Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cine are dreptate mama sau sotul?


Recommended Posts

[bang]ok de data sata am o problema majora din care eu pur si simplu nu imi mai gasesc iesirea. Povestea mea incepe ceva de ganul:parintii mei s-au casatorit f tineri au facut doi copii,tatei i-a placut foarte mult viata si femeile ca de este barbat,iar mama a preferat sa ne creasca singuri pe mine si fratele meu,s-a considerat a fi destul de puternica sa[greutati] faca fata vietii singura decat alaturi de un afemeiat.OK din pct asta de vedere am inteles-o,pt ca nici eu nu cred ca as fi trait alaturi de un asemenea barbat.ne-a crescut cu ajutor din parte lui bunicamea,pt ea l-a crescut pe fratele meu,si am ajuns copii mari.Bine ca fiecare dintre parintii mei intre timp s-au recasatorit era evident pt ca erau totusi tineri ,aveau 24 de ani,deci aveau toata viata inainte.Eu am fost crescuta de un tata vitreg,nu pot spune ca nu am avut o educatie buna sau ca m-ar fi tratat urat dar oricum era clar ca nu ma putea trata ca pe propiul lui copil.Atunci daca m-ar fi intrbat probabil nu as fi stiut dat acum stiu sigur ca as fi vrut ca sa-l simt pe tata aproape de mine nu un stain,si nu intelegeti gresit o fi fost el afemeiat dar ne iubea f mult in schim mama si bunicamea i-a interzis sa se apropie de noi;a pus chiar si politia pe el ca sa nu vina la noi,chestii de astea.IN final mama nu a ramas nici alaturi de al doilea sot ba a mai ramas si cu probleme dupa urma lui si o cauta politia si pe ea ca a facut ala alte belele,dar atunci eram si eu un pic mai mare.IN fine asta ar fi doar o mica parte din viata mamei mele,daca as scie toata pov ati sta la citit o zi intreaga si tot nu v-ati plictisi.Eu de fapt vreau sa ajung la faptu ca mama in mom in care a ramas iar singura si cu probleme in urma ei a cautat tot timpul sprijinul uniu barbat,eu eram deja mare atunci si imi era cam greu sa accept pe cineva in preajma ei,mai ales ca ea accepta in jurul ei numai oameni depravati din pct meu de vedere,si intr-un fel am inceput sa ma simt data deoparte,am vazut ca ei castiga intotdeauna in fata mea,si spun ei pt ca au fost 2.Bineinteles ca primul depravat i-a facut probleme ca s-a gasit sa incerce sa prosteasca un om folosinduse de faptul ca era cam beat si a crezut ca face multe iar omul a facut reclamatie la politie si bine inteles ca a bagat-o si pe mama pt ca s-a intamplat la ea la servici cand era ea pe tura iar omul ala a zis ca este si ea de vina si uite asa inca o problema din cauza altui barbat.Pot spune ca am o mama f puternica si intotdeauna atrecut peste toate cu brio,bine poat eau ramas urme dar nu a lasat sa se vada.Trecand mai departe acum 5 ani a intalnit un fost prieten de familie care ne-a si ajutat im mom in care am avut nevoie pt ca bunica mea a vandut casa in care stateam cu totii,adica eu,mama, fratimiu si familia lui si bine inteles binicuta.Bunicuta a vandut casa chiar fetei ei mai mari,adica sora lui mama,noua la toti trei ne-au dat 4750 de eur aesta acum 5 ani,si dat dar afara,au zis sa ne cautam casa sa ne luam ca pe ei nu-i mai intereseaza de noi si uite asa am ajuns cu totii pe drumuri.Fratele meu s-a dus la socri dar eu si mama l-am gasit pe prietenul salvator,am inchiriat apartamentul de la el.Chestia este ca intre timp s-a infiripat o noua relatie pt mama,lucru de care bine inteles acum ma simteam rusinata pt ca eram si eu mare si stiam ce inseamna sa fi femeie si imi era rusine ca se face totul de fata cu mine fara perdea si ma deranja,se purtau amandoi ca niste pusti nu ca niste oameni maturi,si ce ma deranja si mai tare ,el era totusi casatorit chiar daca zicea ca nu se intelege cu nevasta.Nu imi convenea ca mama are rol de amanta,adica a luotat o viata intraga cu tot ce a fost mai greu si a ajuns la 40 de ani sa fie amanta,foarte urat