Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Andanii, multa sanatate mamei tale!

 

Am cam zacut zilele astea, mi-a fost rau si de la raceala si de la celalta problema. Am tras de mine sa pun ceva pe masa si am tot tinut-o in chestii rapide. E musai sa gatesc maine si acum imi fac planul ca vreau sa merg la piata. As face o tarta cu ton  ca asta dar nu stiu prea bine cum sa procedez cu aluatul. Inainte de a ma reapuca de monti o faceam frecvent ca se face repede si e foarte buna. Ceva sfaturi, aveti o reteta de aluat sarat si fraged montignac? [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Am incercat sa postez si mai devreme dar nu am putut. Sper ca acum sa reusesc.

Meniul meu de ieri:

Md wasa cu cascaval.

G alune.

P o abatere un covrig.

G fasole cu gogosari.

Meniul de azi:

Md- cafea:)

P fasole cu salata verde, ridichii, castravete si ceapa.

G alune.

C un mar si o portocala.

O seara buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor! Otilia [flo], eu nu pot pune lapte sau smantana, vreau sa fie vegetariana.

Dulcetica, da, tin post, dar numai miercurea si vinerea, insa mereu, nu doar cand sunt posturile mari. Acum ma gandesc sa incerc si in Saptamana Mare.

Iti dau un exemplu pe maine:

 

MD: biscuiti burger cu "nutella" din avocado, cacao, portocala sau cu dulceata monti, sau cu masline, rosii, ridichi. Am mai facut o pasta de avocado, masline, chimen si usturoi, f gustoasa. Dar nu mi-e prea clar cu avocado, e sau nu permis?

P ciorba de loboda (loboda, ceapa, bors, leustean si orez integral) sau supa crema de ciuperci, praz, fenicul si ce-oi mai gasi prin frigider

salata de leurda/verde cu de toate + ciuperci fripte, sau fasole verde/mazare scazuta

C ciuperci la cuptor cu praz si verdeata, sau supa crema, sau paste al dente cu sos de rosii, ciuperci, etc, sau orez la fel.

 

Sunt multe retete, timp sa ai... de asta eu duc lipsa, asa ca ma limitez la ce e mai simplu de facut. M-am invatat sa fierb mai multa fasole, de exemplu, apoi o pun in pungute la congelator si scot cand imi trebuie, o  pun in salate, o fac scazuta, ciorba, cum am chef. Daca iti plac vegetalele, e simplu, de-asta eu nu as fi rezistat la dukan, de exemplu, cred ca as fi suferit din toate punctele de vedere...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Macule, ciorba de burta e monti daca nu ii pui faina sau cartof! [:)] Avocado e conform, poti manca fara probleme, nu am observat modificari de la el! [:)] 

 

Puisorule, ce e aia salata pasareasca?! [:)]

 

Vreau si eu o reteta de biscuiti buni, crocanti, sa nu fie lipiciosi, fara faina, doar cu tarate eventual alune/nuci/migdale... Nu reusesc sa nimeresc una care sa ma satisfaca; vreau sa fac salam de biscuiti si imi trebuie crocanti! [:)]

 

Ieri:

md: ou cu lipie tarate

p: tarta de branza cu leurda si rosie

g: seminte uscate

c: fasole pastai, scrumbie cu lamaie, 2 patratele de cioco 85%

 

O zi frumoasa! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flor] neataaaaa!

 

Am aterizat si eu de la sala si de la piata. Am luat cozi de somon cu 27 de lei/kg. [bis] Am mai cumparat si niste pastrav sa fac la cuptor cu legume. Acum mananc paine cu gem cu fructoza si un pahar cu lapte. Abia acum am descoperit ca trebuie tinut la firigder asa ca dau zor sa termin borcanele ca nu am prea mult spatiu.

De azi sper ca m-am extras si eu din butoi si am revenit pe calea cea buna. O zi frumoasa ca vremea de afara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' stiu ca aveti un ritm de scris infernal. N-apuc sa dau si eu un raspuns, ca deja sunteti 10 pagini mai departe.

Era vorba despre papanasi, da? Ii tavalesc in faina de migdale rumenita, ca sa nu-i tavalesc in pesmet. Ca sa nu fie lipiciosi. Si i-am facut cu branza umeda , ca uscata de aia romaneasca, nu gasesc sa dau cu tunul!

Eu de trei zile-n coace (gura nu-mi mai tace) mananc aproape numai turte de tarate. Sunt delicioase! Dar la cantar nimica! Stagnez. Noroc ca asigura tranzitul intestinal bun.

In butoi sunt si eu... din cauza lu fie-mea, care e in 'criza de adolescenta' inca de cand s-a nascut :) imi scoate peri albi... Da' ies eu in curand...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...