Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de februarie 2014 - Cap. 2


Recommended Posts

stadializarea se refera la cat de avansat si raspandita e boala. tratamentul si prognosticul difera si in functie de asta. 

biopsia cu ac / pistol de cele mai multe ori nu este concludenta in cazul limfomului. pt un diagnostic corect e nevoie de intreg ganglionul limfatic si de tesutul din jur. diagnosticul corect se pune in functie de tipul de celului, de felul cum sunt aranjate si de relatia cu tesuturile din jur. asa ca excizia gangionul cat mai curand este defapt cea mai buna varianta. daca faci doar biopsia cu ac sunt mari sanse sa vina resultatele neconcludente si sa fie nevoie de exciezie oricum. 

cat despre operatie si alaptat.. poti alapta inainte. daca e anestezie locala (asta depinde foarte mult de unde e situat gangionul) poti alapta imediat dupa. daca e anestezie generala poti alapta la cateva ore dupa ce te trezesti. 

cele mai multe antibiotice sunt compatibile cu alaptare asa ca asta nu e o problema. 

cat despre analgezice, nu prea ai nevoie dupa o astfel de interventie. cel mult paracetamol si/ sau ibuprofen, care amandoua sunt compatibile cu alaptarea. 

iar biopsia de obicei se poate face dimineata iar dupa amiaza sa pleci acasa. 

 

nu ar trebui sa ai nicio problema sa alptezi indiferent ce tip de biopsie se va face. 

 

nu stiu ce analize ai facut de spui ca-s bune. crp nu are legatura cu limfomul. hipogamaglubulinemia.... posibil.  ai verificat si colesterolul? (ambele tipuri). chiar si in caz de limfom analizel uzuale pot fi normale in unele cazuri. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sa nu te sperii, dar daca pui lm in frigider (sau chiar si afara) dupa un timp se separa grasimea si pare foarte apos. daca rotesti usor sticla ca sa il amesteci dupa ce il incalzesti (nu agitata foarte tare) isi revine. e ok, nu e stricat :)

ca idee: lm poate fi pastrat la temp camerei cam 3-5 ore, la frigider 3-5 zile, in congelatorul de la frigier cam 3 luni si in lada frigorifica pana la 6 luni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aşa mănâncă. Eu nu am ştiut cat mănâncă, adică ştiu, un san la o masă, si a iesit din unu 120ml si mi s-a părut mult, i-am dat jumate, vezi-ti de treaba urla că mai vrea. L-a papat tot. Acuma mi-e ciuda că am dat 70 de lei pe o cutie de lp. O sa fac rafaelo din el :-))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zmotocel, iti multumesc din suflet pentru detalii!! Am nimerit la niste doctori care nu-mi explica nimic, doar stiu sa ma sperie cu atitudinea partial secretoasa. Dar luni le voi pune o gramada de intrebari.

Colesterolul e in limite normale. Hipogamma o am din 2011. Mi-au facut si imunoglobulina umana perfuzabila, insa, evident, efectul a fost de scurta durata. Nu au gasit cauza. Au tratat doar efectul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor nu stiu ce sa fac! a mancat fix o masa cu biberonul. am inteles ca lp nu manannca dar nici lm!! am fost la farmacie sa iau alte biberoane, am mai luat 5 tipuri, toate de acolo. si nimic. la al 4-lea biberon mi-a luat degetul ca o tineam de manuta si mi-a dus degetul la gura, oricat i-l trageam tot il ducea. i-am pus sanul, dar fiindca m-am muls la ambii nu a mai gasit mare lucru si mai cu urlete, mai cu plimbat prin casa, leganat si jucat au trecut doua ore. rupta de foame cum era a halit tot ce se putea.. acum doarme iar de vreo  2 ore... sa mai doarma macar jumate sa poata papa iar bine. deci asa ceva mai rar. sa va spun de la ce am biberoanele, poate ma puteti ajuta cu alte sugestii. de la philips avent, chicco, dr brown;s, tommee tippee si nuk..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, esti sigura ca curgea ceva din biberoane? Adica: eu am biberon de la philips avent cu tetina anti colici si curge foarte greu. Trebuie tinut intr-o anumita pozitie. Dar daca zici ca ea nu a mancat din niciunul poate ii pui putin lapte pe tetina sa simta gustul si sa inceapa sa traga. Zic si eu..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...