Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de februarie 2014 - Cap. 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Azi am fost la dr si Sofi are 4390g la 5 saptamani. Dr a zis sa mai raresc alaptatul adica sa nu ii mai dau mai devreme de 2.5 ore pt ca de aceea da laptic afara dupa ce mananca. In seara asta a mancat la 8.30 iar acum statea pe mine si isi tot intorcea capul in cautarea sanului. Mi-a fost tare mila de ea :( Nu stiu cum sa ii rezist...

Azi noapte am facut prima incercare de a dormi in pat cu ea. Nu a fost chiar ok. Nu stiu daca a fost doar o intamplare dar dupa fiecare alaptat se foia f mult pana adormea din nou. Mai incercam si azi sa vedem cum o sa fie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisi, si eu ii mai dau cand vrea ea, de cele m multe ori mananca la 3 h ziua dar cateodata vrea si la 2 si la 1 h dar m rar, iar noaptea mananca la 3, 4 chiar si 5 h doar un san ca e somn rau de dormit, Doarme langa mn pat din spital Iar in patut se foieste, am inteles ca simt caldura mamei ca in burtica si le e cel m bn langa mama ,se simt in siguranta :) Ingrid, ia cam 170 gr pe sapt, ultima oara cand am cantarit- o cu moasa avea 4.400 kg la 6 sapt jumate, cred ca fiecare copil ia in greutate diferit ... A , si mie mi- a spus moasa ca laptele de mama e bun in orice cantitate,bine de preferat nu asa des mereu , dar e ff bun lapticul, nu are ce patii :) pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati de offtopic mamici, dar am vazut ca ati discutat de balansoare/leagane.

Am folosit cu succes unul de la Bright Starts si cum pupaza mea a trecut la alt nivel, ma gandeam poate ajuta alta mamica si face fericit alt bebelus.

 

http://mercador.ro/oferta/balansoar-portabil-ingenuity-automatic-bouncer-bright-starts-ID1vHVh.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine era o perioada in care venea moasa sa o cantarim si se mira de cat a luat, ca luase mult , mi_a explicat ca nu intotdeauna ii e foame ci vrea si altceva, suzeta sau sa doarma, nu intotdeauna san dar nu- i nimic daca ia in greutate ca laptele de mama e cel m bun. Mai mi- a spus ca nu o sa manace intod la fel , or sa fie si zile in care va manca m putin , deci pe etape ;)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine era o perioada in care venea moasa sa o cantarim si se mira de cat a luat, ca luase mult , mi_a explicat ca nu intotdeauna ii e foame ci vrea si altceva, suzeta sau sa doarma, nu intotdeauna san dar nu- i nimic daca ia in greutate ca laptele de mama e cel m bun. Mai mi- a spus ca nu o sa manace intod la fel , or sa fie si zile in care va manca m putin , deci pe etape ;)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisicar, e normal sa regurgiteze, nu e un motiv sa raresti mesele. Mie mi se pare riscant pt alaptare in general orice fel de sugestie de program. Pt ca uneori picii au nevoie de mai mult si mai rar, alteori mananca mai putin si des, alteori - de! -sunt mai haplea si nu-si dau seama cand sa se opreasca.

 

Eu cred ca alaptatul a functionat perfect pt omenire si inainte sa se inventeze ceasul :)

 

Poate se foia ca nu a scos aerul? La mine asa face uneori...

 

StMaria, multumesc de urari! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nişte nervi!!!!!

Sa vă povestesc ce am păţit.. stătea fata mea liniştită la san si papa.. si s-a innecat.. bun, adică deloc bun ca am tras o sperietura. Odată a fost toată roşie, nu mai avea aer.. am bătut-o de 3 ori pe spate si nimic, am renunţat repede. Am pus-o cu faţa in jos si am apăsat-o in zona plamanilor. A dat puţin laptic afară, cam o linguriţă, a început sa plângă, sa respire, deci era ok! În timp ce eu încercam sa îmi fac fata sa îşi revină, in minutul acela, ma gândesc sa o strig pe bona, care se uita la film in celălalt dormitor, dar nu mai aveam forţă sa urlu dupa nimeni. Si bine am făcut. Totuşi speriată ies repede si ma duc la ea sa ii spun ca s-a innecat. Ce sa ii fac? Jucam puţin teatru (mi-a venit ideea sa văd reacţia ei in caz ca pateste ceva cand rămâne doar cu ea) si deşi eu încă tremuram si fata era ca o plăcintă dar fiind la mine in brate o simţeam ca respiră. Ea stătea si se uita si zice glumesti sau vb serios? Foc am luat si încep si urlu ca îmi poate muri fata in braţe si ea cu experienţă, zicea ca 15 ani a lucrat ca bona pt bbi ma întreabă asta si habar nu are ce sa facă!!! Bun ma duc pe balcon cu fata .. vine si ea dupa 2 min sa ma întrebe ca si-a revenit?! Categoric îşi revive fără sa ii fac nimic! Zic un da sec si ma duc in camera. Se calmează fata, adoarme pe burtica mea si dupa vreo ora se trezeşte. Papă si adoarme. Ies in living. Ea tot in dormitor la film. Îmi aprind o tigara si ma aude. Vine si ea si începe sa îmi dea lecţii. Ca aşa trebuie sa fac si etc când se mai întâmplă. Păi in mm ei de femeie, nu putea zice asta atunci?! Ii tăi sec macaroana zicându-i ca dupa război multi viteji se găsesc. Nu mai zice nimic. Deci nu îmi pot lăsa fata pe mâna ei ca probabil ar stă si s-ar uita la ea. Sau m-ar suna.. înainte sa plece acasă am luat-o la o discuţie si i-am spus verde in faţă cum au stat treburile defapt. A făcut ochii mari si a tăcut. M-am abţinut cu greu sa nu ii spun sa nu vină maine ca nu mai am nevoie de ea, nu ma pot baza pe ea. Eu nu ştiu ce sa fac. Sa caut pe altcineva.. sa o tin tot pe ea.. nu vreau experienţe de genul nici măcar in glumă ca sa văd ca nu ma pot baza pe altă femeie. Ca pana nu-s puse faţă in faţă cu situaţia toate sunt bune si frumoase. Aaa si a mai spus si ca sibiu cand in când se întâmplă asta la copii. Păi dacă şti de ce nu ai stout sa dai o idee. Eu ca habar n-am avut de copii am ştiut asta. Sunt chestii elementare de prim ajutor. Pe lângă încă vreo 2 tehnici. Ar face bine sa se documenteze dacă nu ştie nu sa se uite la filme.. voi ce credeţi ca ar trebui sa fac in privinţa ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, nu vroiai sa şti ce îmi spunea instinctul meu ieri :-)) degeaba o las cu fata sa ii spun ca plec o ora in oraş dacă ea doarme si nu papa.. n-am făcut nimic..

Ari, ma uităm ieri pe diferite site-uri pt scutece. Tu de la cine le ai? Câte ai luat? Am văzut ca toate au mărime unică, până când îl cuprind?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...