mine. (asta e ceea ce am inteles eu, sper ca e corect ce zic).

 

ma gandesc ca asa s-ar putea face si cu mormantul (din fericire taica-miu nu are frati). 

doar masina e cu probleme ca a fost vanduta (sau ce-o fi fost actul ala)

 

[flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...