Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (202) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Pai Androix, e simplu tareee...tai foaie creponata in patrate cam de 20/20 cm, diverse nuante (imi plac nuantele pastel, deschise); oualele fierte, fierbinti se imbraca in hartie (sa aveti manusi ca pateaza mainile) si se pun intr-o tava si se stropesc cu apa+otet.

 

Asa arata o poza luata de pe net... se lasa pana se usuca hartia (relativ repede, ca oualele sunt fierbinti) si apoi se dezlipeste hartia si se ung cu ulei sau grasime...

 

http://www.reteteculinare.ro/forum/files/oua-colorate-cu-hartie-creponata-31746.jpg

 

 

Mai jos este poza mea, de acum 3 ani cu oualele vopsite cu hartie creponata!

Claudia, arata super oualele tale, vreau si eu sa le colorez asa dar am cateva intrebari.

Cand infasori oualele in hartia creponata, hartia e uscata si oualele fierbinti fierbinti numai scoase din apa fierbanda? Sau hartia e uda deja ? Ca am gasit diverse variante pe net si nu-mi dau seama care ar fi mai ok.

Apa cu otetul sunt in ce proportie? Si sunt calde sau reci?

Si ultima intrebare, cand se decojesc oualele, se ia pe degete vopseaua ca si la varianta sa zic clasica de vopsit?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

Ralcat,felicitari pentru sinteza !

N-am facut niciodata nimic ,desi mi-am propus,dar pina la urma imi scade elanul. Citesc retete ,ma entuziasmez si ulterior revin la starea mea naturala.

Am o forma de iepuras si as face niste fursecuri pt minunat,ca sa ne distram impreuna.

As vrea sa fac ceva sa prinda si copilul meu spiritul sarbatorii. In principiu nu-mi place exagerarea in preocuparea cu mincarea,ca e nasterea Domnului,nu festin culinar,dar recunosc ,sint cam extremista. Toata lumea are nu stiu cite feluri de mincare si eu doar ceva simbolic.

Sigur o sa ma surprind si pe mine ,ca anul acesta fac ciorba de miel. Am mincat intr-un an la un restaurant si ori mi-o fi fost foame ,dar mi-a placut enorm.

Sigur fac pasca fara blat si cred ca briose,astea fiind evident monti. As vrea sa n-am nimic in casa cu care sa calc strimb.

Azi:

MD-fasole verde,foarte putina

G-un mar

P-fasole verde,o rosie ,2 ridichi

G-mar,para,seminte

C-fasole verde cu usturoi

Pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu, oualele sunt fierbinti si hartia uscata; le uzi dupa ce le-ai impachetat in hartie - ori ai bolul cu lichid langa tine ori stropesti cu un puf... atata doar ca trebuie sa fie ude uniform, adica sa nu ramane locuri uscate! si se lasa pana se usuca hartia. Lichidul este cel cald (nu fierbinte ca nu poti stropi) din apa de la fiert oua plus otet adaugat! Otet pui 5-6 linguri la 1 litru de apa - aproximativ. La intrebarea cu luatul pe degete a culorii, nu mai tin minte sa ma fi suparat chestia asta cumva! Voi retine anul asta  [pk] . Spor.


Mi-am luat ieri niste nuante frumoase de hartie creponata... nu am gasit insa mov pastel, era numai mov inchis! [fri] 


 


Ieri:


md: telemea, rosie


p: fructe mere, portocale, 2 briose cu cioco


c: gratar cu salata de sfecla cruda si branza cu rosie


 


Am prestat o ciorba radauteana de pui (fara orez).


O zi frumoasa! [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.Printr o minune astazi m-am trezit mai devreme, asa ca am timp sa scriu putin.

Dulcetica, fa biscuitii cu unt de arahide si chips uri de ciocolata, sunt usor de facut si tare buni, e un aluat care se intinde usor si poti sa ii faci in orice forma vrei tu.

 

Am aflat cu bucurie ca sambata nu lucrez...o sa am si eu timp sa fac curatenie si sa gatesc.Pasca voi face cu siguranta, cu blat,probabil cu blat de tarta, un tort de nuci cu mijloc de cheesecake si fructe de padure,drob de soia si chiftelute de ton, iar noi, cei care nu mancam carne in gasca mea vom avea peste cu salata ca fel principal.Am primit o gramada de oua de tara, abia culese din cuibar, si sunt foarte incantata.

 

Ma straduiesc sa tin si eu macar 3 zile de post, miercuri, joi, vineri, dar sunt tare lipsita de inspiratie si tentata sa mananc mai multi carbo decat ar trebui.Am facut aseara orez salbatic combinat cu brun si basmati, ce ciudatenie ...ramane usor crocant orice i-ai face, dimineata mi am inmuiat niste hrisca si i am pus sirop de agave peste...buna, dar a doua oara nu mi mai trebuie...Azi nici nu stiu ce sa mananc la MD...cred ca un mango, au la Lidl niste mango uriasi, aproape copti, tare buni.Si avocado la fel...

 

Sa aveti o zi frumoasa, in ciuda iernii de afara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Eu am multa treaba, ma chinui sa-mi termin proiectul ca-s deja in criza de timp  ... nu o sa fac nimic special de sarbatori .... am cam mancat cioco din cauza stresului si se simte la mine imediat si la cantar .... asta e ..... 

O sa deschid capitol mai incolo  [biz]

Va doresc sarabatori fericite alaturi de familie si prieteni  [deziuata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetelor!

Ieri am fost pana la urma cuminte; am avut un mar, apoi pe la pranz biscuiti burger cu pasta din avocado, usturoi verde, masline, seminte de dovleac si floarea soarelui si chimen, apoi ca si cina tocanita de ciuperci cu mamaliguta monti.

 

Azi: suc de la un grapefruit

MD biscuiti burger cu restul de pasta ramasa de ieri

P ciuperci la cuptor cu praz, usturoi, rosii....salata

C cred ca mazare inabusita, desi ultima data m-am balonat f nasol de la ea [bang]. Copiii mei ma intrebau: mami, o sa mai faci un bebe????  [soricel]

 

saptamana asta de post a mers pana acum mult mai usor decat mi-am inchipuit, problema a fost ca nu am avut timp de "fantezii culinare", ca as fi facut mai multe chestii diverse, asa m-am cam plictisit.

 

[batetoba] Azi s-au implinit 2 luni de dieta, cu un minus de 6 kilograme. Sa bem deci un pahar de sampanie, zic!!!!  [pahar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andanii, spor la treburi; Paste fericit si tie! [flo2]

 

Foarte greu cu slabitul si la mine... am zis ca ma relaxez pana dupa 1 mai si apoi incep iar ceva serios...desi si acum sunt conforma, insa orice mica abatere conforma gen dulce, cioco, humus, fasole...ma stagneaza sau imi adauga cateva sute de grame! [flo2]  E mult mult mai greu acum, dupa ce s-a obisnuit organismul cu monti.... ce vremuri anul trecut pe vremea asta cand dadeam 1 kg/saptamana....asta este! [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...