Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piersicute de iulie august ( 6 )


Recommended Posts

Neata

 

Multumim de cafea!

Dar la 6 am !!!!duminica :))

 

Este o zi de vara afara, imi place mult!

Eu am fost ocupata si mai mult plecata de acasa.

 

Bambinutza e f fericita cand se plimba : se scoala si vrea in parc.

 

De papat mananca orice, e foarte pofticioasa, inca nu am avut model din asta pana acum.

 

Ali sa va fie de bine vacanta, nici nu mai e mult, mai putin de o luna! Ce ati ales pana la urma?

 

Carmen si voi plecati in curand, bravo !

 

Fleur unde megeti anul acesta? In Ro cand veniti? La voi a venit primavara?

 

Avem si noi un plan de vacanta : planul nostru este : nici un plan [:-)))]

 

Va pup si duminica placuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 374
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De papa le fac in regim de avarie paste si le mananca intodeauna:)) cu orice : cascaval, sos de rosii.

cartofi noi la cuptor, omleta, pasta de ficat sau de masline cu ceapa verde

 

mancare de mazare ca se face foarte repede , tot ptr urgente am borcane cu mazare si morcov si doar calesc o ceapa , pun borcanul si gata masa, un udturoi si marar.

Tot la urgenta: sandvich a la jamie o.: rest de friptura ( sau fac repede o friptura pe gril), pe acelasi gril calesc ceapa rosie taiata rondele , apoi pe acelasi gril incalzesc painea felii si apoi la pun in farfurie : painea, ceapa, carnea taiata feliute, frunze de salata sau ceapa verde, putin mustar.

Altceva: cartof copt cu umplutura de somon afumat si salata verde asezonata cu lamaie, ulei si putina smantana , tot a la jamie o.

 

Hai ca mi-e foame:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola fete! Intru si eu un pik pana se trez dl Goe (da, mai nou asta e porecla care o caracterizeaza cel mai bine pe mandra mea). In ultima vreme ne dispera pe toti, ezte din ce in ce mai neastamparata, curioasa si interesata de lucruri interzise evident, iar daca nu primeste ce vrea e mare circ! Tata a fost nevoit sa revina la dudi (suzi) pt a o tempera un pik, drept pt care acum o folosim din nou :( doar la nevoie, dar tot ma enerveaza chestia asta. Deh, intre a-I crapa lui bunelu ceva din cauza tensiunii si dudi, am ales varianta 2. I-a provocat tatei ceva pusee de tensiune cu crizele ei (e si hipertensic saracul) si mai nou vad k ii sare si lui sotzulache tensiunea cand se crizeaza fiica :( io nu ma agit asa tare, o las sa urle, dar tot nu-mi pica bine...

 

Mai am un conflict cu ai mei din cauza somnului...se plang k se culca prea tarziu pt varsta ei si k nu reusesc nicicum sa o bage la culcare seara inainte sa fie prea obo si hiper evident. Le-am zis de acum o luna sa nu o mai culce dp masa pt k dk se scoala la 6 dp 3 ore de somn e clar k la 10 nu are cum sa adoarma! Dar eu vb, eu aud...tata oricum e obsedat de program si ore fixe, iar eu M urat asta tt viata! Mie imi place sa-mi fac singura programul, sa mananc cand mi-e foame, sa dorm cd mi-e somn. Cu mine acasa nu mai doarme dp ms decat f rara, in schimb seara la 22 e pa si doarme pana dimi la 10-11. De ex, aseara a adormit la 21.30 si acum inca doarme. La ai mei mai e si alt aspect care o hiper energizeza seara - mama vine de la cabinet in general dp ora 20-21 si asta mica e super incantata, se joaca impreuna, mananca si cu ea o tura si automat ii sare somnul...in fine, le-am zis k ori ma asculta si respecta ce le spun ref la copil, ori sa nu se mai planga de programul ei!

