Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 6 )


Recommended Posts

Hola neatza! Multu de cafea Rocsy! Eu am fkr ochi de la8.30 cand a plecat sotzulache si acum mai zac in pat, astept sa se trezeasca mandra :) e o veeme de kk...ploua incontinuu de aseara, mdeci azi vom sta in casa :( bine k macar ieri am reusit sa iesim vreo ora jumate intee reprizelw de ploaie. Numai k azi chiar aveam nevoie sa ajung la Auchan si BB Tei sa mai iau una alta...plus sa completez cadoul lui sotzulache, deci nu ma pot duce cu el....

 

M-ammtot uitat zilele astea dupa cadouri de Iepurash pt Anto...m-am oprit deocamdt la un set de curatenie cu matura, mop si faras (este mega pasionata de ale mele !), un set de markere de scris pe sticla si cred k o sa-I iau si un fotoliu de la Auchan - initial am vrut sa-I comand unul din burete, dar am gasit in Auchan din acelea gen semisfera, cu pernitza detasabila si suport pliant. Ma mai gandesc si la alte variante...voi ce le luati?

 

La progrese - isi imbogateste constant vocabularul, stie sa spuna cum o cheama "Anto", numele bunicilor perfect, tati e "Bet" iar eu sunt "Aiana". Numara din ce in ce mai bine ai singurik, repeta tot dupa noi sau dupa TV, stie deja reclamele dupa jingle-ul de start si ne soune la ce e reclama, nimereste anumite hainutze sa si le puna singura, se da cu crema, isi scoate pampersul, e fascinata de baia cu spuma, fara spuma nu se mai poate! :) mare fan curatenie, apropos de curatenia de sarbatori :) nici eu nu am acest cult, mama in schimb e obsedata si ma bate si pe mine la cap sa fac...dar nu ma stresez, oricum fac curat saptamanal, iar asa mai in profunzime fac cd am chef. Acum am reusit de am spalat geamurile (impreuna cu Chitz bineinteles!), am lustruit si mobila din bucatarie, ieri a venit unul cu un aspirator minune la un demo si mi-a curatat canapeaua, saltelele plus spalat covorul, deci m-am scos :) o sa mai fac dupa Paste curat prin dulapuri plus spalat perdele/draperii si gata!

 

La cap olita...nu avem cine stie ce progrese dar nici nu insist f tare. Abia dp 2 ani se constientizeaza perfect reflexul deci mai avem. Uneori cere ea sa o pun pe wc, isi aseaza feumos reductorul,isi da pantalonii jos si imi zice sa o urc, dar nu face nimik...e doar asa de fun. Ce sa va mai zic k deja stie sa foloseasca absorbantele :)) ma trezesc k i cate unul din dulapior din baie si apare cu el intre picioare :)) mai nou vrea si ea sa o spal cu sapun intim special, imi arata sticluta si zice gel popou :) a descoperit stickul de buze si mi-l cere intr-una "iu bu" adica ruj de buze. Nu plecam din casa fara sa ne dam cu "papum" k deh, cu cine sa semene daca si mami si tati sunt obsedati de parfumuri :)) are si ea deja2 in colectie si imi cere sa o dau cand iesimmafara.

 

Ne-a iesit in sf si cel de-al treilea canin, asteotam acum nr 4 si molarii. Nu s-a mai trezit noaptea, tot nu doarme dp masa cd e acasa (ieri chipurile a adormit afara o ora, cred de la vremea mohorata).

 

Noi am favut Varilix odata cu ROR k era inclus. Nici eu nu am avut, de fapt din tt bolile am aut doar rubeola la gradi.

 

Sanatate multa Muraturik si Nati!

 

Carmen - ce fotoliu si scaun ai luat de la Ikea? Poze ceva?

 

Va pup si va doresc un w-e excelent!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 374
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare fetele, ce liniste pe-aici. Faceti curatenie toate? :))

 

Nici eu nu suport ideea de curatenie de Paste sau de Craciun si in niciun caz nu fac ce face mama de ex. Dar mi-ar placea sa apuc sa spal geamurile si perdelele. Nu neaparat de paste ci pentru ca e nevoie.

 

Roxy e misto aspiratorul ala, il am si eu de ceva timp. Chiar face treaba buna. Dc vrei sa ti-l iei, iti dau eu un contact la cam juma din pretul de prezentare. O sa fac o poza cu scaunelele si pun.

 

Eu ma apucasem sa dau cu aspiratorul iar patrick azi nu are chef. Mi-l opreste, ma ia de mana si ma aseaza pe canapea. :))). Stie ca sunt obosita ca azi noapte am stat de povesti intre 2 si 5. Nu stiu ce A avut...s-a trezit si nu a mai adormit. De fapt cam stiu, suspectez cei 2 canini de jos care au spart gingia dar mai au un pic pana ies.

 

Fleur noi cu olita stagnam cam de tot. We trecut am prins un pipi si o cacareaza mica direct pe wc ca invatase sa traga apa si ii placea. Am vazut ca incrpuse sa se screama si l-am pus rpd, dar cred ca mai mult l-am inhibat. :(.

 

Revin, mai incerc o data cu aspiratorul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxy : ce simpatica e chit  [:)] , si are o multime de cuvinte diferite fata de d-ra mea  [:)] .

