Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

succesiune (inmatricularea masinii + mormant)


patou

Recommended Posts

am uitat sa spun ca nu s-a deschis o adevarata succesiune, sau daca s-a facut casa a ramas 50% pentru maica-mea si ceilati 50% s-au impartit intre maica-mea, frate-miu si mine. (asta e ceea ce am inteles eu, sper ca e corect ce zic).

 

 

Da, astea sunt cotele corecte.

Dar nu sunt confirmate decat printr-o succesiune legala la care trebuia sa iei parte tu sau delegatul tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am inteles (in sfarsit!) cum sta treaba. M-am uitat insa pe tarile care au aderat la Conventia de la Haga si am vazut ca statele unite fac parte. Daca as merge in statele unite la un notar ar fi valabil actul?

 

adevarul este ca ma deranjeaza sa pierd 2 zile pe drum, sa platesc bilete de tren plus taxele la consulat.. cum s-ar zice as mosteni doar o cheltuiala de cateva sute de dolari pentru o masina care valoreaza vreo 400 de euro.

 

mda, cu mostenirea se pare ca e cam cum am descris eu mai sus, mostenesti mai multe cheltuieli decit cistigi.

 

notarul in USA este o idee buna insa procura iti va fi stampilata de notar si apoi trebuie pusa apostila de la Haga. aceasta apostila eu am primit-o de la tribunal aici.ai putea sa dai un telefoni la notar si sa-i explici ce vrei, procura in limba romana (facuta de tine), el legalizeaza semnatura ta (vei semna in fata lui), va scrie pe procura ca ai semnat in fata lui si te-ai legitimat cu actul de identitatea blabla (iti trebuie ceva valid). dupa aia trebuie sa te ocupi de apostila sau poti sa intrebi notarul daca se poate ocupa el de apostila (aici o fac dar conta cost bineineteles) si apoi sa-ti trimita procura prin posta ca sa nu mai faci un drum in plus.

 

si varianta asta este destul complicata, insa daca suni un notar din usa sigur iti va spune cum se procedeaza, cit dureaza si mai ales, cit costa. nici varianta asta nu e foarte ieftina, la mine a fost avantajul ca am avut notarul si tribinalul in oras. aaa, neaparat sa intrebi notarul daca accepta un document in lb. romana (pe care probabil nu o cunoaste) si ca ce vrei tu sa legalizezi este de fapt semnatura ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate sunt pe dinafara subiectului dar e bine de bagat la cap patania mea - atunci cand se vinde o masina fara acte legale.

 

Acum 10 ani a murit unchiul meu. 

Unchiul asta a avut testament in favoarea noastra (eu si soru-mea), in testamentul facut de el se mai stipula ca vom mosteni si toate bunurile ce mai pot aparea pe parcurs.

Am fost, am facut succesiunea. Tate bune si frumoase pana cand.....

 

...Pana cand la taxe si impozite a aparut pe numele nostru un FIAT 850 - masina din tinerete a unchiului care fusese vanduta lui X doar cu un act de mana.

 

Am fost in nu stiu cate audiente si tot am spus ca masina fantoma nu e la noi, ca nu e a noastra. Sa-l gasim pe actualul proprietar. Cum sa-l gasesti cand ai doar un nume (aproape ilizibil) scris de mana si o semnatura?

Aia de la impozite au zis, in ultima instanta, sa aducem o dovada ca masina a fost dezmembrata si o sterge. Ce act frate? Eu nu stiam nici macar numarul de la masina.

 

Si uite asa am platit impozit pe o masina stafie, ani si ani de zile.

 

De vreo 3 ani nu a mai aparut.  Habar nu am ce s-a intamplat. Nici nu m-am interesat ca mi-a fost teama sa nu zgarm rahatul si sa ma trezesc iarasi cu ea in acte.

N-as fi vrut sa ajunga, in ritmul asta, la fii-mea. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viviana,

 

ceva de genul asta am patit si eu cu masina lui tata. el a vindut masina cindva (habar n-am cind) la fier vechi si a "uitat" s-o scoata din circulatie. si impzitul s-a strins si noi (mostenitorii) am fost buni de plata dupa moartea lui. bineinteles ca n-am avut nici o dovada scrisa ca masina era data la fier vechi demult, insa domana de la primaria a fost draguta si ne-a invatat sa facem o declaratie pe proprie raspundere cum ca masina nu mai exista si cu declaratia asta a fost masina stearsa din calculator. impozitul l-am platit "la zi", adica a fost calculat pina in ziua semnarii declaratiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adevarul este ca ma deranjeaza sa pierd 2 zile pe drum, sa platesc bilete de tren plus taxele la consulat.. cum s-ar zice as mosteni doar o cheltuiala de cateva sute de dolari pentru o masina care valoreaza vreo 400 de euro.

 

Nu va fi ieftin pentru tine sa rezolvi aceste lucruri, insa de facut trebuie facute, pt ca fara acea procura succesiunea nu se va putea dezbate si bietul om care a platit deja banii pe acea masina nu si-o va putea inmatricula, si asta nu din vina lui.

 

Acum probabil nu se mai pune in balanta ce mostenesti si ce pierzi TU, ci sa rezolvi acest lucru.

 

am uitat sa spun ca nu s-a deschis o adevarata succesiune, sau daca s-a facut casa a ramas 50% pentru maica-mea si ceilati 50% s-au impartit intre maica-mea, frate-miu si mine. (asta e ceea ce am inteles eu, sper ca e corect ce zic).

 

ma gandesc ca asa s-ar putea face si cu mormantul (din fericire taica-miu nu are frati). 

doar masina e cu probleme ca a fost vanduta (sau ce-o fi fost actul ala)

 

In mod legal succesiunea nu s-ar fi putut face fara prezenta ta sau fara acea procura din partea ta catre altcineva care sa te reprezinte. Daca s-a declarat ca nu exista alti mostenitori in afara de fratele tau atunci e fals in declaratii, si asta intra la capitolul penal. Dar ma indoiesc, ca in acest caz fratele tau nu te-ar mai fi solicitat sa trimiti niciun act din partea ta.

 

La mostenire se imparte asa cum ai spus, mama primeste jumatate din masa succesoarala, plus 1/3 din cealalta jumatate (1/3 primesti si tu iar restul de 1/3 fratele tau).

 

Legat de mormant Rufus are dreptate, daca nu s-a dezbatut succesiunea dupa bunicii tau si tatal tau sa fi avut un certificat de mostenitor in care sa scrie ca a mostenit concesiunea pe mormant (dreptul de folosinta doar, asta in caz in care nu detineati mormantul ca proprietari), atunci trebuie facuta tot acum si succesiunea pt el si apoi sa poata intra mormantul in masa succesorala a tatalui tau, sa o puteti mosteni voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...