din pacate.Asta ar fi unul din motivele care m-a deranjat dar ce ni mi-a placut deloc a fost si faptu ca mama a incercat sa-l inlocuiasca pe tata cu acest om si nu mi s-a parut corect,acum m-a privat de el cand eram mica dar acum eram destul de mare ca sa pot sa-mi iau singura deciziile in viata si nu vroiam sa accept un strain in locul tatalui meu,nu mi-a convenit ca mama i-a permis sa se amestece in familia noastra mai mult decat ar fi avut dreptul pt ca pana la urma este doar un amant.A venit si vremea in care sa ma casatoresc si eu,totul in graba de parca ne-ar fi alrgat cineva dar ne-am casatorit,am facut nunta,nu are rost sa zic ca si nunta mi-a fost sticata pt ca eu l-am vrut pe tata langa mine dar mama mi-a dat de ales intre ea si tata,ca de daca venea tata nu putea veni amantul pe care il iubea prea mult ca sa se gandesca ca eu am nevoie de tata in acel moment nu de iubitul ei.Sa trecem totusi mai departe ca parca incepe sa devina plictisitor.Oricum mama si in ziua de azi este cu iubitul ca re vine la ea numai cand are nevoie de ea,dar trebuie sa recunosc ca acum cand mama a avut nevoie da bani la doctu si multe altele el a ajutat-o nu eu,dar eu nu am avut posibilitate nu ca anu am vrut.Oricum totul se rezuma la iubitul pt ca acum vreo cateva luni din gelozie a facut un gest foarte urat cu un musafir de-am nostru si de atunci sotul meu nu il mai vrea in casa la noi.Cred ca am uitat sa spun faptul ca noi nu mai stateam de f mult timp in casa iubitului ci ne mutasem in alta pare,alta poveste.Acum intr-un fel il inteleg dar el inceraca sa-i impuna si mamei acest lucru care intr-un fel nu mi sa pare corect.Este adevarat a gresit si a gresit destul de mult dar asta nu este un motiv ca sotul meu sa incerce sa-i conduca viata mamei.La un moment dat acceptase si sa intre in casa dar sa nu ne deranjeze pe noi in sa bine inteles ca nici mama nu l-a informat asa cum trebuie pe iubit si uite asa iar scandal pt ca tipul a indraznit sa se bage in seama cu mine desi sotul meu a interzis acest lucru.Eu sunt pe undeva pe la mijloc pt ca orice ar fi tote oalele se sparg in capul meu,'maicata face,maicata este o nesimtita,las ca vede ea de acum ininte ce o asteapta"si asa mai departe.Acum el mai reproseaza si faptul ca nu tin cu el ,ac nu sunt de acord cu el,dar i-am zis nu pot fi nici impotriva lui dar nici impotriva ei pt ca fiecare are partea lui de dreptate.De mutat de aici ni putem sa ne mutam pt ca nu dispunem de bani si singuri nu ne-am descurca dar nici cu mama in casa nu mai pot sa stau pt ca desi vede ca toate certurile intre mine si sotul meu sunt din cauza iubitului ei,care apropo mai sta in tara pana pe 15 martie si apoi pleaca la familia lui in spania,totusi ea continua cu a ei si le face in continuare.I-am zis,abi mama fi ma si tu mai hoata fa ce vrei tudar pe ascuns ma ca imi faci si mie probleme cu sotul meu si din cauza ta relatia mea cu el este pe marginea parpastiei,eu eu vorbesc eu aud,parca nu i-ar pasa,desi zice ca da.Nu stiu ce sa cred,nu stiu ce sa mai fac pt ca mi-am intors si sotul impotriva mea iar el mi-a spus clar ca nu da inapoi si pe mama o uraste din tot sufletul,si deja a inceput cu interziceri.Acum cel putin de cand sotul meu lucreaza de noapte musafirii vin si parca uita sa plece,parca profita de faptu ca sotul meu nu este acasa si fac ce vor ei in casa,gartare bautura de care daca ar afla sotul meu mi-ar fi msi mai rau.Ma doare si mai tare pt ca nici unul nu tine cont de mine,de sentimentele mele si de faptul ca sunt[gravi] insarcinata,nu le pasa pur si simplu fiecare face ce vrea si impotriva celuilalat fara sa le pese ca eu sufar cel mai mult.Vreau sa plec dar unde plac eu pt ca mai am putin si nasc,pot naste oricand si nu avem nici bani sa ne permitem sa ne mutam dar nu-i mai suport pur si simplu pe nici unul din ei.Ce sa fac spuneti-mi si mei ca eu nu mai stiu.Vreau sa-mi salvez si casniciar dar nu vreau sa-i permit sotului meu sa o calce pe mama in picioare pt ca oricum ar fi este mama mea.Si toate aste din cauza uniu om care pleaca si nu mai vine niciodata Amalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu am inteles: stati (tu si sotul) in casa inchiriata de mama ta? pt ca dc e asa nu vad cu ce drept puti sa ii inpuneti sa isi traisca viata pe ascuns... cat despre cum isi traieste mama ta viata, nu te supara, e viata ei, nu a ta, face ce vrea cu ea...