Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buna dimineata!

 

Da ce liniste e pe-aici, nu se mai tine lumea de dieta? Intreb eu care calc in strachini zilnic [:I]  Ca urmare si cantarul ma taxeaza corespunzator. Dar am fost asa de ocupata si de obosita incat am mancat orice mi-a facut mama sau se cumpara usor( adica covrigi [bang] )

 

Marieta, ce reteta ai folosit la covrigi? Macar sa fie monti daca tot am dat in patima lor. Din cate imi amintesc, mazarea uscata are IG mare deci cred ca merge maxim ca si masa glucidica.

 

Floare de mac, asa e si fiica-mea cu tusea. M-am saturat de muci si tuse pana peste cap, nici nu stiu ce sa ii mai dau. Acum testam un sirop nou.

 

Carmen, ce tort i-ati facut Zarei? Se apropie ziua Mayei noastre si poate o rasfatam si noi cu un tortulet. LMA Zara!

 

Ariel, nu mai zici nimic? [pup]

 

Pt azi am salata de broccoli crud pt MD, snitele si chiftele cu ridichi la pranz iar de cina tiramisu ca e ziua mamei mele.

 

Pt saptamana viitoare ma gandesc sa fac un spanac scazut cu ochiuri, orez cu scoici si calamari, curry de linte si fasole, quinoa cu ciuperci pleurotus, fasole verde scazuta cu usturoi. Nu stiu inca ce sa fac pt servici, mai caut.

 

M-am apucat de treaba de dimineata, am pus haine la spalat, ma duc sa hranesc copilul si apoi plecam la concert pt copii, pictura si intre timp eu la shopping.

 

Un weekend linistit sa aveti [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!

Eu sunt cumintica. Am fost ieri la un parastas si am mancat numai ce s-a incadrat in monti, adica salata de vinete si fasole batuta.

Acasa nu am nimic ce nu e monti, asa ca nicio sansa sa calcam pe bec.

Tortuletul cainilor il fac asa: boabele pentru caini amestecate cu conserva pentru caini, nivelat frumos, deasupra iaurt cremosso pe post de glazura, ornat cu biscuiti in forma de oase (tot pentru caini). Sarbatoritul are parte de lumanari (in care sufla fetele), cantam la multi ani, pupaturi, etc.

Oamenii au tort pentru oameni (monti), mai cantam o data la multi ani, mai suflam o data in lumanari...

Fetele au desenat cu creta pe jos prin curte diverse cu dedicatii pentru catei.

Primesc si cadouri, jucarii din plastic pentru catei, bunatati pentru catei...

Cam asa ne serbam noi cateii.

Uneori avem si musafiri, dar anul asta a fost destul de frig. Poate de ziua lui Joc sa invitam si alti copii, ca e in mai, si speram sa fie mai cald.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Carmen, mersi pt idee. O sa o serbam si noi pe Maya in iunie atunci. Fiica-mea oricum e mare fan suflat lumanari si va fi foarte incantata [:)]

 

Pt servici mi-am facut ieri scallion pancakes. Sper sa nu mai dau iama in covrigi [:I]

 

Meniu azi:

MD: avocado, hummus, salam uscat

P: salata de cruditati cu pui

C: spanac scazut cu ochiuri

 

O saptamana usoara sa aveti [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor,

 

Puisor eu am vazut poe site-ul Montignac ca mazarea uscata are IG 25... acum am mancat-o  ce sa mai zic..

 

Covrigii i-am facut dupa reteta aceasta 

http://alinaretetedietetice.blogspot.ro/2010/01/covrigi-integrali.html  imi tot cerea Elena covrigi, si ca sa nu cad prada ispitei i-am preparat eu in casa.

 

Acum caut idei pt dulciuri de paste( nu am facut pana acum cozonac/pasca monti)

 

In week-end am gatit ciorba de perisoare, chiftelute cu multe legume, snitele(  date prin faina de naut); pulpe de pui cu legume.

 

Meniul de azi:

MD; portocala, cafea

G: crema de branza; ceai

P: ciorba de perisoare

C: pulpa de pui cu legume

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum caut idei pt dulciuri de paste( nu am facut pana acum cozonac/pasca monti)

 

 

 

Eu fac des pasca monti, in ultimele dati am facut cu goji, amestecul de arome, gusturi si culori e demential.

Cozonac o sa fac gen raw, cu caju si mac, am mai incercat o data si a iesit minunat, a avut succes mare, acum trebuie sa fac vreo 3 cozonaci, ca sa apuc sa gust si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor. Scuze pentru absenta, dar am avut ceva probleme cu internetul.

Raportez azi de dimineata 56,5kg . Ar mai fi 1,5 .

In wd am avut ceva abateri pentru ca am fost la tara.

De azi sunt cuminte si o sa bucataresc: ciorbita de pui, varza cu carnatii si salata de telina cu morcovi si piept de pui. Mai am si niste stevie pe care inca nu m_am hotarat cum sa o fac.

Am facut aseara chec .

O saptamana buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marieta, ai dreptate, mea culpa [:I] Ma gandeam la mazarea in conserva [:)]  De Paste o sa fac probabil un cheescake cu fructe de padure si poate o portie de raffaelo pt Stefi. Am gasit la un moment dat o reteta cu unt de cocos si vreau sa o incerc.

 

Acum imi amintesc ca am mai facut covrigii astia dupa o reteta de pe culinar. Poate ii fac weekendul care vine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine! [flor]

 

 

Si eu pe-aici, putin daramata desi ieri am dormit de pranz doua ore asa cum n-am mai apucat de un numar considerabil de ani. Dar tot obosita ma simt. Ma tot tin sa ajung la o farmacie mai ieftina sa-mi cumpar una alta si niste magneziu ca prea sunt secatuita de zici ca trag zilnic la jug.

Azi mi-am invatat si lectia ca am avut niste drumuri de facut dupa ce am lasat copiii la scoala si am zis totusi sa nu trag chiului la sala. Dar am uitat sa mananc macar o banana, asta dupa ce ieri am sarit si cina, asa ca m-am dus la sala hamesita de foame si de-abia am reusit sa merg la deal pe banda 30 de minute, ce sa mai alerg...

 

Am pus de paine, mi-am pus in minte sa fac niste chiftelute marinate si un quiche de ciuperci si la 3 jumate trebuie sa plec deja.

Am mancat in masina niste smochine si acum la pranz ciorba de legume cu gulie pe post de cartof si varza calita cu carne de pui. Diseara o sa-mi fierb o mana de linte.

 

Sa aveti o zi frumoasa si conforma!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...