Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Adevarul despre Inhalosedarea copiilor la dentist


Recommended Posts

  • Administrators

Cei mai multi copii sunt speriati de ideea de a merge la medicul dentist. Fie dintr-o experienta anterioara traumatizanta, fie din cauza fricii pe care parintii o transmit celor mici. Chiar daca ei sunt consultati de medici stomatologi pediatri in clinici specializate, unde stii ca cel mic va fi tratat cu multa grija si profesionalism, sunt cazuri in care gradul de anxietate al copilului face imposibila cooperarea cu medicul dentist.

Ce faci in astfel de cazuri? Renunti la tratamentul copilului tau si iti asumi riscul de a dezvolta alte probleme severe de santate? Sau alegi varianta imobilizarii in timpul tratamentului dentar?

Bineinteles ca nu! Optezi pentru cea mai simpla si non-invaziva metoda de sedare: INHALOSEDAREA. Iata tot ce trebuie sa stii.

 

http://www.desprecopii.com/Images/inhalosedare-dentt-estet-kids-MM.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

   Teoretic de acord. Dar in cate clinici exista aceasta posibilitate si cat costa? In acest moment inhalosedarea nu este accesibila majoritatii populatiei. Chiar ieri am vazut pe FB cum era chinuit un copil. Parintii il tineau, urlau la el si la un moment dat i-au dat si o palma. Banuiesc ca unul dintre ei filma iar apoi a pus mandru filmul pe FB.

   Eu am avut noroc de un medic ok care i-a luat cu binisorul si nu au teama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la fii-mea nu a functionat inhalosedarea, la scoaterea celui de-al doilea dintisor de lapte.

la primul (tot cu inhalosedare) sa zicem ca a fost mai usor de "pacalit", era prima data la cabinet, frumos aranjat (e clinica speciala pentru copii), insa a doua oara, la acelasi cabinet, cu acelasi medic, n-a fost chip s-o convingem sa deschida gura. era ametita si confuza, dar tot isi tinea mainile la gura si incerca sa plece de pe scaun. asa ca am renuntat dupa o ora si jumatate de rugaminti, promisiuni si metode de convingere, am platit doar inhalosedarea si m-am jurat ca n-o mai duc la dentist pentru dintii de lapte care urmeaza sa cada. pierd timp degeaba si platesc aiurea. astept sa mai creasca si sper sa devina mai intelegatoare si mai curajoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am scos tot ce am avut de scos cu anestezie locala, gel, spray si parca o data i-a facut si un pic de injectie. Doctorita noastra a avut suficient tact, a stiut cum sa o convinga. De plombat fara anestezie. Si cabinetul nu e decorat pentru copii. Cred ca mai mult conteaza omul decat locul.

 

Mie mi se pare aiurea sa sedezi copilul pentru o procedura stomatologica.

 

Corina, bine te-ai gandit, asteapta sa cada singuri dintisorii! Succes!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am scos tot ce am avut de scos cu anestezie locala, gel, spray si parca o data i-a facut si un pic de injectie. Doctorita noastra a avut suficient tact, a stiut cum sa o convinga. De plombat fara anestezie. Si cabinetul nu e decorat pentru copii. Cred ca mai mult conteaza omul decat locul.

 

Mie mi se pare aiurea sa sedezi copilul pentru o procedura stomatologica.

 

Corina, bine te-ai gandit, asteapta sa cada singuri dintisorii! Succes!

Si la noi plombatul a fost facut fara anestezie. Cabinetul e unul de copii, destul de scump de altfel, dar si eu gasesc ca se exagereaza un pic cu sedarile, fie ele si inofensive. Mai ramane sa-i anesteziem ca sa nu simta nici intepatura la vaccin.

 

La cati bani m-au costat plombele si periajul, am decis ca dintii de lapte sa si-i scoata gratis (singur :)) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici copiii merg la control la dentist incepand de la gradinita, o data pe an si e gratis (adica platit de primarie). Pt cei mici, deasupra scaunului este un televizor, unde pot urmari desene animate. Sa vedeti ce cuminti stau. Marcia nu a avut niciodata probleme cu dentistul, ea a avut si un aparat in gura pt marirea maxilarului in partea de sus (e ca o sarma pe cerul gurii, legata de 2 masele din spate, saraca de ea ce a mai tras pana s-a invatat cu sarma aia in gura..dar pana la urma s-a obisnuit si cand i-au   dat-o jos i-a simtit lipsa). Eu zic ca depinde ft  mult si de medic, aici nu se forteaza copilul, iar de tinut fortat pe scaun nici atat. Si ei i-au facut anestezie locala cand au tb sa-i scoata un dinte de lapte- pt ca nu cazuse, iar cel definitiv crestea in spatele lui deja (cu un ac ft fin, legat la un computer...ingenioasa inventie). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...