Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sa iau sau nu antibiotic?


Recommended Posts

Stiu ca e o intrebare destul de aiurea, dar vreau un sfat.

 

Sunt bolnava de duminica, am crezut ca o raceala usoara, insa de ieri a revenit in forta cu febra mare, tuse si durere in piept, dureri de cap.Ma simt rau de tot, si peste toate luni dimineata trebuie sa plec in America.

 

Am sunat la doctor sa imi fac programare si mi-au raspuns ca e gripa, ca e normal, sa stau linistita ca ma fac bine pana luni, ca azi nu au timp liber, sa mai sun pe la 5 seara.

Sa ma duc la urgenta, nu ma simt in stare, pt ca se astepata de la 7 ore in sus.

 

Intre timp, mama, care e mai prapastioasa, auzindu-ma la telefon cat de rau sunt, ma bate la cap sa nu mai astept si sa iau antibiotic, ca deja am ceva la plamani.......

 

Eu nu iau medicamente mai deloc, iar antibiotice nici atat si sunt ff reticenta la sfaturi din astea ...

Insa mi-e rau,...antibiotic nu am luat de ani de zile.....

Am in casa niste ospamox, adus de mama.

 

Deci voi ce ati face???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

merci Mihaela, a naibii gripa suedeza...e rea rau! Si eu inclin sa nu iau. Pe de alta parte, plec luni, si nu vreau sa dau in ceva mai grav.

Daca astia la vårdcentral ma chemau azi, macar eram mai linistita...

Am uitat sa zic, insanatosire grabinica mamei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pana luni ai sa te simti deja mult mai bine! Eu n-as lua antibiotic, mai ales fara sa stii exact ce anume ai si ce fel de antibiotic ar fi potrivit daca ai vreo infectie. Ia medicamente obisnuite de raceala, eventual alterneaza-le dupa substanta activa - eu asa procedez cu ai mei cand sunt raciti: paracetamol si ibuprofen in primele zile, ceaiuri, miere, vitamina C.

Multa sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exact asa am avut anul trecut, in perioada asta a anului, si eu, si sotul.

el a fost nevoit sa ia antibiotic (zinnat parca ?) deoarece a facut febra aproape 40, timp de 2-3 zile.

a fost al doilea concediu medical pe care si l-a luat de cand lucreaza.

si mie mi-a fost tare rau, dar febra am avut o zi, in rest am dus-o pe picioare.

auzisem atunci zvonuri c-ar fi fost o noua tulpina a gripei porcine, pentru ca anul trecut s-a "terminat" imunitatea oferita de vaccinul anti-gripal si virusul ar fi suferit mutatii.

asa rau nu tin minte sa-mi fi fost vreodata.

din descrierea simptomelor de mai jos, sunt din ce in ce mai convinsa ca anul trecut asta am avut - gripa porcina

"

Cum se manifestă gripa

În unele cazuri gripa debutează cu simptome identice cu o banală răceală. Ceea ce totuşi diferă este intensitatea manifestărilor. "Febra din organism poate ajunge chiar şi la 40 de grade Celsius. Bolnavul are o stare generală alterată, însoţită de dureri puternice de cap, greţuri, vărsături, tuse seacă, dureri musculare şi irascibilitate. Dacă simptomele sunt suportabile trebuie să meargă la medicul de familie, care va stabili despre ce fel de infecţie este vorba. În cazul în care pacientul se simte foarte rău, trebuie să meargă la unitatea sanitară de profil, adică la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase Galaţi. Nu trebuie luate antibiotice fără sfatul prealabil al medicului. Tot ceea ce putem face înainte să mergem la cabinet este să luăm medicamente antiinflamatoare, cum ar fi Paracetamolul", concluzionează dr. Boldea."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca ti s-a spus ca e gripa, nu are rost sa iei, decat in cazul in care se complica (urechi, plamani, cam astea sunt afectate si de bacterii pe langa virusul propriu-zis, deci antibioticul asta va trata).  Baga doze maaari de vit C, nu numai naturala (lamaie, etc), ci si pastile, fiindca ai nevoie de cantitate mare pe care nu o poti asimila doar din fructe. La fel si zinc, dar nu doze asa de mari. Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu se ia niciodata antibiotic fara sa mergi la medic, cu atat mai putin antibioticul pe care l.ai gasit prin casa.

Stai in pat, bea mult ceai, ia vitamina C, miere, lamaie, paracetamol. Daca vezi ca pulmonar nu iti este bine si daca iti creste temperatura du-te la urgente, sa nu ai cumva o pneumonie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, cum se manifesta ceva la plamani? Ca deja febra am, si tusesc rau.Iar la dr nu m-au primit, ca nu au timp, iar la urgente nu ma duc decat daca e grav, ca altfel astept cel putin 7 ore in sala de asteptare si sunt mult prea slabita sa stau acolo atatea ore.

Floaredemac, mi s-a spus la telefon ca e gripa. Nu m-a consultat nimeni.Multumesc de sfatul cu zinc. Uitasem de el si chiar am vitaminele in casa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...