Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

La Multi Ani şi petrecere frumoasa dacă va sarabatoriti!

 

Eu m-am tot abătut de la Monti, pur şi simplu nu am voinţa sa ţin măcar o săptămână Monti curat.

 

Am facut ieri pentru prima data nutella de casa, buna dar mi-a picat cam greu am mancat cateva linguri la MD. Şi din nou clafoutis cu mere, f bună prajitura asta. Am făcut şi wassa dar nu prea a ieşit, a fost prea moale aluatul deşi am respectat reteta, am tot adaugat tărâţe dar nu s-a făcut bun de întins cu facaletul. Până la urma am întins cu lingura direct pe hârtia de copt.

 

Adriana, uite ca am găsit pt tine şi cheesecake şi bonus lemon curd deasupra :) cred ca o fac si eu weekendul viitor!

http://www.dulciurifeldefel.ro/cheesecake-with-lemon-curd/

 

Cred ca linkul era de aici:

http://www.goodfood.ro/articol/lemon-curd-aroma-prajiturilor-de-vara.html

 

Am făcut saptamana trecută o prajitura cu 4 foi cu miere (neconforme) şi intre foi alternativ un strat de magiun de prune, lemon curd şi crema de vanilie (cum e cea pentru eclere), f bună a fost. Şi am facut şi cheesecake simplă fără fructe, doar cu caise uscate, din smantana scursă şi frişcă bătută şi cu un topping de jeleu de agrise cu fulgi de migdale.

 

Sz, tu faci ciulamaua de ciuperci ca un fel de tocăniţă sau nu am înţeles eu? Adica nu pui nici faina nici smantana?

 

Buflea, in cazul reţetei de mai sus curd=crema. Din linkul de mai jos înţeleg ca e un fel de kefir deoarece se obţine prin fermentare.

http://in.answers.yahoo.com/question/index?qid=20060821102556AACd5hz

 

O zi veselă, la noi e mohorata tare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu plec in curand la spectacol la teatru... a auzit mama ca e intrare libera...sper sa nu fie calareala pe acolo, ca nu stau! [:)]

 

Azi am facut piftele la cuptor, le-am pus leurda, bostanel si mult patrunjel proaspat si au iesit de numa numa... am mancat cu salata de spanac+leurda+ceapa verde+ridichi; dulce am prestat o coliva de tarate, superrrrrr...m-am indragostit de ea [alcool] ! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor...

 

asa cum v-am promis va arat doua poze cu mine... de la serbarea de 8 martie...insa nu am inca poze stand in picioare sa ma vedeti in detaliu....

 

Meniul e tot conform, NU am mancat deloc mucenici.. ieri am facut macrou proaspat cu sos de lamaie... un deliciu.......

Meniul de azi:

MD: iaurt 0%+branza vaci 0.1%+ gem prune fara zahar

G: cafea

P: supa de pui cu taitei

G: 2mere

C: varza calita cu carne de porc+ mamaliga de naut

 

post-15404-0-64961400-1394434742_thumb.jpg

post-15404-0-31973500-1394434752_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

Marieta, sa fii sanatoasa, sa-ti traiasca puii si sa te bucuri de ei! [flo2]

 

Criss, am stoc de tarate pentru juma de an...de la ultima reducere [:-)))]  [fri] .Multumim de info! [flo2]

 

Ieri:

md: piftele cu rosie

g: vreo 3 mucenici (de fapt niste briose cu aluat de cozonac monti cu faina SM) cu sirop de agave si nuca macinata

p: supa de rosii cu galuste

c: niste mucenici, piftele, putin sufle de branza cu spanac

 

O zi frumoasa! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...