Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

proceduri pentru divort


Recommended Posts

Se poate alege varianta unei tranzactii, in cazul procedurii de divort. Se poate face cand cei doi se inteleg asupra impartirii bunurilor, este parte integranta din horararea de divort.

Nu costa nimic.

Sunt "posesorul" unei astfel de tranzactii, incheiate in timpul divortului si cuprinsa in sentinta.

Rufus, tranzactia de care zici, se poate face si in cadrul divortului la notar, sau doar la instanta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...

Buna seara, am nevoie sa ma lamuriti si pe mine cu cateva informatii. In afara de partajul intre soti facut la notar- care costa ceva, partajul la instanta- cu acord de mediere- inteleg ca se plateste jumatate din taxa de timbru de 3%, costa si el ceva, mai exista alta procedura cu costuri mai mici daca cei doi soti sunt de acord, de ex, sa ramana unuia dintre ei casa si creditul ipotecar aferent?

Rufus, puteti da detalii, a costat in plus, nu s-a facut partaj, a fost un cap de cerere in cererea de divort si partaj depusa la tribunal?

Se poate face o declaratie notariala ca unul din soti preia creditul si e proprietarul casei? Un act de donatie? Multumesc mult.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu, divortul a fost la tribunal si in cerere am solicitat, printre altele (legate de custodie, nume, etc) si partajarea bunurilor. S-a depus la dosar o conventie (tranzactie) intre noi, sotii, iar instanta a luat act de vointa noastra.

Incheierea sentintei a cuprins raspunsul la toate cererile, plus partajul, adica aia si aialalta la mine, aia si aialalta la fosta sotie (ma refer la bunuri imobile), conform conventiei.

Nu a costat nimic absolut, dar exista o conditie: ambii soti sunt de acord cu tranzactia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, multumesc mult pentru raspuns. Conventia in ce forma a fost facuta, la notariat, de mana intre dvs?

Stie cineva, Noul Cod Civil o fi schimbat ceva? Mie mi s-a spus ca, chiar daca exista acordul sotilor, este nevoie sa se plateasca taxa de timbru, care si cu acordul de mediere incheiat inseamna 1, 5% din valoarea bunurilor- adica vreo cateva sute bune de euro. Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...