(mai ales daca nu iti cere tie ajutorul)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casa in care stati acum a cui e si cine plateste chirie, intretinere etc? Pentru restul din ceea ce am inteles eu din ce ai scris, parerea mea este urmatoarea: mama ta face ce vrea cu viata ei, nu cred ca ai dreptul sa-i impui cum sa traiasca. Poti sa-ti dai cu parerea, dar trebuie sa accepti alegerile ei. Nu am inteles in ce sens incerca noul amant sa ia locul tatalui tau; in sensul ca vroia sa te educe el sau ca se culca cu mama ta? Pentru nunta nu cred ca trebuia sa cedezi santajului, era nunta ta tu si cu sotul tau faceti invitatiile. Care sunt acum relatiile cu tatal tau? Daca unde stati acum este casa mamei nu vad cu ce drept i-ati impune sa se distreze cand e sotul tau de acord. Daca este casa voastra atunci mi se pare normal ca sotul tau sa nu vrea sa primeasca indivizii care nu-i respecta prietenii si tu ar trebui sa tii cu el. Si in principiu cred ca odata ce ai hotarat sa intemeiezi o familie cu un barbat ar trebui sa te separi de parinti si sa dai prioritate noii familii (se exclud bineinteles cazurile de violenta, abuz etc). In orice caz mama ta si sotul tau sunt adulti pot sa-si rezolve problemele singuri. Eu cand situatie degenera de genul ca venea fiecare sa-l parasca la mine pe celalalt le-am zis clar ca nu sunt educatoare si sa discute ce au de impartit impreuna, pot sa particip la discutie, dar nu fac pe mesagerul. Si ca atunci cand m-am casatorit am ales sa traiesc cu sotul meu si cu copii nostri, nu cu parintii si ca nu am de gand sa-mi terorizez sotul cu exigentele mamei. Sotul meu face acelasi lucru cu parintii lui. Mama Zmeilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind sotul ar trebui sa inteleaga ca e mama ta, asa cum e este treaba ei,si cred ca ar trebui sa o respecte atita timp cit stati in casa inchiriata de ea.daca tu i-ai spune ca ii urasti mama cum ar reactiona?mama ta e libera sa faca ce vrea in casa ei si nu vad de ce ar suporta ca ginerele sau sa o trateze urit.partea proasta e ca tu suferi cel mai tare.incearca sa vb cu amindoi in acelasi timp si sa gasiti o cale comuna de convietuire.tu acum ai nevoie de liniste nu de istericalele sotului.nu ai incercat sa-i impaci intr-un fel?poate functioneaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok hai sa lamuresc un pic situatia,casa in care stam este cu chirie nu este nici a mamei nici a noastra singura diferenta este ca eu si cu mama ne-am mutat prima data aici si mai apoi a venit si sotul meu.datoriile in casa sunt platite de toti,fiecare cu partea lui,bine inteles eu cu sotul meu deoparte mama deoparte.am incercat sa-i pun si fata in fata sa discute dar tot pe degeaba nu s-a rezolvat nimic ba din contra totul s-a inrautatit.sotul meu a cerut ca pur si simplu iubitul sa nu ne deranjeze pe noi cu nimic iar acest lucru nu s-a respectat din acest motiv reactioneaza asa.El practic intr-un final acceptase sa vina pt ca a constientizat faptul ca nu poate conduce viata mamei dar mama nu a respectat si cererea lui si asa l-a intors de tot pe sotul meu impotriva ei.Acum si eu am spus are dreptul sa faca ce vrea atata timp cat nu depinde de noi cu nimic,si nici mie nu imi place reactia sotului meu dar si ea este un pic exagerata nu este