Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Neata, 

 

Criss, imi pare rau; din pacate framantarile nu te ajuta, din contra te fac sa te simti mai rau; asa ca elibereaza tensiunea, zi ca asa a fost sa fie, cine i-a gasit sa ii "foloseasca" cu folos, iar tu cu siguranta vei primi inapoi inzecit! [flo2] Nimic nu este intamplator pe lume! [:)]

 

Macule, da ai stat, nu gluma, azi-noapte! [:)]

 

La noi e vreme urata, ploua si ma doare gatul tare.

N-am mai pus meniul demult; am fost cuminte.

 

Ieri:

md: omleta cu branza sarata

p: 1 portocala, 1 mar, 1 banana verde verde, 2 briose cu cioco si tarate

c: spanac, cas cu ceapa, rosie, cateva capsuni

 

Pasca o voi face si eu fara aluat: pun branza proaspata cam 600 gr, 5 oua batute separat, coacaze uscate inmuiate in rom de cu seara, vanilie, smantana cateva linguri,  xillitol.

Oualele le voi vopsi cu hartie creponata; am mai facut si au iesit superbe.

 

O zi frumoasa! [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai Androix, e simplu tareee...tai foaie creponata in patrate cam de 20/20 cm, diverse nuante (imi plac nuantele pastel, deschise); oualele fierte, fierbinti se imbraca in hartie (sa aveti manusi ca pateaza mainile) si se pun intr-o tava si se stropesc cu apa+otet.

 

Asa arata o poza luata de pe net... se lasa pana se usuca hartia (relativ repede, ca oualele sunt fierbinti) si apoi se dezlipeste hartia si se ung cu ulei sau grasime...

 

http://www.reteteculinare.ro/forum/files/oua-colorate-cu-hartie-creponata-31746.jpg

 

 

Mai jos este poza mea, de acum 3 ani cu oualele vopsite cu hartie creponata!

post-1120-0-64373400-1397626672_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vopsit si eu cu hartie creponata, dar taiam fasii lungi si luam cate un manunchi din mai multe fasii de culori, infasuram pe ou si ieseau in mai multe culori. Foarte frumoase, toate diferite, nu au cum sa iti iasa doua la fel.

 

Meniul de ieri:

-cafea cu cofeina

MD: 3 portocale, ness fara cofeina

P: mancare de stevie, ness fara cofeina

G: o lingura de humus

C: 2 felii paine grau intreg cu sirop de agave

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata rapid si de la mine.

Am fost rea, alaltaieri am mancat numai duciuri si ciukalata si dulciuri, fara nimic altceva, sa mi se aplece. Nu mi s-a aplecat, dar nu mai vreau in graba [soricel]  M-am intors frumos la fasolica mea cea buna.

La cantar nicio schimbare in rau, dar asta nu inseamna sa faceti ca mine !!!

 

Meniul pe azi: la servici ructe (para, porto, gref), seminte si cafea cu laptezero. Seara fasolica.

 

Pup trupa, mult spor la treburi [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  foarte misto ideea cu hartia creponata. O sa vad daca il conving pe sotul meu sa incerce varianta asta anul asta. Cred ca o sa-i placa mai ales ca pare mai curata operatia decat cu vopsea si asta e activitatea lui cu copiii, a devenit o traditie sa vopseasca ei ouale in fiecare an. Sau poate trag spuza pe turta mea anul asta si ma bag eu la vopsit oua [^]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Si eu vopsesc ouale cu hartie creponata, nu ma mai complic cu alte vopsele.

 

Eu mananc relativ conform, in WE mi-am facut nitel de cap cu prajituri si cioco neconforma, dar am revenit acum la meniuri ok.

Apoape zilnic, la micul dejun, fac mamaliga din ovaz cu iaurt sau smantana.

Ieri la pranza am avut vermicelli cu sos de cascaval, azi, inca nu stiu, daca reusesc sa termin supa de linte, daca nu, castravete cu smantana si mai vad eu ce.

 

MACULE, incerc si eu lamaia, eu am piatra de alaun care-si face treaba, dar nu la zile lungi sau la efort.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup, am reusit sa predau lucrarea la timp, mi-am respectat termenul, asa ca sper sa mai am firma asta ca si client si pe viitor...

De dormit... n-am dormit aproape deloc, fiindca atunci cand m-am pus in pat era cam 4 dimineata si fiica-mea tusea de zor. A mai prins un virus de la tati, ceva care merge de minune pe laringe... plus mucozitati peste tot fiindca tocmai e sub un vaccin oral care produce la greu asa ceva....Am inceput sa ii dau biseptol, poate scapam cu atat.

Ne-am distrat, nu gluma!

 

Sunt suparata un pic fiindca nu am voie la sala dupa interventia de ieri vreo saptamana, dar poate e mai bine asa, imi revin un pic.

 

Meniul pe azi, dupa cum il prevad, este total haotic. Am avut ca MD un mar, nu stiu cand ajung la pranz cand voi avea tocanita de ciuperci cu mamaliguta,apoi la cina tot ciuperci la cuptor cu praz si rosii. De maine trec la fasole, ca am avut 3 caserole de ciuperci si m-am pus pe ele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Child, la mine lamaia face minuni! Dar atentie sa nu o folosesti imediat dupa depilare, ca ustura. La dus freci bine cu buretele axila, apoi cand usuci iarasi freci cu prosopul. Stai un pic, te ungi cu sucul, si esti fresh! Lasi sa se usuce un pic, dar chiar si daca nu lasi, nu pateaza, sincer eu am mai sarit peste etape uneori, adica m-am tras tricoul cand era inca umed si nu s-a intamplat nimic. Si eu am incercat cu alaun si apa cu bicarbonat, dar nu a fost la fel de eficient. Bine, de transpirat tot vei transpira, oricum e periculos sa nu transpiri, dar nu miroase deloc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...