Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

William a invatat table inmultirii din clasa a 1 (accasa)...si la scoal aau inceput sa faca ceva din clasa a 2-a.

 

eu cand l-am invatat...nnu l-am fortat sa o stie ca pe o poezie.

din cate imi amintesc am inceput cu cea cu 1 , 10 apoi cu 5 sa ii dau curaj...apoi cu 2, cu 4...cu 8  si apoi cu 3,6,9 ....a fost usor asa.

 

faceam de vreo 3 ori pe saptamana...cate 5 inmultiri noi si repetam de fiecare data ce invatase data anterioara.

la noi a mers bine cu metoda cu scrrisul.

 eu ii scriam operatiile el punea raspunsul....si tot asa cite 5 azi cate 5 miine le-a invatat.

 

cu flash cardurile am incercat dar se cam plictisea. ...dar e eficienta la f multi copii si asta fac si in scoala.

desi imi amintesc in clasa 3-a dinmineata incepeau table inmultirii ca pe o pozie.

 

doamna imi spunea cu flash cardurile sa avem cite 10 in mina...care le stie le cistiga...care le pierde le repeat.

 

pt William a f usor inmultirea ca face operatii de adunare din minte...si unde nu stia automat...le aduna...repede.

 

 plus ca sunt multe tricuri la inmultire si daca le invata le e f usor.

parca ami scrisesem undeva cea cu 9 se invata pe degete sau sunt numerele inverse.

la cea ccu 7 ...de ex 7x8=56...ce vine inainte de 7?...5 si 6 pe William il atrage jocul numerelor...eu ccred ca parinnte treb sa observi ce-l atrage si pe methoda aia sa mergi. incercati fflash carduri, papagalul, scris...vedeti ce ii place si ce da rezultate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are legatura cu subiectul dar are legatura cu educatia.

Astazi m-am gindit la Rufus  [:)]

Cum am mai scris la un alt subiect studentii de la colegiu nostru lucreaza la un proiect de 'redesign' al statiei de tren locale.

O firma destul de mare de consultanta si design, constuctii, etc - ne este partener.

Firma ne-a oferit consultanta pe parcursul acestui proiect.

Ei angajeaza destul de mult proaspat absolventi - care in acest proiect au fost mentorii studentilor nostrii - practica pentru ei practica pentru noi. 

Si azi am fost ultima oara la ei pentru ultimile retusuri inainte de marea prezentare.

Pina acum nu am vizitat si birourile unde se munceste efectiv, astazi am vizitat toata firma.

Rufus sint mai mult ca sigura ca ar fi fost incintat, eu am fost fascinata si nu ma pasioneaza si nu sint nici in domeniu.

Am vizitat diferite departamente unde ni s-au facut prezentari, aratat,etc.... 

De exemplu cum diferite constructii, in anumite zone afecteaza traficul.....simulari de trafic cu diferite mijloace de transport. pietoni, etc.....

Cum o trecere de pietoni in 'Z' semaforizata desteleneste traficul daca inlocuieste o trecere de pietoni normala.

Ne-am aratat schite ale noului pod care se construieste in oras.....

Si ce mi-a placut cel mai tare un proiect la care au cistigat ei licitatia deja se constuieste...... ne-au aratat tot planul pe calculator......

Cind prezinta proiectul pot sa vezi si unde sint prizele .....pe etaje, culori .....fascinant

Echipa care se ocupa cu partea de 'apa' socoteste de la cum este afectata canalizarea pina la a face calcule aproximative in caz de inundtii,.......

Fascinant.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un cd cu - tabla inmultirii  hiphop  [:-)))]

Cind greseau cei din anii mari ....le puneam tabla inmultirii pina ii innebuneam......dar am ajuns sa nu o mai suport eu...

Daca sint doritori o pot da- dar e in engleza. 

 

 

Eu as vrea, daca-mi spui de unde pot gasi. Ai mei au trecut de nivelul asta, dar pot folosi cu alti copii.  [flo2]

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...