Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute stralucitoare de iulie august 2013 (29)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 523
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La Multi Ani! tuturor de ziua noastra [flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]  

 

Cel mai frumos cadou ce se pare ca l-am primit de dimineata a fost ca parca la M s-a stopat evolutia in ceava mai urat.

Yvy - multu mult de doza si nr de zile pt administrarea stodalului.

 

La M 2 medici nu au auzit ceva la plamani si nu au gasit ceva suspect in gura sau in gat, iar din cat sau uitat in nas, nu au vazut urme sau cojite de muci colorate. La aspirat iese fff putin, transparent.

Ieri a inceput sa tuseasca eu spun ca in urma bromhexinului dat la sfatul pediatrului. De ieri la amiaza I-am dat doar stodal si azi nu am mai sesizat sa tuseasca (doar imediat dupa administrarea stodalului care este dulce sau atunci cand s-a inecat cu saliva).

In continuare se aud la respiratie muci vascosi. Cand ii pun ser in nas, deseori expira cu putere serul de ma stropeste in fata, dar mucii nu ies.

Cred ca o voi filma se se auda cum respira inaite de a aspira, cum ii pun ser, cum o aspir -si M chiar sta bine la aspirat- si cum se aude aproximativ la fel respiratia cu 'muci vascosi' dupa aspirat. Apoi o sa caut un orl-ist si/sau un alt pediatru sa-si dea si ei cu parerea, asta in cazul fericit in care ramanem in stadiul acesta, desi eu tot sper sa-I treaca si la fiecare aspirare ma gandesc ca sigur acum vor iesii mucii aia ce se aud destul de des cind expira si inspira. Sunt si momente in care nu se aud mucii, cred ca respira bine si cu mucii cand se aud doar ca este enervata de prezenta lor, si acum am senzatia ca se obisnuieste cu prezenta mucilor. Azi dimineata a mancat aprox 80 g mar, dupa ce ieri mancase 30-40 g si inainte de prezenta mucilor ajunsese sa manaince in jur de 130-140 g fructe. Ieri legumele le-a scuipat, azi nici nu-I mai dau, ma gandesc sa-I rad biscuiti cu ceav zeama de mar sau para. Daca si-ar mai reveni si cu cantitatea de lapte bauta ar fi super.

Legat de muci [batcap]  [batcap] [batcap]  [batcap]  bineinteles ca ma mai gandesc si la vre-un microb usor de luat cand M sta cam mereu cu mainile/degetele in gurita (pediatrul a spus ca-I vor iesii dintii de sus, dar ea asa se comporta de 3 saptamini) 

 

M are 8.080 kg imbracata cu pambers, body, ciorapi, pantalon si bluzita. Inca nu se taraie [batcap]  [batcap] [batcap]  [batcap]  cred ca noi ne vom tarai ultimii... nah... sufera ego-ul meu ca am ceva reminiscente din timpul scolii cand ultimul era asociat in mintea mea cu prostanacul [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]  

Lidia- cum se simte praselea al tau?

O zi frumoasa tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La muli ani mamici!

 

Catalina daca se aude ca e infundata si inca nu ies muci la aspirat da-i cu ser in continuare de 4-5 ori pe zi ii pui cate 1-2 ml in fiecare nara ca o ajuta sa-i elimine (ori stranuta sau ii inghite si atunci ii gasesti in kk) si continua cu stodal. Azi L avea muci verzi si grosi pfff parca era puroi cand i-am scos cu BB si am inceput iar cu tobrex in nas, evident ca si B e infundat, dar la el nu iese nmk la aspirat, ii pun doar ser si cate o picatura de tobrex la cat de nasol aratau mucii la L ca sigur a luat si el vreun crocobaur. Deci punct si de la capat cu mucii, cum spuneam Paula, cat sa mai reziste si ea cu toti copiii muciosi si tusitori de la gradi? Am ajuns la concluzia ca unii parinti sunt chiar nesimtiti de isi aduc copiii in halul ala la gradinita zilnic, de cate ori o aduc sau o iau isi tusesc toti plamanii afara, edu au zis ca ea e singura care n-are nmk (ma rog, era).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...