Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Myhaella, tocmai, ai mei copii nu sunt invatati cu Barni, dar desigur ca poftesc la colegii lor... [batcap] Parca aveau 2 maini stangi cand desfaceau ambalajele, in timp ce colegii lor aveau o viteza.... [:-)))] De fapt, si ei spun ca nu sunt bune, dar daca ii vad pe ceilalti parca deodata sunt mai gustoase! Eu oricum le inoculez informatii de genul "au chimicale, au coloranti... etc" la fiecare prostie la care poftesc. Le citesc mereu compozitia, le explic cam ce inseamna , dar sunt mititei, totusi. Nu beau sucuri din comert, doar fresh de portocale sau alte fructe, stoarse in fata noastra, acasa la fel, iar dintre dulciuri numai ciocolata, incerc sa fie de cea mai buna calitate. Intr-o vreme mancau cu cacao peste 70%, dar acum nu mai vor [bang]
Nici noi nu mancam , inainte de monti eu faceam exces de coca cola, iar cel mare imi spunea mereu ca ar vrea sa nu mai beau, fiindca imi face rau. [il] Acum ii explic de ce tin dieta, ce inseamna pentru sanatate asta, ii explic de ce e necesar sportul.... eu incerc sa le imprim niste principii de viata sanatoase, macar pana intra in anturaje....

 

Desi am zis ca pun cantarul in pod, nu m-am putut abtine. Am reusit sa ajung la 65, deci un minus de 5,5 kg in 2 luni fara o saptamana. Ar fi super sa fac 6 kg !!!!

 

Azi nu am fost in stare de stepper, dar sper sa ajung deseara la sala. E o vreme de 2 lei aici si ma termina psihic, pe langa faptul ca am din nou mult de lucru.

 

Meniul pe azi:

 

MD sunca slaba, branza, ridichi, ceapa verde (un pic)

P pastrav prajit cu mamaliga

G capsune

C mazare congelata sotata, cu ceapa verde

 

Cam atat.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Meniu marti:

Md abatere( am fost in vizita cu copii la o fanrica de paine).

Pvarza cu carnatii.

C ciorba de pui, doua ochiuri cu branza.

Meniu miercuri

Md -

P varza

G budunca de tarate

C saratele monti.

Azi vreau sa fac putina salata beof. O sa pun si putin cartof pentru ca varianta fara nu prea a avut succes si o sa renunt la carne.

O zi buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] hello!

 

 Mie imi plac dulciurile si nu pot sa le interzic copiilor. Ce pot e sa limitez consumul, sa le explic asa cum faci si tu ca sa inteleaga de ce fac asa si sa poata alege in cunostinta de cauza. Si sa aleg dulciuri mai de calitate, fie sa fac eu fie sa cumpar ce mi se pare mie mai ok. Iar la capitolul asta barni e chiar ok fata de alte mizerii. Uite, de exemplu copiii mei nu au mancat in viata lor bomboane care se vand la toate chioscurile la bucata. Vedeam ieri niste fetite care trageau de o banda cauciucata, lunga de vreo 30 de cm si tot sugeau si rontaiau la ea. Chestiile de genul asta le gasesc eu cu adevarat nocive si pentru silueta si pentru dantura si pentru sanatate cu toate chimicalele cu care or fi vopsite.

Si pentru ca am ajuns la capitolul bomboane chimicaloase si nocive: mai tineti minte bomboanele CIP de pe vremea copilariei noastre? Multi ani de zile le-am cautat cu o dorinta aprinsa si am cumparat multe prostii cu speranta sa regasesc acel gust si parfum unic care imi aduce aminte de copilarie. Ei, bine, le-a gasit barbatu-meu in mega image. Sunt identice cu cele din copilaria mea, doar o idee mai mari, dar gustul si mirosul neschimbate. A trebuit sa-i cer sa le ascunda undeva, nu de alta dar si cutia era mai mare decat pe vremuri si ma abateam serios daca ma puneam pe ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu le interzic, la fel cum spui si tu, Androix!  Oricum nu ar fi eficient, cu cat interzici mai mult, cu atat isi doresc. De! fructul oprit....

Dar cu bomboanele alea Cip nu stiu cum sa fac, la mine in zona nu gasesc mega image, ma gandesc sa apelez la cunostinte sa imi cumpere si sa imi trimita [bang], vai de mine... macar una la o saptamana sa mananc! o bomboana, nu o cutie  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Sunt si eu pe aici dar nu prea am chef  de scris ca parca n-am nimic interesant in program.

