Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor


Recommended Posts

Saltele? O bucata de mocheta nu e ok? In Dragon e ieftina. O vor folosi doar 1 an. De la clasa 1 nu se mai joaca. Cat despre banca i-as intreba daca in banca respectiva va invata (singur) copilul meu pana in clasa a 8-a. Daca e proprietatea mea - ok - vin cu proprietatea. Dar daca la anul ii muta, daca dupamiaza vin altii sa invete in aceleasi banci... cum e cu dotatul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

   Marius, inca n-am ajuns la meditatii in adevaratul sens al cuvantului. Engleza au facut in particular de la 5 ani. Ce se face in gradinita si scoala primara e f putin. La mate, dupa o serie de note mai proaste am avut impresia ca e profesorul n-ok. Inainte sa fac scandal am verificat odrasla. Dupa cateva recapitulari a luat 10 in teza. Profesorul in continuare n-ok ca atitudine (nu doar fata de al meu, ca au inceput si alti parinti sa vada si sa vorbeasca). Am creut intrevedere cu profesorul si i-am dat de inteles ca al meu se va pregati, daca e nevoie, in particular... ca am o prietena profa de mate... etc - suficient cat sa priceapa ca nu-l voi da la el la meditatii. Acum are doi de 9 pe semestrul asta, ceea ce ma face sa cred ca a inteles mesajul si vom convietui pasnic, cu notele pe merit.

    Recunosc ca ma gandeam la un ajutor la spaniola. Noi nu stim spaniola (asta fac ei la scoala) si nu am cum sa il ajut. Doar cu PC-ul nu e totdeauna ok la o limba straina. Poate pe viitor voi cotiza la ceva ore de spaniola.

   Deci nu sunt chiar meditatii :)) Prin meditatii eu inteleg ceva programat, la materiile de scoala (si nu limbi straine).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu ce sa spun, la noi scoala a dotat clasa 0 cu banci, majoritatea claselor au videoproiector achizitionat de scoala, nu ni s-a cerut nimic. Doamna lucreaza pe laptop-ul ei. Fondul scolii se aduna si se preda asociatiei de parinti. O parte poate ramane la clasa si se foloseste pentru nevoile ei. S-a hotarat achizitionarea unei imprimante pentru fisele copiilor. Si cam atat.

In clasa I se vor muta si aici va ramane tot clasa 0. In urmatorii 4 ani vor fi in alta sala.

 

Si editez: ca sa nu fiu off-topic, cred ca ar trebui un cod etic pentru profesori dar si pentru parinti, elevi. Toate partile implicate in procesul de educatie trebuie sa aiba si obligatii si drepturi. Exista si parinti care cred ca daca ei au mai multi bani pot face ce vor cu profesorii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codul are multe prevederi bune, dar si cateva total nerealiste.

Intr-un cuvant "din lac in putz"!

 

Ceea ce remarc, in registru critic, este ca multe dintre reglementari incep cu o interdictie "nu, nu ,nu"

 

interesanta asta...,,profesorii trebuie sa pregatesca elevii astfel incat acestia sa atinga standarde de performanta prevazute de documentele scolare. ''

 

Exista standarde de performanta in documentele scolare..la ce se refera oare?

 

Nu toti copiii ajung la performanta (ceea ce inteleg eu prin asta).

Si atunci ce ramane profesorului de facut?

* ii da nota mica pe care o merita? auch... il supara pe copil, adica ,,il abuzeaza emotional". Pardon... interzis de codul etic!

* il cearta (fara a-l insulta si umili desigur)?.. risc de lezat ,,sanatatea psihica".Pardon, interzis de codul etic!

* sau,daca e minoritate nationala sau rrom vin parintii la scoala cum ca e ,,discriminare". Pardon...interzis de codul etic!..

 

E necesar ca si cadrul didactic sa se simta protejat si respectat.

Ma intreb daca exista o procedura in situatii gen: elevul deranjeaza constant ora si nu  are nicio consideratie fata de observatiile, masurile profesorului sau cand elevul il injura sau chiar il bruscheaza fizic.

 

...etc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

edit: din 2012!!

Vad ca pe site ul Ministerului Educatiei era postat din 13.04 si se afla in dezbatere publica.

 

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/16860

 

"Timp de 30 de zile de la publicarea acestuia pe site-ul instituţiei (12.04.2012 - 12.05.2012), pot fi trimise sugestiile sau observaţiile la adresa de e-mail: coddeetica@medu.edu.ro. Propunerile vor fi analizate de către membrii Consiliului naţional de etică."

 

Asa ca, chiar daca e ceva repus pe tapet, dragi parinti si profesori care dezbateti aici... puteti trece dincolo de dezbatere si puteti participa direct la realizarea acestui document intr-o forma cat mai apropiata de propria viziune!

 

Liber la transmis observatii, sugestii, propuneri!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa e Roxana, din 2012 comunicatul... [alcool]

 

Ca sa vedeti ...ce repede se misca lucrurile [batcap]  suntem in 2014 - cu acelasi proiect ...in dezbatere

 

O vesnica dezbatere :( la naiba cu reformele in tara asta.

 

Putem profita insa de anul acesta electoral pentru a face lobby pentru adoptarea unui Cod Etic. Discutia ramane in picioare, subiectul e repus pe tapet in agenda publica.

Putem transmite propuneri daca avem.

 

actual:

Vad ca si Mediafaxul dezbate http://www.mediafax.ro/social/campanie-mediafax-ro-punem-in-dezbatere-prevederile-codului-etic-din-educatie-cum-trebuie-sa-se-comporte-profesorii-cu-elevii-1223180

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine cand eram in generala a fost aceeasi problema cu mediile. In clasa 1a am luat premiul 1. In clasele 2-4 doar 2 sau 3. In schimb aveam colegi care luau mereu premiul 1. Asta pt ca parintii veneau cu atentii la invatatoare. Cand am trecut in clasa a5a, acei colegi nu au mai luat nici un premiu, eu am luat insa premiul 2. Dintre toti colegii astia de nota 10 in clasele 1-4, o singura colega merita, ea a luat premiul 1 si in clasa a5a si mai departe. Eram si eu oarecum frustata ca stiam ce pot ceilalti, stiam ca nu sunt mai buni ca mine. In clasa a 5a insa s-a vazut adevarata valoare, am fost atat de mandra de mine. Am intrat la liceu la Lazar- la mate-fizica, cu nota mare (am fost singura din scoala care a dat acolo). Lazarul pe vremea aia era unul dintre cele 4 licee de top din Bucuresti. Am fost ultima generatie care a dat treapta a 2a si prima care a dat bacul pe sistem nou. Si la ASE ultima generatie cu 5 ani (la zi). In liceu nu m-am stresat cu invatatul, chiuleam cat de mult se putea, anii de liceu au fost insa minunati. Pt admiterea la facultate insa am invatat, am intrat a 2a. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...