Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buna seara,

 

nu am avut timp azi sa intru... abia acum am ajuns acasa si vreau sa va salut!

 

Child La multi ani sa fii sanatoasa! [flo2]

 

Dulce, distractie placuta! [flo2]

 

Azi:

md: sana cu lipii tarate

g: cioco 85% 

p:  6 saratele

c: fasole verde, chefir

 

Si penttru ca sunt acasa si aici am pozele descarcate, va pun poza de "coliva"  [soricel] (reteta dincolo la sub. de retete) :

post-1120-0-52136800-1394045098_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Scriu si eu meniurile de ieri si de azi:

MD o bucatica mica de drob cu dovlecel, 2 felii de cascaval, o bucatica de branza

P: un copan de pui la cuptor cu o jumatate de gogosar murat

G1: 1 felie de paine cu icre de peste si un file de anchoix

G2: alune, migdale, coacaze, caise

C: mancare de praz

 

si azi

MD: 2 oua jumari cu putina telemea de capra, 1 cana de lapte

P: mancare de praz cu o felie de paine

G: o felie de sunca facuta in casa cu o felie de cascaval

C: paste cu ton, zmeura cu frisca.

 

Otilia, multumesc! Sper sa nu fie ceva mai grav, chiar m-a pus pe ganduri pentru ca episodul de azi  incununeaza cateva zile de suparare maxima cu fi-miu care ma chinuie cu scoala si cu lipsa lui de responsabilitate.

 

Child, cu intarziere iti urez si eu toate cele bune! La multi ani fericiti si sa ai parte de tot ce iti doresti! [flor] [s]

Carmen, sunt verde de invidie! [pk]  Way to go! Asa vreau si eu sa vin sa va povestesc anul viitor pe vremea asta ca am slabit 20 si de kile!

 

Fug sa ma culc ca sunt doborata de oboseala si maine am o zi mai libera de alergatura cu copiii poate reusesc sa misc si eu un pai in casa asta. Am niste rufe frumos stivuite pe canapea de o saptamana deja [:I]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, copile dorm.

 

Am facut Tort de nuci cu ciocolata, cel de la retete Montignac. Glazura insa am modificat-o, am pus cacao pentru ca ciocolata pe care am pus-o deoparte a ajuns la cea mica in burtica. Ah, si n-am avut decat vreo 60 de grame de fructoza in loc de 100 in blat, deci e si mai dietetic. S-a mancat cam 1/3, eu doar am gustat. Daca mai e ceva maine seara ii mai pun glazura ca am impresia ca asa e si mai delicios cu glazura multa.

 

Androix, ce ai pus in drobul cu dovlecel?

Claudia, ce de idei ai. Zau ca nu m-as fi gandit la coliva cu tarate de ovaz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Cantarul a sucombat! Mama lui de cantar!!! [smulgpar]  Ma pun sa-mi caut un cantar ca lumea, nu ca n-am avut si tefal si tot a dat coltul dupa cativa ani...

 

Otilia, drobul a fost minunat! Am zis ca-i trag o poza frumoasa si il scriu la retete dar pana sa fac asta l-am mancat frumusel. Am pus 1 kg de pulpa de porc, destul de slaba, ceapa, ardei, o mana de ciuperci si 3 dovlecei rasi. Am calit ceapa, ardeiul, ciupercile si dovlecelul ras (data viitoare il si storc ca a lasat enorm de multa apa si m-am cam chinuit s-o scurg din cratita) apoi am lasat sa se racoreasca putin. Dupa aia am rasturnat intr-un castron peste carne, am sarat, piperat si am spart peste asta doua oua si am pus si marar. Am amestecat bine si am pus intr-o tava pe hartie de copt si am dat la cuptor pana s-a rumenit deasupra. A iesit foarte bun, l-am taiat bucatele ca pe prajituri si l-am mancat asa cu ardei cruzi, cu branza. De la soacra-mea am luat ideea doar ca ea in loc de dovlecei pune orez la greu [batcap] As putea sa fac si niste chiftelute la fel, doar sa le asezonez cu usturoi ca mie asa imi plac si sa le prajesc [fri]  dar poate alta data.

