Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marius, cu mine nu cred ca a fost ceva in neregula, oricum relatarile mele au avut loc in anii 1985-1989, pe vremea "ailalta", in ca nu se facea tam-tam-ul de acum. Nici dpdv al reclamatiilor, nici dpdv al cerutului, inv. nu a fortat pe nimeni sa dea, doar ca s-o fi simtit ea datoare sa-i scoata pe aia mai in fata.... Altminteri, ca si cadrul didactic era apreciata, daca n-ar si fost chestiile astea, as fi zis chiar ca a fost buna... 

Poate altii nici n-au observat prostiile astea, daca nu sapau atat de adanc, dar cum eu imi tot faceam calcule, am prins "spilul".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scis o gramada si mi s-a sters mesajul. 

 

Eu spun numai ce am vazut cu ochii mei si ce mi s-a transmis mie si celorlalti parinti din grupul de vizitatori la momentul respectiv.

 

Ne-a fost aratat o clasa cu jumatatea din fata clasei echipata cu banci individuale din plastic, reglabile pe innaltime, si jumatatea din spatele clasei echipata cu banci tot individuale din lemn, cam scorojite. Ni s-a explicat ca scoala pune la dispozitie bancile din lemn. Cine vrea banca de plastic trebuie sa plateasca. 

 

Ni s-a mai aratat si o clasa frumoasa, cu toate bancile la fel, banci bune, cu proiector, computer, saltelute, aer conditionat, etc. Pe pereti erau picturi de-ale copiilor, aveau si un panou cu pozele elevilor din acea clasa. Ce mai... o frumusete.

 

Ni s-a facut si demonstratie cu proiectorul, si ni s-a explicat cat de important este el in tinerea lectiei la clasa .

 

La plecare am fost rugati sa meditam si sa ne gandim in ce fel de clasa vrem sa invete copilul, sa facem comparatie intre clasele vazute si sa intelegem ca trebuie sa cumparam cele trebuitoare, pentru ca fiind clasa zero, nu avem materiale ramase de la alta serie.  [batcap] . 

Chiar nu glumesc cand spun  ce spun si nu obisnuiesc sa arunc cu noroi aiurea. 

 

Din ce stiu pana in acest moment eu voi plati ca nu cred sa am de ales. 

 

Si nu vorbesc de o scoala de fite, sau macar de una prea bine cotata. Vorbesc de scoala de care apartin. N-am cautat nici macar o educatoare bine vazuta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu afterschool ce ai Marius? Mie mi se pare o alternativa super ok pt cei ce au program pana la 4 si nu au alta varianta....o bunica in putere, o bona, etc.

 

Este de neinlocuit pentru unii parinti, asa ca nu incape discutie.

Romanii au gasit insa si in asta ceva sa nu mearga bine. In primii doi ani de scoala ai Teodorei, dupa ce Tora s-a luptat ca la Verdun sa intre fata in clasa unei anume invatatoare, am constatat ca doar acei copii care mergeau la after unde lucra doamna (atunci stiam ca era chiar patroana) beneficiau de atentia ei. Nu zic ca ceilalti erau persecutati...nu, insa se formase o gasca, cu tot cu parinti, mai aparte, a "after-istilor". N-a fost vorba de note proaste, santaj sau persecutie, insa Teodora batea pasul pe loc.

Asta este probabil ce aude Marius si are corespondent, mai tarziu, in meditatiile cu profesorul de clasa. Cine face are note bune, cine nu...

Si acum la Ana doamna merge la un after, dar nu exista diferentieri, asta inseamna profesionism, si la scolile celor mari se faceau meditatii cu profesorul de clasa dar n-am auzit de persecutii.

Repet: stiu ca exista cazuri, dar nu generalizam ca nu avem motive.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi spuneti sa raportez abuzul. Inca n-am platit nimic, si inca nu mi s-a spus o valoare anume. Ramane de vazut. Cum am spus abea am inscris copilul in clasa zero. Fara spaga, atentii sau mai stiu eu ce. Astept sa vad cum va decurge totul din septembrie, cand incepe scoala. Si spun cinstit ca daca ceilalti parinti vor accepta sa achite, voi achita si eu, ca nu vreau sa-mi fie marginalizat copilul.

 

Fara sa vreau m-am abatut de la topicul initial. Eu abea astept sa existe un cod etic pentru parinti, profesori si elevi, cu sanctiuni clare si serioase. Asa as scapa de grija cumpararii bancilor, si mai stiu eu ce minuni.

 

A, am uitat sa spun ca vor sa cumparam si niste saltelute sa se joace copiii pe ele in pauze, in fata catedrei (e loc destul, clasele sunt spatioase). Ne-au aratat cum sa fie in clasa bine dotata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal cred ca e strict o chestiune de organizare de discutii intre parinti si de decizie a parintilor. Strict. Nu cred ca apar marginalizari, fortari, spaguiri. Daca exista asa ceva e pentru ca voi acceptati si faceti asa ceva nu ca va obliga cineva. Pentru mine este destul de clar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un avantaj ar fi ca se lucreaza probleme din care le da la lucrare/teza. Dezavantajul e, asa cum am mai zis, ca nu cunosti valoarea reala a copilului. Macar sa fie surse diferite.

Nu stiu ce sa zic am trecut si eu prin scoala si fetele mele si m-am descurcat si se descurca bine fara meditatii. Invata ce au de invatat ca si teorie fac ce au de facut ca si teme de casa si sunt Ok merg bine cu scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...