Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Morning!

 

Caress am facut si eu reteta asta sau una asemanatoare de pe blogul savei laura si tot asa am patit, mi-au ramas bilutele pe jumate neacoperite  [batcap] arata nemaipomenit pe blog dar nu prea m-a impresionat gustul.

 

Floaredemac cum ai facut budica de chia? nici eu nu stiu nicio reteta de cioco, sorry..

 

Marietuta multa sanatate la pui si felicitari ca te tii tare pe baricade.

 

Puisor am niste meniuri pe care le tot repet, am reusit sa-mi fac vreo 5 variante de meniuri pt 5 saptamani pe care le tot rotesc. 3 zile pe saptamana nu gatesc deloc, copiii sunt la scoala/ gradi, sotul mananca la serviciu. Eu ma descurc cu ce gasesc. Pt sapt viitoare planuiesc: pui cu mazare si marar, somon la cuptor cu tzatziki, tarta cu spanac & ciuperci, ciorba de perisoare, curry cu cartof dulce & naut.

 

Am facut cheesecake pana la urma, cu home made lemon curd, a iesit o nebunie. Am luat niste quark + branzica mea de casa + philadelphia light + frisca. E pufoasa, spumoasa si acrisoara. Lemon curd mi-a iesit super dar am bibilit vreo ora pana mi-a iesit. Mai am o sarja pt niste muffins cu mac. Poate wkndul viitor. 

 

O zi frumoasa!

 

 

post-61688-0-37495400-1396168748_thumb.jpg

post-61688-0-71933800-1396168779_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am facut si eu desertul din branza.

Pana vine Caress si ne spune cum e desertul ei si ne povesteste gramaje, adaptari pentru Monti   [pk]

 

Eu am pus branza, smantana, fructe de padure, vanilie, indulcitor si a iesit bun rrrau, nu e sec si are aroma.

Pana am dat eu din taste, fiica mea s-a pus pe decorat  [:-)))]  deh, se joaca si ea.

Va pun poza ce am pus-o si in blog, am editat de dragul ei  [il]

 

Zilele astea am cam facut experimente, multumita DC-ului si aparatului multicooker.

Asa ca avem la caserole inca din mancarica de fasole boabe, avem din nou mazare cu piept de pui si am incercat si ciuperci cu piept de pui si smantana langa care voi face mamaliga de tarate de ovaz.

 

Inca nu am facut supa ...  [help]

 

post-12863-0-50945100-1396169104_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.choosingraw.com/basic-raw-vegan-vanilla-chia-seed-pudding-step-by-step-instructions-and-recipe/

 

http://www.gustverde.com/2013/12/raw-budinca-de-ciocolata-cu-seminte-de.html#more

 

 

De aici m-am inspirat pentru budinca, e fff simplu de facut. Am pus fructoza si lapte de soia, nu am mai avut rabdare sa fac lapte de migdale. Cred ca este si mai buna cu lapte normal,dar am vrut sa fie mai light si sa am un desert si in zilele de post. Inca nu mi-am cumparat stevia.

 

Am avut o noapte aproape alba, cu termometrul tot timpul pe fruntea celei mici, dar pana acum tolereaza bine, sper sa scape si ea cu minimul de chimicale posibil.

 

Azi prestez niste pancakes cu nutella, de la Alina citire.

 

Va pup! M-ati innebunit cu deserturile alea fabuloase,,,, da-mi, Doamne, si mie mai mult timp sa fac ceva curatenie in casa si deserturi care necesita mai mult de 5-10 minute pt pregatirea lor!!! [:-)))]  Pana atunci.... raman la cele banale si salivez cand vad pozele voastre! [bang]

post-93318-0-83939900-1396180525_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut zilele astea cheesecake, de fapt, eu ii zic pasca fără blat. A avut succes in familie, dar nu a arătat așa fabulos ca pozele precedente.

 

Eu încerc sa ma menține conforma si încerc sa mănânc porții nu prea mari.

 

Meniul de azi

Capsuni

Smântână cu castraveți

Supa crema de linte

Cheesecake

Supa de linte cu cascaval

Pogaci ( astia nu-s conformi, iar m-a sabotat soacra)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatzaaaaa  [hia]  [hia]  [hia]  [hia]  zi superba va doresc 

 

Floare am descoperit o chestiune .... am facut ieri ceva care sa-mi suplineasca pofta de ciocolata (stii ca si io-s innebunita dupa ciocolata, e lucrul care imi lipseste cel mai mult ).... ricoota + lapte + cacao + fructoza + gelatina ..... iese super buna  [pk] si chiar zici ca-i ciocolata  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Caress am vazut si eu tortul asta dar nu l-am incercat ... in schimb am facut ceva ieri cu faina de migdale si zmeura 

Blatul l-am facut din oua + fructoza + faina de migdale si deasupra am pus zmeura si apoi am bagat la cuptor .... a fost super buna  [buca] baietii au mai presarat zahar pudra deasupra ca cica nu era dulce dar pentru mine era super ok  

Si am mai facut zilele trecute creme brulle : http://www.retete-dukan.ro/creme-brulee-cu-vanilie/ .... o chestie super simpla si nu va spun cat de buna e .... am presarat putin cacao la servire eu 

Am avut diverse pofte si decat sa cumpar si sa mananc prostii mai bine m-am pus sa imi fac poftele  [artif]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

ce de bunatati ati bucatarit... [il]

 

In meniu am avut: scrumbie, icre, spanac, urzici, salata verde cu humus si tofu la tigaie, o tarta cu mere si coliva monti! [flo2]

 

Cantarul s-a hotarat sa ma binedispuna cu -1kg (in 3 saptamani-cam asta este este rata de scadere in ultimele luni).

 

O saptamana frumoasa! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...