 

Ali, sa va fie dw bine rezervarea! Hai k akus trece timpul si plecati! Pup pe Denis cel cucuiat :*

 

Noi mai avem mult si bine pana la vacanta, mergem pe 20 sept in Spania, Costa del Sol evident, la noi acasa :) am programat vacanta astfel incat sa mai prindem si Feria inca o data asa k va fi superb! Abia astept! Am inchiriat un apartament super, pe faleza, intr-un complex superb, cu 2 piscine pt adulti, una pt copii, apt arata senzational, este dotat cu tt cele, terasa cu sezlonguri pt plaja...divin! Si a costat doar 700 eur pt 12 nopti :)

 

Noi intotdeauna facem rezervarile cu 6-9 luni inainte ca sa avem un target bine definit ai sa stim pt ce tragem :) vrem sa mai fugim cateva zile pana la Sibiu mai pe la sf lui iunie dp ce se linisteste sotzulache cu terasa.

 

Va poop!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor,

 

Va urez cu intarziere Happy mothers day! mamicilor de piersicute de oriunde ar fi, ca se sarbatoreste sau nu la voi. Aici e pe post de 8 martie ziua de 11 mai.

 

Noi am venit de vreo ora din parc, ala mare din jurul lacului. Eric a adormit imbracat in hainele de afara. Suntem obositi si imbujorati ca ne-a prins soarele fara sa ne dam seama. Am facut ture cu bicicletele si remorca in jurul lacului, ne-am oprit la doua locuri de joaca, asta mic s-a catzarat si s-a jucat din plin. Totusi am observat ca e mai timid cand sunt copii multi. AI vostri cum se comporta cu multi copii in jur, mari si mici, necunoscuti?

 

I-a mai trecut raceala dar la mine bate plinul. Ce e funny e ca nu mai simt momentan nici un miros si nici un gust, in consecinta nici pofta de mancare n-am deloc. Acum imi explic si lipsa de apetit a lui E. (intre timp i-a mai revenit, nu chiar ca inainte dar oricum).

 

Ile, exact asa si la noi, planul e: nici un plan, ma rog discutam asa generic ce am face si unde am merge in vacanta, si mai ales, daca ne permitem sa mergem la momentul x in locul y. In orice caz, vara asta e mai complicat din varii motive dar om iesi noi pe undeva. Consortul e mai nou pasionat de pescuit si va fi probabil pe la un loc amenajat pt asa ceva.In Ro nu stiu sincer cand ajungem, vara asta nu se profileaza nici o posibilitate, dar cine stie ce mai apare in ultimul moment. Ne-am dori tare mult, e inutil sa mai spun, sa-si cunoasca baiatul bunicul, matusile, unchii si verisorii...si asa nu suntem o familie f. numeroasa.

 

Roxy, se pare ca si Chitz urmeaza trendul piersicutelor ce se apropie de 2 ani "the terrible twos", acum din ce in ce mai precoci, evident... Cand sunt si bunicii la mijloc ecuatia are si mai multi factori... Uite eu sunt pt program de masa-somn, dar flexibil, sa zic asa, copilul se adapteaza programului familiei, pe masura ce creste. Daca totusi bunicii sunt mai stricti, pai ar trebui sa si aplice ceea ce doresc, sa o culce pe Chitz ziua mai devreme, iar seara sa fie in pat inainte de venirea bunicii, sa sunteze activiatile de seara care o surescita, normal. Mai greu e daca s-a instituit un ritual de seara intre bunica si nepoata, dar tot invatul are si dezvat, cred eu.

Ce vacanta frumoasa va asteapta! Pretul e pt 2 pers sau una? Daca e pt 2, e fantastic de mic!

 

Va pup, ma duc si eu sa ma intind langa pici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Va urez o saptamana usoara !

 

Fleur superba remorca, le stiu din strainatate.

Programul copiilor cred ca se regleaza la gradi desi stiu si copii care se culca la 11-12 , se trezesc la 7 ptr gradi/ scoala si nu dorm la pranz ( copii mai marisori)

 

Eu tin cu dintii de program, la 8 cel mult in pat, bineinteles ca sunt si exceptii.