 

La capitolul cadouri, eu iau in dublu exemplar pentru ca nu am incotro daca vrea sa evit paruiala. Asa ca am luat 2 plusuri cu Pluto ( dorinta Sofiei ) si am luat si doua papusi barbie sirena ( ca la Nati oricum ii plac papusile si apa [:D] , combinat cu dorinta Sofiei de a avea o sirena ) si uite asa vor avea distractie maxima in baie sau la vara afara la piscinuta. Le-am mai comandat 2 rochite, nu stiu daca ajung ; daca nu le pastrez pentru ziua lor. Neaparat un iepuras de cioco si un ou mare gigant de la kinder. Cam atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne mai primiti??? 

 

La Multi Ani tuturor celor cu nume de flori, sa aveti o zi plina de lumina!!!

 

nu am mai intrat de mult, efectiv nu am avut timp, in Romania asta iarna a fost foarte frumos, dar greu cu toti 4 copiii, in apartamente mici, cu haine de iarna, etc. ma busur ca am reusit sa cunosc trei mamici de piersicute si piersicutele apdin dotare. 

 

Am citit absolut tot din urma (mi-a luat 2 saptamani!!!). Am citit de mamici si puiuti bolnaviori, de probleme cu bone, de mamici sportive, de vancate de vis... 

 

Noi suntem ok, eu ma pregatesc sa deschid o gradinita in toamna -- va fi foarte mica, doar 2 clase cu maxim 10 copii, o clasa pt 2-3 ani si o clasa pt 4-5 ani. Am gasit o locatie buna, am inceput un playgroup acolo doua dimineati pe saptamana. Daca ne intelegem bine cu proprietarii, merg inainte cu gradinita. 

 

Dupa Romania. Am mai mers intr-o excursie de Anul Nou Chinezesc, la cateva ore de Shanghai, si in rest, casa, scoala pentru copii, biserica, shopping, same old same old. Ne gandim la o mica excursie de 1 Mai cand e vacanta aici, dar inca nu am hotarat nimic...

 

Jeff este extrem de scump, nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul si ca in curand face 2 ani!!! Vorbeste non stop, ieri in masina am numarat 7 cuvinte legate -- Mommy ook so many caus over theo (Mommy look so manyncars over there). In general face propozitii mai scurte -- Daddy aive cao (Daddy drive car), Piz gimi some (Please give me some), Jodie ook shoes (Jodie, look, shoes), si my all time favorite: "Mommy, tzitzi right now!!" hahaha. In plus, turuie in chineza -- Haochi, chichi dian (Delicios, mananca tot), Ayi, can wo (Ayi este bona, Ayi, uite-te la mine) si inca 1000 de fraze... Stie toate masinariile astea mari -- truck, crane, digger, concrete mixer, bus, car, airplane. 

 

Merge cu trotineta (avem din aia cu doua roti in fatza si una in spate), se catzara peste tot, adora sa faca baie si sa mearga in parc. Se trezeste devreme dimineata si se duce direct la geam si zice "Mama go pak" si ar sta in parc toata ziua. Inca papa tzitzi si ma enerveaza ca daca e cu mine cere tzitzi foarte des, in sensul ca nu ma pot juca cu el ca lumea (cum se joaca cu ta-su sau Ayi sau bunicii) pt ca vrea mereu tzitzi. Noaptea nu mai suge, se mai trezeste dar ii arat ca e noapte si eu dorm, ta-su doarme si tzitzi doarme. Plange un pic si se culca langa mine. De mancat, manaca extrem de bine, aproape orice manaca, are 13 kg (nu stiu sigur cati cm) este activ, vesel, dar si el e destul de capos si tipa cat il tin plamanii cand nu primeste ce vrea (si cu 3 frati mai mari, se intampla destul de des). Dar daca il iei in brate si ii oferi altceva, se consoleaza. Arunca jucarii insa -- asta e mareaproblema cu Jeff. Si nu numai jucarii, arunca orice ii pica in mana si cteodata loveste asa ca tre sa fin mereu cu ochii in patru. 

 

Cam asta... Am sa incerc sa tin pasul de acum inainte si sa intru sa va scriu despre noi mai des...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si la multi ani de Florii!!

 

Draga Fleur sa ne traiesti cu numele:))! Ce alte floricele avem azi ?

 

Eu nu i-au nimic nou ptr bambina de Paste, ii dau un topogan cu punguini luat cand avea un an si nu i-a placut si un plus vechi de la baieti, o gargarita care danseaza si poate un rucsacel cu fata de leu reciclat de la frati :)) dar noi ptr ca ei nu le-au folosit .

 

Am serbat azi floriile cu peste, intram in Saptamana Mare, Doamne ajuta!

 

Delia ma bucur ca ai reusit sa ne scrii

[mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Multumim Fleur pt apel! Noi suntem bine, in general, eu pe fundul butoiului....., Onuta sanatoasa, dar fara progrese la olita si nici la vorbire...

Curatenie de Paste care inseamna pe langa cea uzuala: dulapuri, sifoniere, sertare, sertarele, balcon-dulap, flori, debaraua, faianta bucatarie-baie, lustre si geamuri. Am facut o mare parte, dar mai am debaraua, frigiderul, sufrageria-geam spalat si ordine in birouri.

Cadouri de iepuras.....vreau o tabla magnetica, sa vad de imbracat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...