Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de februarie 2014 - Cap. 2


Recommended Posts

Se pare ca multi bebei se ineaca...Anca, si fetita mea tot asa se ineaca cum zici tu si horcaie pt ca nu mai are aer. O pun repede pe umar si incet incet ii trece. Mama zicea sa ii dac un test de glicemie ca poate mananca repede pt ca ii scade glicemia... Nu stiu ce sa zic.

 

Dana, am fost pe pediatru in Sun Plaza la dr Andreea Anton si mi-a placut de ea. Nu cred ca ma mai duc sa ii vad si pe ceilalti. A masurat-o (este peste medie: la 1luna si 2 sapt are 57 de cm si s-a nascut cu 51), a cantarit-o: este in medie, are 4500g, a palpat stomacul, ficatul, s-a uitat la fontanela, m-a intrbat tot istoricul ei. Trebuie sa ii recoltez urina pt ca are o mica secretie :( Stiu ca la fetite este cam dificil de recoltat cu punguta aceea. M-am gandit sa iau un borcanel si sa o tin in brate fara pampers si sa astept sa faca pipi :D Am rugat-o pe dr sa imi scrie ca nu are voie sa primeasca vizite pana la 2-3 luni (asa mi-au spus toti dr de pana acum-din cauza dermatitei pe carr inca o mai are) pt ca ma tot cert cu soacra-mea pt ca vrea sa o duc la ea sa o vada toate prietenele ei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ancasilv, bb mananca si lapte praf sau e alaptata exclusiv? La bebicii alaptati exclusiv este normal sa treaca si zile bune fara sa elimine si asta sa nu insemne ca se constipa. Pur si simplu asimileaza tot, iar cand elimina (chiar si dupa o saptamana), aspectul este normal, caca moale, nu tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, n-am mai scris de ceva timp, dar va citesc aproape zilnic.

 

Lia, ma bucur ca totul s-a terminat cu bine. Cred ca a fost horror momentul, eu m-am ingrozit cand am citit.

 

Anca, si Alecs se "constipa". Imi iese o zi da, o zi ba. Este hranit mixt, dar preponderent la san. Isi facuse un obicei sa fie nervos si sa nu adoarma pana nu primea biberon. Acum ii reduc portia, ii dau un pic, cat sa-l linistesc. Pediatra ne-a recomandat sa ii punem un supozitor cu glicerina si daca a doua zi nu iese sa ii dam Bifido Baby, cate un pliculet pe zi timp de 7 zile. Nu i-am dat inca. Ma uit si eu la cutie cum se uita anca la debridat...

 

Fetelor, cunoasteti un doctor generalist care sa fie un bun diagnostician? Acum vreo doua-trei saptamani mi s-au umflat ganglionii pe partea stanga a gatului urat de tot. Am facut un eco si mi-au descoperit o formatiune ciudata. Doctorii mi-au vorbit de limfom, de boli autoimune etc. Mai rau e ca vor sa imi scoata ganglionul cel mai mare si sa-mi faca biopsie. Am facut o radiografie la plamani si m-am muls 2 mese, desi am citit ca nu afecteaza laptele. Acum trebuie sa citesc despre tomografie daca are vreo influenta. Ca luni trebe sa fac si un CT. Deci daca stiti vreun doctor bun va rog sa-mi spuneti. Sunt tare bulversata acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alecsic, dupa tomografie simpla poti alapta fara problems.daca we foliseste substanta de contrast trebuie intrebat radiologul tipul de substanta si LA cat timp poti alapta. De obicei cam la max 12 ore dupa price medicament poti alapta. Foarte putine care necesita mai mult timp

Din pacate daca suspecteaza limfom singura solutie de diagnostic e biopsia. CT poate ajuta mai ales pt stadializare, dar nu e foarte OK pt diagnostic in Caz de limfom.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Azi am luat lp de la topfer. Mica mea scuipă suzetele, nici una pe plac, lp nu vrea. Mai am doua zile sa o conving, in 1 ar trebui sa ma întorc la servici. Dacă nu merge, ştiţi ce scrie pe fruntea mea până la diversificare, nu? Maternitate.... :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e usor sa-l incalzesti: pui biberonul cu lapte int-o cana cu apa fierbinte si-l lasi acolo 5 minute :)

daca congelezi lm il lasi peste noapte in frigider sa se decongeleze.

si a mea face urat la suzeta, parca acum acum vomita. daca i-o tin in gura putin apoi e ok. dar tot o scuipa destul de repede cand se linistete sau adoarme. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zmotocel, merci pentru raspuns. Sper sa nu fac cu substanta de contrast. Ce inseamna stadializare?

Of, ma intriga diagnosticul lor pentru ca analizele de sange mi-au iesit relativ bine ( am o usoara anemie, CRP 12 si hipogammaglobulinemie), iar organele interne sunt in limite normale. Si ma enerveaza graba lor pentru operatie. Un oncolog mi-a recomandat o punctie cu un pistol, dar acestia vor sa-mi scoata cel mai mare ganglion. Ce metoda e mai putin invaziva? Adica daca ma operez trebe sa iau antibiotice si calmante si se duce pe pustii laptele meu..,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...