totusi singura in casa si trebuie sa incercam sa tinem cont cu totii unii de ceilalti,pt ca atunci cand mama a cerut ceva dorinta i-a fost respectata fara comentarii.Si vina este si a ei pt ca dupa ce pers respectiva ne-a facut de tot cacatul in fata unui prieten,care practic putea atunci sa rezolve problema altfel,chiar ea a spus ca nu mai are ce cauta la noi in casa si mai apoi s-a schimbat.intr-un final el ne-a facut noua rau iar mama tine tot partea lui desi vede ca intre mine si sotul meu sunt discutii foarte aprinse cand este vb de acest subiect.Si mai este o chestie,acum ca sotul meu lucreaza in ture de noapte abia asteapta sa plece de acasa si vine iubitul cu inca un nepot si se incing in casa la noi la bautura si gratare.Dar stai asa putin mai sunt si eu aici in casa,ori eu am nevoie de liniste, mama o fi ea singura dar nu locuieste singura si in casa asta avem toti aceleasi dreptuript ca toti suntem chiriasi in contract suntem toti nu doar ea.Greseala sotului meu o vad acolo unde incerca sa-i conduca viata dar si ea de ce-i place sa-mi faca mie viata un calvar si sa-l intoarca pe sotul meu impotriva ei si a mea pt o distractie de moment pt ca tot mama mea va ramane si ne vom lovi o viata intreaga uni de ceilalati si nu imi convine ca sotul meu sa imi interzica sa o vad pe mama sau sa vina mama la mine pt ca pana la urma orice ar face este mama mea si am nevoie de ea la fel de mult ca si de el.poate de ea mai mult pt ca imi este mama.NU fac numai vina lui dar are si el dreptate cred.Sincer sunt un pic confuza pt ca certurile nu se mai opresc iar mama parca le face in fiecare zi mai rau. Amalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer va spun in fiecare seara ma asteapta acelasi lucru pleaca sotul la munca intra musafirii in casa si uita sa mai plece dar nu se mai tine cont chiar de nimic.eu o inteleg pe ea dar totusi cum poate prefera sa fie desconsiderata de un om de care se va lovi toata viata pt un om care are familie si in curand va pleca si cine stie daca se vor mai vedea.Daca timup avea intentii serioase cu ea nu mai aveam nici unul ce comenta si astfel puteam sa-i inchid si eu gura sotului meu dar nu este asa si tot ea este defavorizata in toata chestia asta si eu pe langa ea.Nu vreau decat sa fie un pic mai hoata pt ca oricum eu din cauza ei sunt chiar pe parapastie in relatia mea cu sotul meu,pt ca am tinut apararea mamei asa mi s-a parut mie corect,dar tot eu pierd imi pierd sotul si tatal copilului meu pt ca mama nu tine cont de faptu ca locuim cu totii in aceea si casa.Si repet nu este casa nimanui,fiecare are camera lui si plateste pt ea si cat timp am stat mai bine cu banii noi am intretinut-o pe ea nu altcineva.acum s-a schimbat situatia dar privind un pic in urma tot eu si cu ea suntem in dezavantaj fata de sotul meu,si mai mult ea decat eu pt ca el a facut pt mine ca sunt sotia lui si pt ea ca este mama mea nu ca ar avea o obligatie fata de ea Amalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga bruma, Orice familie tanara are nevoie de intimitate si de un coltisor care sa le apartina numai celor doi soti. Eu te-as sfatui sa incerci impreuna cu sotul sa te muti din acea casa in care locuiesti impreuna cu mama ta. E mersul firesc al oricarei relatii. Nu conteaza ca toti 3 platiti chirie si ca din acest motiv tu consideri ca fiecare are dreptul sa stea acolo si sa stabileasca regulile. La o adica, mama ta are prioritate, ea fiind prima care s-a mutat acolo, impreuna cu tine. Dar tu te-ai desprins in momentul in care te-ai casatorit si ai format o alta familie. Fii curajoasa si accepta realitatea: faci parte dintr-o noua familie care are nevoie de un spatiu numai al ei. Va fi probabil mai greu, dar cu siguranta va merita. Mult succes, caci eu alta varianta nu vad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...