 

Am vazut ca scriati de bomboane. Vinerea trecuta a venit vecinul meu la fete cu o punga de bomoane cu cola. Valeu ce m-am enervat ca deja rontaiau la ele cand am ajuns eu acasa. Si mama copilului la fel, ea mananca foarte sanatos, tatal cumpara ce ii cere copilul la magazin. La masa cereau cola, s-au bazait degeaba si vecinul sper ca a inteles si nu mai vine cu asa ceva si nici similare.

Oricum acum de paste copii primesc un mare ou plin cu tot felul de bomboane. Deja sunt prin magazine la preturi foarte mici si sa vad cu ce scot camasa ca ceva ceva trebuie sa le pun si eu.

 

Ah, am cumparat pesmeti cu 45% fibra, au multe tarate, sunt maro inchis ca e multa secara. Sper sa fie buni la gust ca nu i-am incercat inca. Si daca nu-s tot mai iau ca pentru digestie sunt buni.

 

Am fost ieri la sala la un aparat unde nu rezist mai mult de 10 minute. Trebuie sa revin la el ca sa imi imbunatatesc rezistenta (prima data la el am rezistat 3 minute doar) Si m-am mai jucat si pe la alte aparate. Adineauri am constatat ca am ceva febra la spate dar nu stiu de la care mi se trage.

 

Am facut sarmale cu tarate si ceva legume in ele, praz tocat, morcov ras. Au iesit bestiale asa ca aproape s-au terminat la o masa. Ce m-a mirat foarte tare a fost ca n-a intrebat nimeni unde este orezul [pk]

Avem aniversare in we acesta in casa asa ca mare grija ce mananc. Ca tortul sigur nu va fi monti, va fi cum vrea sarbatoritul.

 

Ah, am primit quinoa de la vecina cadou. Sa vad ce bucataresc cu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La brutarie am crezut ca lesin, eram si nemancata, norocul meu ca a trebuit sa fiu " educata" ca de nu as fi mancat pana ma saturam.

Androix sunt de acord cu tine in privinta dulciurilor. Putin si bun, dar cam pe fiecare zi.

Oricum el e pretentios si la dulciuri si eu prefer Barni decat Magura sau alte prajituri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi preferam dulciurile de calitate, mai ales kinder si Barni asta. In ultimul timp cere si croissante, mai ales pentru cartonaşele din ele, cred ca peste 50% din intenţia de cumpărare se datorează cartonaşelor. Chiar m-am uitat dupa reţete de croissante făcute in casa însă mi se pare prea laborios procesul de fabricatie, gustul am înţeles ca mult mai bun decât al celor cumpărate. A propos de dulciuri mi-a venit sa leşin când am văzut ca pune mâna pe o cutie de bomboane cu lichior in magazin, nu i-am cumpărat desigur dar am aflat ca a descoperit ca ii plac bomboanele cu lichior dupa ce i-a servit un coleg la scoala, de ziua lui! Ce sa mai zic de părinţii acelui copil... ca il trimit cu bomboane din astea la şcoală... Bomboane primeşte jeleuri care nu cred ca au asa mult zahăr si kinder.

 

Între noi fie vorba si mie imi plac produsele ferrero rocher, inclusiv kinder...

 

Darling, ma bag la sport dar de pe 14 si la p90x ca nu se mai poate, nu exclud sa adaug ai ceva insanity in anumite zile, sper sa reuşesc!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e , fetelor, nu putem sa fim chiar zbiri, sa le interzicem, dar e musai sa ii facem sa inteleaga de ce sunt nocive. Eu m-am distrat zilele trecute, a venit fiu-meu f marcat de la gradi fiindca unui coleg i s-a rupt un dinte chiar acolo. Era exact colegul caruia mamica ii pune croissante 7 days, prajiturele, bombonele, etc, in fiecare zi in loc de sandvis.... L-am intrebat victorioasa pe fiu-meu: Cui i s-a rupt dintisorul, lui X, cel care are in fiecare zi dulciuri la el? Daaa.... a fost raspunsul . Un Daaa prelung, dezumflat... fiindca doar cu ceva timp in urma facea lobby sa ii cumpar croissant. Am jubilat in sinea mea, mi-a fost mila de bietul copil cu dintisorul stricat, dar m-am bucurat ca nu a mai trebuit sa fac eu munca psihologica asupra lui fiu-meu. qed  [:)] !

 

Vine Pastele cu o gramada de ciocolata..... pana atunci avem ziua fetitei, iarasi primesc dulciuri amandoi, iar eu nu stiu cum sa le "palmez" mai repede ca sa nu le vada! Au fiecare cate 2 perechi de nasi, va dati seama!!!! Se intrec in cadouri care mai de care mai dulci!!! [batcap]

Eu sunt mare iubitoare de cioco lindt... am cumparat cu maximum de cacao, dar e amara rau! heidi era mai dulce [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...