Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Apropo de Barni, am cumparat de la Lidl forme de silicon in forma de ursuleti si am facut "Barni". Din aluat de chec cu bucatele de cioco neagra.

 

Si Stefi a avut "noroc" de un coleg de gradi cu dintii cariati si care plangea zilnic din cauza durerilor de dinti. Evident ca manca multe dulciuri asa ca a fost contraexemplul perfect.

 

Eu sunt zbirul  care interzice toate dulciurile cu exceptia celor de casa si a ciocolatei negre, daca se poate. Oricum slabiciunea lui fiica-mea e inghetata, in rest nu prea e interesata de dulciuri.

 

Otilia, poti pune quinoa in sarmale.

 

Carmencat, cum faci mancarea de bame? La noi nu se prea mananca si singura data cand am incercat sa fac am aruncat mancarea la gunoi.

 

Claudia, cand e sezonul scrumbiei? Atata mancati voi de musai sa incerc si eu o data.

 

Sz, merge in jos cantarul?

 

Dulce, nici o poveste, nimic?

 

Dana, cum e mama ta? E acasa?

 

Caress, unde te-ai ascuns?

 

Meniu azi:

MD: wassa, zacusca de ciuperci

P: salata cu salata verde, rosii, telemea si sunca de casa

C: quinoa cu ciuperci, o jumatate de pahar de vin rosu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Puisorule, e mama la mine si ea se ocupa de mancarea de bame. Iese excelenta. Eu nu prea fac necesita multa migaleala si atentie curatarea bamelor, prea multa manopera pentru timpul meu limitat.

In principiu, se cumpara bame cat mai mici, se curata cu atentie in jurul coditei, astfel incat sa nu se penetreze bama, se arunca pe masura ce se curata intr-un vas cu apa rece cu sare si otet, dupa ce se termina toate de curatat, se spala in apa aia, se schimba intr-o apa similara, tot cu sare si otet, se spala, s.a.m.d, cate ape e nevoie pana ramana curat. in ultima apa cu sare si otet se lasa sa stea juma' de ora - o ora, se clatesc dupa aia cu apa simpla.

Toata chestia asta se face ca sa nu fie baloase.

Mancarea in sine, dupa ce ai trecut de cosmarul curatarii bamelor, se face simplu: se prajeste putin carnea, se inabuse o ceapa doua, se pune bulion/suc de rosii, apa, se pun bamele si carnea prajita/inabusita, se fierbe. La sfarsit se pune putin otet.

Mancarea e foarte buna, deosebita, dar, cum am mai zis... prea multa manopera pentru timpul meu inexistent.

 

Si acum meniul de ieri:

-cafea cu cofeina, portocale

MD: 1 cutie stelute de branza lacteea 0.1%

P: o pulpita de pui rotisata, ardei copti

C: mamaliguta de tarate cu branza si smantana, o felie tort monti

 

multe cafele cu si fara cofeina printre toate alea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Meniu de ieri:

Md saratele monti

G idem

Po pulpita de pui cu gogosar

G doua linguri de salata beof ( pentru mine fara cartofi).

C budinca de tarate.

Azi nu stiu ce sa mai bucataresc, maine ma duc la serviciu( am avut cinci zile de concediu) urmeaza un wd plin. Mai citesc meniurile voastre din spate .

O zi buna!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

greu cu dulciurile astea... dau dependenta! Oricat as educa io, Ioana este super pofticioasa si a ajuns de nu ii mai pasa de ce ii zic eu (ca nu sunt sanatoase, ca au chimicale...) - si sincer acum, o inteleg perfect... [fri]  [fri]  [fri] Gustul este primul care te satisface... [fri]

 

Puisorule, sezonul scrumbiei tocmai a inceput: aprilie-mai! Eu ador gustul de scrumbie; in aceasta perioada cumpar cantitati industriale si le pun la congelator, unde sta pana o terminam... de ex. ultima punga de anul trecut am terminat-o acum vreo luna!  [:)]

Cea mai buna este la gratar in curte cu mujdei de usturoi si lamaie! Merge insa si cea la cuptor, pe hartie, stropita cu zeama de lamaie! Este pestele meu preferat dupa caras (are are o dulceata unica)! [:)]

 

Ce gatiti in week??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mneatza ... si mi`e dor de voi ...

Nu apuc sa stau pe net, 9 ore la birou stau in acte, telefoane si din 3 in 3 minute ii trebuie la cineva ceva [:)]

 

Puisor, multu de intrebare, desi am mancat fasole cu fasole si afumaturi si tone de ceapa verde, am mai scazut 1 kg, asa ca sunt tare ok [flo]

 

Pentru weekend ... fasole cu afumatura si ceapa verde [:-)))]

Cheesecake cu fructe de padure congelate.

Pentru junioara snitelele monti si ce va mai vrea. Pentru saptamana care vine ii voi face un pui comunist, daca tot e vacanta si va sta mai mult pe acasa: supa pe pui, pilaf cu carnita (de asta se va bucura si patrupeda) si probabil briose simple din reteta de negresa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem la post incepand de azi. Copiii au mancat gem pe paine de dimineata si acum trebuie sa pregatesc sa le fac o tocana de ciuperci cu mamaliga de ovaz. Si diseara nu stiu ce, probabil tot acelasi lucru pentru ca la 8 mergem la circ [pk]

Maine o sa fac un pilaf cu orez basmati pentru restul casei, iar pentru mine o mancare de linte. Pe urma mai vedem ce-o mai fi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaaaii.... Claudia, nu trimiti si un colet pana la mine cu fan courierul cu vreo 2-3 scrumbii? Eu vb serios, cu plata la destinatie, as fi cea mai fericita! Mama imi trimite asa pestisori de-aia mici, ii congeleaza, mi-i pune in punga si apoi intr-o cutie ... de la Buzau pana in Ardeal la mine. Iti trimit si eu Kurtos Kolacs cadou pt copii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...