 

Szv, pai cred ca si eu tot de la suparare si stres am patit-o. Doar ca m-a lasat un pic masca pentru ca aveam despre mine parerea ca sunt destul de puternica la faze d-astea si nimic nu ma afecteaza, mai ales ca nu sunt omul care sa se macine interior, la mine supapa e ca la locomotivele alea cu abur, imediat fluiera si se elibereaza [nebu]  nu ma asteptam sa am efecte de felul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Andoix,de la stres sigur a fost. Eu pot sa mananc aiurea rau si n-am nimic,in schimb 2-3 zile de stres sunt de ajuns ca durerea de stomac sa-si fac prezenta.Eu in 2007 am avut ulcer si de atunci am ramas cu durerea ce revine la stres. 

 

Meniul de ieri :

 

md-iaurt 0,1% cu tarte de ovaz si o negresa

 

gustare- o alta negresa

 

pranz-omleta cu branza nu prea slaba si o salata mare de varza dulce.

 

gustare- o abatere

 

cina- un mar si un pahar de cola 0

 

Nu stiu ce am,vreo 10 zile am tinut ok,acum am inceput cu abaterile.Prea multe dulciuri fie ele Monti.Azi-maine vreau sa fac mucenicii sa-i las sa se ususce pana sambata cand ii fierb. O sa fac si normali si Monti.Altceva dulce n-o sa mai fac ,vad ca nu ma pot abtine deloc  [batcap]  [batcap]  [batcap]

 

Otilia,sanatate!!!

 

Claudia,ce bine arata prajitura ta!!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,<br />Multumesc Claudia pentru ideea cu coliva, am facut-o si eu azi la MD , e super buna si e de post<br />De asemenea si salata de brocoli a fost f buna (eu i-am oparit f putin si dati prin razatoare cu un pic de ulei si mustar), am gasit modalitatea de a manca cu placere brocoli:) o sa incerc si cu conopida<br />in rest, am mancat salata de varza cruda, varza la cuptor, am pus si de fasole boabe sa fac si iahnie cu usturoi si marar<br />o sa incerc sa fac si chiftelute de falafel, poate in week-end ca n-am mai incercat pana acum.<br />daca aveti o reteta de mucenici de post incercata, pune-ti-o va rog si pentru mine aici.<br />Va pup si o saptamana usoara sa aveti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! Aseara dupa sala am iesit in oras cu niste prieteni, am mancat la Il calcio, nu o sa credeti dar aveau paste integrale-si doar cu legume.Aveau un pic de ulei in plus, dar mergeau.Si am mancat la desert 2 lingurite de tort cranz, evident nemonti.Totusi azi dimineata 57.7.Sunt pe drumul cel bun.

 

Androix, ia cel putin 10 zile Omez, sau Nexium, sau Lanzap-ca nu stiu ce ti-a dat, si ia si Sucralfat ca pansament gastric, 3-4/zi.Nu te juca, nu e de joaca.Si clar nu are legatura cu mancarea ci cu stresul.

 

Claudia, m-ai omorat cu coliva din tarate! Esti incredibila!Astept reteta de mucenici, trebuie sa inventezi ceva si acolo!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mucenicii mei,i-am facut acum cu faina jumi-juma. Au iesit ceva din 200gr  faina. Intrebarea e,in unele retete am vazut ca se coc putin .Eu de obicei pe cei ne Monti ii lasam la uscat pe masa o zi. Sa-i coc sau nu? Voi ,cum ii faceti???

 

Mai am de facut o tura cu faina alba pt ceilalti ai casei.

 

I-am facut de acum ca vreau sa-i fierb maine seara sau sambata dimineata sa avem timp in weekend sa-i mancam . [:)]

post-6947-0-80284000-1394093921_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...