Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de februarie 2014 - Cap. 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor,

azi a luat ultima doza de tratament pentru klebsiella si peste 2 saptamani repetam coprocultura, sper sa fie bine ! Multumesc pentru sustinere ! Noi mai luam protectis si vitamina D ( cand terminam sticluta trecem pe vigantol ) Am facut zilele astea si un echo pentru a verifica sa nu avem displazie de sold ( fetele sunt expuse la acest risc) si totul e ok ! Romina ma bucur ca esti curajoasa sau mai degraba ai noroc; eu nu vorbeam de banale regurgitari cand il pui pe-o parte si trece sau il bati usor pe spate si gata ! La noi a fost sufocata ; ochii iesiti de jumatatate din orbite, fara respiratie secunde bune, cianotica deja la fata, letargica, fara vlaga - un tablou care nici nu vreau sa mi-l amintesc !La spital dupa 20 minute de la incident si inca ai avea pielea usor invinetita! Noroc cu batista bebelusului cu care am putut sa eliberam o nara ca altfel nu stiu ce se putea intampla! S-a inecat de fapt de bulgarasi de branzica din stomacel , tocmai se trezise dupa un somn de 2 ore deci masa luata inainte de somn era toata branzica ! Multumesc la D-zeu ca am trect cu bine si sper sa nu treceti prin asa experienta; eu n-am dormit 3 nopti la rand dupa asta ! In spital am auzit de o asistenta de la nou-nascuti care a patit sa I se innece un bebe cu lapte de la biberon si abia l-au resuscitat. Dupa incident femeia s-a imbolnavit pe fond nervos !  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Groaznic ce povestesti, Lia. Doamne-ajuta sa nu mai treceti niciodata prin asa ceva si niciuna dintre noi.

Eu sunt cam paranoica: astazi am ridicat-o pe Sofi din pat si nu i-am sustinut capul bine si i s-a dat pe spate. Intamplarea a facut ca la cateva secunde dupa asta a adormit brusc dar in asa fel de nu se misca absolut deloc desi eu trageam de ea. Nici respiratia nu reuseam sa o aud. Am udat-o putin pe nas si pe obraji, am ciupit-o putin...nimic...nicio miscare. Intr-un final am reusit sa ii aud respiratia. Sotul meu a zis ca am luat-o razna daca m-am gandit ca i-am rupt gatul :D

 

In alta ordine de idei: fetele din Bucuresti - aveti vreo recomandare de fotograf si DJ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

suntem inca aici :)

 

am fost putin cam ocupati cu hartogaraie zilele astea. vestea buna e ca acum are pitica certificat de nastere romanesc. vestea proasta e ca m-a costat 300$...... acum urmeaza pasapoartele... inca cateva sute :(

 

a durut-o burtica in ultimele zile. nici sa manance nu prea vrea. manca linistita cateva minute si apoi incepe sa planga, sa se foiasca si sa se tot intinda. trage de san si plange cu el in gura fara sa manance. asa ca seara am trecut la suplimentat cu biberon (lapte muls). asa a reusit sa papa vreo 50-60ml. pentru moment noaptea (pana pe la 4) e ok, papa cat de cat bine si reuseste sa doarma destul de repede. abia astept sa treaca perioada asta. 

 

in mai vrem sa facem o tura serioasa de cumparaturi pt urmatoarele  6 luni, asa ca m-am apucat de sondat piata. vreau sa ma uit in special de hainute (dar pe astea o sa le decid la fata locului cred) si pt ce am nevoie cand incepe diversificarea. ceva idei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

