Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Intrebare si de la mine ...

 

Saptamana viitoare as dori sa tin post. Am luat spanac si ar trebui sa-l fac asa piure dar fara lapte. Fara lapte nu imi place ca e amarui ...are cineva idee cu ce se ametzeste amareala spanacului, ceva in afara de lapte dar si Monti ?

 

Sa incerc cu margarina ? Stiu ca nu e sanatoasa, dar o data pe an nu o sa mor ...

 

Aveti si alta idee ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai eu nu am gatit in viata mea spanacul cu lapte si nu mi s-a parut amar niciodata. Il fac ca pe orice alta mancare: calesc 1-2 cepe in putin ulei si apa si cand e gata ceapa pun peste ea spanacul oparit si taiat marunt. Mai demult in tinerete puneam o lingura de faina dar am constatat ca se leaga si e bun si fara. Dupa ce se caleste bine, pun pasta de tomate, reglez de sare si adaug zeama in care am oparit spanacul pana ajunge la consistenta pe care o vreau eu. Si asta e. In perioadele de dulce il mananc cu oua ochiuri sau romanesti, iar saptamana viitoare o sa-l mananc cu paine [:)]  Cred ca daca limitez uleiul de la inceput pot sa arunc si doua linguri de orez basmati si sa fie pe post de mancare glucidica.

 

Bufleo, credeam ca ai abandonat corabia montignac. Cum iti mai merge, se misca ceva?

 

Aqai, tu mai gatesti din cartulia ta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puisorule, multumesc pt aprecieri! Eu am fost  f surprinsa ca am rezistat atat. Si zilele astea m-as fi dus, daca nu as fi avut problemele specifice.... de! Din pacate nu cred ca mai ajung decat joi, sau poate luni, daca sunt ok. Marti si miercuri am programare la medic in alt oras, ajung numai seara acasa.,,,, iar dimineata trag tare la serviciu. Daca oi fi in stare seara cand ma intorc... mai ca as incerca macar pilates! [:)] 

Eu de Paste nu ma agit, se agita soacra-mea si o las in pace, pt mine gasesc chestii monti si sunt multumita. Azi mi-am cumparat niste iaurt, am oarece probleme de constipatie, nu stiu exact unde gresesc. E drept ca nu prea mananc ciorbe, nici inainte nu ma inghesuiam. Parca nu indraznesc sa le fac cu morcov, de exemplu, chiar daca nu l-as manca, dar ma gandesc la zeama.

 

In alta ordine de idei.... mai fetelor, sa nu imi spuneti voi mie ca semintele de in trebuie macinate??? [:-)))] Am citit de vreo saptamana si am uitat sa va zic. Habar nu aveam ca nu se digera daca nu sunt macinate si ca le mananci degeaba!

 

Mi-am pus in plan o inghetata de afine, ma pun pe treaba mintenas. Mi-am pus bolul de la masina la congelator, acum cred ca e gata.

 

Si inca o noutate: iuhuuu.... am aranjat cazarea pt vacanta de vara, in august! ......Pana atunci de musai sa ajung la cel mult 60 de kg, deci 5 kg in minus fata de acum!!!!! (eu as visa la un 58, [soricel] )

 

Apropo de spanac: cu zeama de lamaie se poate taia amarala, iar cu o lingura de tarate de ovaz cred ca se poate lega. Eu am pus asa la urzici. Ulei minimum minimorum. Dar s-ar putea face cu lapte de soia, in loc de laptele normal, nu? Si cu tarate de ovaz in loc de faina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu nu am gatit in viata mea spanacul cu lapte si nu mi s-a parut amar niciodata. Il fac ca pe orice alta mancare: calesc 1-2 cepe in putin ulei si apa si cand e gata ceapa pun peste ea spanacul oparit si taiat marunt. Mai demult in tinerete puneam o lingura de faina dar am constatat ca se leaga si e bun si fara. Dupa ce se caleste bine, pun pasta de tomate, reglez de sare si adaug zeama in care am oparit spanacul pana ajunge la consistenta pe care o vreau eu. Si asta e. In perioadele de dulce il mananc cu oua ochiuri sau romanesti, iar saptamana viitoare o sa-l mananc cu paine [:)]  Cred ca daca limitez uleiul de la inceput pot sa arunc si doua linguri de orez basmati si sa fie pe post de mancare glucidica.

 

Bufleo, credeam ca ai abandonat corabia montignac. Cum iti mai merge, se misca ceva?

 

Aqai, tu mai gatesti din cartulia ta?

Interesant ...nu am mancat niciodata spanac "rosu" ...eu calesc ceapa, pun spanacul bine scurs de zeama lui, pun "half and half" care este aici un fel de lapte concentrat, cred ca o fi smantana lichida din Romania, fierb putin, sting focul si tai felii doi catzei de usturoi.

 

Vorba fica-mii ...gusta bestial !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am vrut sa va impartasesc un pont, pe care si eu l-am primit cam acum un an: pe atunci cautam o alternativa naturala la antiperspirantele cu aluminiu. Am tot incercat diverse, dar mirosul nu disparea si nici nu eram sigura ca sunt chiar asa de "naturale". Cineva m-a sfatuit sa incerc sucul proaspat de lamaie. E fff eficient, iar pt persoanele care au probleme mai mari cu mirosul la subrat, la dus se pot freca la axila cu un buretel sau chiar cu unghiile (nu exagerat, normal) in timp ce se sapunesc, apoi dupa clatire si uscare se aplica sucul de lamaie si se lasa sa se usuce singur. Eu am mers si la sala tot asa, fara probleme. De transpirat tot transpiri (ceea ce e normal si sanatos), dar nu mai miroase a nimic. Efectul poate tine si 1-2-3 zile pana la urmatoarea aplicare, depinde de la organism la organism, chiar daca faci dus. Mai sunt care aplica si uleiuri esentiale, daca vor un miros frumos, dar cu lamaie pur si simplu nu mirosi a nimic. Poate va e de folos, eu sunt tare bucuroasa ca nu mai bag aluminiul ala in mine. Foloseam lady speed stick inainte, dar toate au aluminiu....

 

 

Referitor la monti:

azi si maine o sa am abateri, cate o felie de tort - e ziua printesei mele maine si sarbatorim azi acasa, maine la gradi. Dati cu pietre!!! ... ca le merit! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ti traiasca fetita, Floare !!!  [flo2]

Si nici vb de pietre, e un eveniment important .

Eu recunosc, nu sunt asa drastica si nu am mustrari de constiinta ... ma iubesc prea mult  [:-)))]

 

La multi ani Florilor si Florinilor vostri  [flor]

 

Noi suntem pe acasa, afara e soare, sa vedem ce vom face azi ... suntem cuminti amantrei  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...