Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata! [flor]

 

Ce faceti, v-ati plictisit de monti? Sau aveti toate de lucru pana peste urechi?

Eu am cam intrat in panica pentru ca am realizat ce putin mai e pana la paste cand mi-au propus copiii sa ii duc sa se impartaseasca. Va trebui sa alcatuiesc un meniu de post pe cateva zile ca deja sunt marisori si nu-i mai impartaseste asa fara sa tina un pic de post. Si cu ocazia asta mi-am dat seama ca nu stiu ce fac de paste. Mare lucru nu schimbam noi in meniu fiind asa cam traditionalisti, dar e musai sa transform meniul sa fie cat mai montignac, cel putin pentru mine ca sabotorii mananca ce vor ei.

Destul ca nu fac cozonaci si pasca si le cumpar si va dati seama ca sunt nemonti si nici nu pot sa nu ma ating de ele ca sunt bestiale. Dar ma pregatesc sa merg la sala si saptamana viitoare si cealalta, normal fara pauze sa vad cum o sa fie programul acolo.

Deci voi ce pregatiti de paste?

Eu fac asa: o ciorba ori de curcan ori de perisoare (mai propbabil curcan ca mie nu mi-au placut perisoarele cu ovaz), drob de ficat si carne de pui, friptura de miel cu garnitura monti pentru mine si poate cu piure de cartofi pentru restul daca o sa mai am timp, dulcele de cumparat. Hai ca am schitat si meniul. Nu am mult de lucru la monticizat. Trebuie doar eu sa fiu atenta ce mananc.

 

Am facut supa crema de pui, cu legume multe si felurite si niste chiftelute la cuptor foarte bune au iesit azi trebuie sa le fac un sos rosu ca sunt totusi cam uscate sa le mancam asa. Dar am pus la ele linte fiarta in loc de cartof, nicio diferenta, carcotasii cu nasuri fine nici n-au sesizat diferenta.

Si am mai facut o placinta cu ciuperci, bestiala si aia. Acum ca am constatat ca aluatul e foarte bun cu faina monti o sa fac si cu ton si cu carne si cu spanac.

 

Si dupa vreo doua luni de mers la sala am facut iar febra musculara [:-)))] la fund! V-am zis ca mi-am pus in cap sa mi-l bombez ca grasimea de pe el se topeste prima. Asa ca ieri am schimbat ceva in rutina de antrenament si azi suport bucuroasa consecintele.

Si e musai sa va povestesc de doua podoabe care m-au ucis azi la sala!!! Prima, a calarit o banda langa mine si a butonat televizorul din fata noastra, bai si l-a lasat pe national geographic wild pe un documentar cu animale care mureau in conditii necunoscute. Va spun sincer ca deja dupa 20 de minute de alergare ma tineam cu greu sa nu vomit [vom]  cel mai soft caz a fost cu niste caini care sareau de pe un pod si mureau pentru ca era un pod foarte inalt era ca si cand se aruncau de la etaj.

Si a doua podoaba m-a omorat in vestiar: nu inteleg, nu inteleg si pace ce poate fi in mintea unei femei care cand pleaca spre sala toarna pe ea o tona de parfum dulce, greu, babesc. Si-o imagina ca daca se da cu parfum n-o sa mai transpire sau ce??? [smulgpar] Ei, asta e miercurea, nu stiu care e ideea dar e cea mai aglomerata zi. Lunea si martea e super, ieri am fost singura aproape o ora intreaga in toata sala. Miercuri in schimb zici ca toata lumea isi aduce aminte ca are abonament la sala fix in mijlocul saptamanii, iar vineri e lejer ca probabil deja toata lumea pleaca din oras care incotro.

 

Hai ca v-am dat material de cafea, daca oti avea chef sa cititi, o gramada, mai scrieti si voi, mai povestiti ce faceti. [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bag de seama ca a dat primavara in fete... sunt absente la apel.

Eu am reusit sa mai fac si azi 15 minute la stepper, merge treaba. Sper pe dupa -amiaza sa ajung la sala. 

Meniul pe ieri:

fresh de portocale

MD iaurt cu goji si seminte, un biscuit de secara

P piept de pui la gratar cu salata, branza uscata cu ridichi

C salata verde cu ton din conserva, lamaie

 

Meniul propus pe azi:

fresh de portocale

MD un biscuit de secara cu magiun

P urzici cu mamaliga

C fasole verde cu usturoi si otet, cred

 

Ca si gustari, capsune.

 

Va pup! Azi vin copiii mei cu colegii de la gradi in vizita unde lucram eu si sotul.... intr-un sfert de ora sunt aici, am emotii!  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor,

 

Androix  trimite-mi si mie te rog PM cu detalii ( adresa salii unde mergi tu). Pentru Paste nu pregatesc decat cateva dulciuri( sa imparta mama si pt copii) restul o sa faca mama, ca mergem la tara sa fim impreuna. Eu nu mai duc copii la gradi saptamana viitoare, vine tata si ii ia sa mai stea si la aer in curte. Apoi vineri vom pleca noi.

 

 

Meniul de azi:

MD: 2 felii din checul aperitiv preparat aseara; cafea

G: o mana de miez nuca, ceai de plante

P: zeama de la ciorba de perisoare+ o pulpa la cuptor

G: 3 feliute chec aperitiv+ 1 ceai verde

C: nimic pt ca merg la dentist( dupa nu am voie sa mananc asa ac renunt).

 

Azi nu am apucat sa fac sport, insa am urcat scarile la metrou si voi merge dupa amiaza mult pe jos.

 

Va doresc o zi conforma.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, LMA sotului tau [flo2]

 

Androix, de Paste e mai lejer meniul ca si de Craciun. Traditionalisti si noi: drob de ied anul asta, oua rosii, sunca de porc afumata, telemea, ceapa verde, ridichi. Pt pranz stufat de ied si probabil supa cu taitei.

 

Marieta, e bun checul? L-as incerca si eu pt saptamana viitoare. Nu pui reteta la topicul cu retete? Altfel nu o mai gasesc.

 

Floare de mac, multa bafta cu copii [:)]  Azi i-a dus si sotul meu la el la servici iar de la 14 ii preiau eu si inca o mamica sa ii distram.

 

Meniu ieri:

MD: paine integrala cu zacusca de fasole boabe

P: doua scallion pancakes

C: quinoa cu pleurotus si sos de soia, salam de biscuiti

 

Azi:

MD: avocado, salam cu alune

P: cred ca o pizza ca ducem copii la Pizza Hut

C: mai am quinoa

 

Va pup [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, te inteleg perfect, Marietutza! ...... [:-)))]  ma surprind fredonand cantecelele de la Printesa Sofia sau de la Pantera Roz cu Furnicar cu tot! [batcap]

 

La noi a iesit bine vizita copilasilor, i-am cinstit cu cate un barni [bang] si au fost f fericiti la sfarsit,  ai mei habar nu aveau cum sa deschida ambalajul  [:-)))] , iar ceilalti il deschideau cu ochii inchisi. Obisnuinta....de!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...