azi a luat ultima doza de tratament pentru klebsiella si peste 2 saptamani repetam coprocultura, sper sa fie bine ! Multumesc pentru sustinere ! Noi mai luam protectis si vitamina D ( cand terminam sticluta trecem pe vigantol ) Am facut zilele astea si un echo pentru a verifica sa nu avem displazie de sold ( fetele sunt expuse la acest risc) si totul e ok ! Romina ma bucur ca esti curajoasa sau mai degraba ai noroc; eu nu vorbeam de banale regurgitari cand il pui pe-o parte si trece sau il bati usor pe spate si gata ! La noi a fost sufocata ; ochii iesiti de jumatatate din orbite, fara respiratie secunde bune, cianotica deja la fata, letargica, fara vlaga - un tablou care nici nu vreau sa mi-l amintesc !La spital dupa 20 minute de la incident si inca ai avea pielea usor invinetita! Noroc cu batista bebelusului cu care am putut sa eliberam o nara ca altfel nu stiu ce se putea intampla! S-a inecat de fapt de bulgarasi de branzica din stomacel , tocmai se trezise dupa un somn de 2 ore deci masa luata inainte de somn era toata branzica ! Multumesc la D-zeu ca am trect cu bine si sper sa nu treceti prin asa experienta; eu n-am dormit 3 nopti la rand dupa asta ! In spital am auzit de o asistenta de la nou-nascuti care a patit sa I se innece un bebe cu lapte de la biberon si abia l-au resuscitat. Dupa incident femeia s-a imbolnavit pe fond nervos !  

 

lia. te inteleg perfect cand spui cat de speriata ai fost. la mine suntem amandoi certificati in resuscitare avansata si avem experienta in domeniu, dar tot mi-e groaza de asa un moment. 

 

chiar ma intreb daca in bucuresti/romania sunt cursuri de prim ajutor si resuscitare pediatrica pe care sa le faca parintii. aveti idee?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu ii dau fetei doar vitamina d (400 ui/zi). si i-am dat paracetamol o data cand o durea tare burtica. 

calciu nu prea e cazul la copilul alaptat pt ca se absoarbe foarte bine din laptele matern. poate eventual sa iau eu.... dar nici la varianta asta nu ma grabesc. 

 

 

luni merg la controlul de sase saptamani. si o sa discutam si despre contraceptie. inca nu m-am hotarat intre implant subcutant si sterilet. a avut cineva?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre diversificare am citit mai multe variante

1. La 4 luni sa incepi cu suc de mar si branzica sau si cereale

2. De la 6 luni

3. Atunci cand bebe isi tine bine capul sta bine in fundulet si accepta diversificarea.

 

Si mie mi-a povestit despre sterilet dar eu sunt alergica la metale si ar trebui sa imi pun din aur :-D . Am inteles ca nu ar fi chiar ok sa pui sterilet acum in perioada asta cand alaptezi pt ca uterul se mai modifica ...

 

Felicitari pt bebelina ca are acte romanesti...ca sa recuperezi banii de la certificat poti sa vinzi niste paturici crosetate , foarte frumoase lucruri ai facut, poti sa dai detalii despre modelul paturicii un link ceva pt ca sora mea ar fi 8nteresata sa croseteze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vom incepe LA 6 luni. 4 luni e pres devreme, Inca nu au sistemul digestiv pregatit. Si probabil ca vom incerca piureuri si molfait bucatele in acelad timp ca sa be obisnuim cu amandoua.

Merci de apreciere :)

Modelul pt paturica e foarte simply. Ai detalii aici http://attic24.typepad.com/weblog/neat-ripple-pattern.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi sarbatorim 3 luni !

in cazul Mariei mele ma gandesc sa incep diversificarea la 6 luni corectate adica la 7 luni si 2 saptamani, dar sa vedem ce zic sanii mei si cum mai evolueaza si ea pana atunci.

In ziua in care s-a nascut domnisoara au fost 2 cutremure, aseara a fost cel mai mare cutremur de anul acesta ....hmmmm

Zmotocel toate lucrurile sunt frumoase dar sunt sigura ca patura este cea mai simpla

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Stmaria, pt Maria!

 

Felicitari zmotocel pt succesul asupra birocratiei :)

 

Eu voi incepe la 6 luni diversificarea, si vreau sa aplic metoda autodiversificarii aka BLW. Mi se pare foarte logica si usoara. Intentionez sa ma inscriu si eu la un curs de prim ajutor.

 

Stiu ca la noi s-a facut la un moment dat un curs PALS - Pediatric Advanced Life Support  (acum cativa ani) dar nu stiu de ce s-a intrerupt...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...