Am reusit sa o culc pe bambina seara la 8-9 in fct de ora de sculare dupa masa, cam la 4/5 ore de la trezire.

Mai are si zile in wk cand sare peste somnul de pranz dar ma deranjeaza ptr ca adoarme seara devreme si recupereaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

E super remorca Fleur, dar Eric unde sta ? Poate sta in ea , nu mi-am dat seama !

 

Roxi : eu m-as bucura ca bunicii sa creasca fetele, din pacate ai mei sunt departe si pe ai sotului nu ii doare capul . Si eu tin cu dintii de program , in sensul ca la pranz cand fetele dorm ma relaxez si eu. Chiar am nevoie de pauza respectiva ca altfel nu stiu cum as rezista si cu ele , si cu treaba, si la cabinet. Ale mele manze sunt matinale, cel mult 7:30 , intre 13-15 dorm la pranz iar la 21 sunt in pat. 

 

Ile : imi place programul vostru de concediu pentru vara asta, seamana foarte bine cu al nostru. De fapt, de cand ma stiu, cu mai mult de 1 luna nu am planificat nici un concediu.

 

Nati e tare cuminte in dimineata asta, a avut rabdare cat am scris mesajul. Singura ei distractie a fost statul in brate, cantatul si pupacitul lui mami  [fluturas] . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Iar in pauza.

 

E o zi superba aici, caldut si soare,o zi din aia radioasa de mai cum rar sunt. De maine incep ploile insa...

 

Rocsy, Eric e in remorca in poza a doua, intr-adevar nu se prea vede.

 

Voiam sa mai zic la tema deschisa de Roxy, crizele de la 2 ani, ca si noi urmam aceeasi tendinta, cateodata ma scoate din minti si mi se urca sangele la cap. Oricum sa te infurii pe ei nu e o solutie.Acum mai nou mi-am propus sa nu-i mai spun una doua Nu!, pt ca repeta si are impresia ca si el poate face la fel, asa ca ne spune Nu! la fel de hotarat cum ii spunem noi. Cand se infurie el pe noi ne bate cu manutzele si are o manutza cam grea... Ii spun frumos: noi nu lovim, face mai-mai, apoi iar incepe. Facem tot posibilul sa ramanem calmi. Alte solutii la treaba asta nu stiu, decat sper ca e o faza trecatoare si ca va deveni mai intelegator cu varsta.

 

Aseara am iesit iar afara si s-a jucat frumos cu un pici coleg de gradi, s-au fugarit si jucat cu mingea.

Dimineata mofturi maxime la mancare, sincer nu mai stiu ce sa-i dau dimineata. Fructe cu cereale nu mai vrea, nici lapte cu cereale, cateodata mai mananca lapte cu biscuiti sau branza pe paine. Nici n-am timp sa-i prepar altceva decat ceva f f rapid in timpul saptamanii.

Ceva idei de mic dejun?

 

In rest nimic nou, ne bucuram si noi de mult intarziata primavara.

 

Pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal , am scris un mesaj si l-am pierdut. Am avut niste saptamani pline. Eu la birou pana seara, Tudor cu lectiile lui si Nectarel cu crizele de personalitate. S-a facut un nebunatic si socrii cad lati. Am fost si intoarsa zilele astea. Mi-a murit un coleg in accident de masina, 30 de ani. Un baiat tare bun cu parinti deosebiti. Asta-i viata. In concediu plecam in iulie , 10 zile, Spania Costa del Sol si Maroc, doar cu Tudor.Nectarie piate la mare pe aici.De vorbit deja ne intelegem tare bine. Ieri s-a trezit ciufulit si cand l-am intrebat de ce s-a culcat, a zis singur: a fost galajie, il citez.Olita pauza. Vreau la vara sa incercam ca e deja mare. Maine face doi ani, nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul. Va pup pe toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...