Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Mie mi-e destul de clar. Orice pretentii ati avea ele se pot indrepta cu succes doar catre cei care prin cadastru nu sunt in drept sa fie proprietari dar care au intrat abuziv si/sau au intocmit acte de vanzare/cumparare ce nu corespund situatiei cadastrale acest teren apartinand-va.

Acuma pot sa existe doua situatii de a fi rezolvat intre voi.

1. Daca se accepta medierea si de voi si de ceilalti si amandoi acceptati ideea ca s-ar putea sa ajungeti impreuna la un punct comun prin care sa fiti multumiti, atunci prin mediere se va termina repede si relativ ieftin

sau

2. Nu acceptati sau nu credeti ca va veti putea intelege intre voi nicidecum si in acest caz mediatorul va constata ca refuzati medierea si va elibera un act care va constata acest refuz si in baza acestui document se va merge in instanta pe civil si dosarul va fi acceptat. Desigur procesul se va derula la "mos asteapta"  nu-l vad intrat mai repede de anul 2016 si va costa  mult mai mult. Serviciul de mediere in cazul in care refuzati acest demers nu costa nimic.

 

Astea sunt variantele din punctul meu de vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si daca ma indrept catre vecini nu e acelasi "mos asteapta"? 

 

Sa nu crezi ca situatia e asa de simpla cum pare... noi am demolat casa si avem un proiect facut de un arhitect cu autorizatie deja scoasa care nu se pupa cu terenul de fapt! 

De asta sotul meu e foc si para, de asta a pus cadastristul sa masoare de nshpe mii de ori, ca si azi mai vine o data impreuna cu seful echipei care vor construi sa masoare iar  [smulgpar]

Unul din stalpii de sustinere a casei pica exact pe put! Si multe altele..

Echipa e o firma, are niste termene si niste conditii acolo in contract ca sotul meu in intelepciunea lui mirifica a zis ca nu accepta el munca la negru...

 

Asa ca o sa-si verse omul meu toate frustrarile pe cel care l-a bagat in astfel de kkt....

 

Insa nu mi-ai spus cu mediatorul care vor fi costurile in caz de intelegere..

1. nu sti

2. nu poti sa te dai cu parerea in cazul asta sau pt zona asta

3. ai uitat :D ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi vrem terenul pt care am patit.

Si cum acesta a fost vandut cu tot cu suprafata acestui garaj.... Sa ne dea banii sa cumparam garajul sau sa-l cumpere el.

Ca minunata idee a lui a fost.

Ar mai fi posibilitatea de a da in judecata vecinii din spate care au intrat abuziv. Insa de ce sa cheltui eu o caruta de bani si nervi in locul lui. Ca cel care ne-a vandut trebuia sa faca asta.

Ala din spate zice ca ne vedem la judecata... nu are nici un interes sa-si recunoasca culpa. 

Si e vb de 4 mp pe o lungime de 11 metri. Deci ceva teren ar fi. Si garajul are tot cam atat. Vreo 40 m. 

Numai aia de la cadastru ne cere deja 2000 lei. La rezolvarea problemei. 

Bine adevarul e ca deja a masurat si a umblat... in fine. 

Nu stim la ce sa ne asteptam de la mediator. Ma gandesc ca o sa ne ceara si asta vreo 6-700 pe putin. Asta daca nu o vrea procent din prejudiciu... 

Habar nu am cum functioneaza aceasta noua institutie a mediatorului. Si de unde il iau de pe google? e total aiurea...

 

Pai cum vreti si terenul si bani? Ca nu e prea clar din ce povestesti tu care-i treaba cu garajul ala. Proprietarul garajului are acte si pe terenul pe care e construit garajul sau doar pe constructie? Ca sunt chestiuni diferite. Vecinii din spate au intrat abuziv pe terenul pe care l-ai cumparat tu sau nu?

 

Nu stiu foarte multe despre mediere, dar cu siguranta ca prin aceasta metoda scutesti mult timp si este foarte posibil sa scutesti si bani. Un proces poate dura cativa ani buni, implica si cai de atac si taxa de timbru calculata la valoarea pretentiilor si onorariile avocatului si, daca se ajunge la executare silita si avansul pentru cheltuielile de executare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela, in cadrul pasilor pe care-i faci ai grija  sa ceri consemnarea litigiului in CF pana la solutionarea problemei. Inteleg ca ala de are garajul vrea sa-l vanda, sa nu o poata face pana nu se rezolva intr-un fel problema.

Despre cei ce au intrat in terenul vostru, treaba e simpla dar dureaza. De ceva vreme s-a trecut la un alt sistem cadastral cu cel putin 6 puncte de locatie prin sateliti. Precizia e la cm...daca cadastrele vecinilor nu ies, te poti adresa instantei...dar de data asta nu-i ceva interpretabil. E o cauza simpla.

Dar nu stiu cum stati cu timpul, adica daca trebuie sa stati cu constructia in loc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus oricum nu poate sa vanda!

Nu intelegeti cel care ne-a vandut noua ...nu a spus ca garajul nu e a lui, s-a masurat cu totul, s-a intabulat si s-a inscris in cartea funciara si s-a vandut. Eu platesc impozite si daca nu ar fi acea anexa la contract el mi-ar apartine. I-a vandut omului garajul!!!

Eu in locul sotului meu ii aduceam executorul judecatoresc la usa sa-si ia constructia de pe terenul meu :D 

Dar nu sotul meu... 

Ala vrea sa vanda dar habar nu are de situatia garajului sau! El are un restaurant, alte terenuri, nici nu umbla pe acolo...

Avocatul nostru a zis sa nu-i spunem inca. Sa mai caute nu stiu ce...

 

La vecini iar e aiurea situatia ca au chitanta de mana, sta fiul, iar tatal la tara cu tot cu chitanta [:)]

Ce sa masor la vecini daca nu au cadastru, nu au contracte, nimic... cine poate sti ce scrie pe chitanta aia de mana.... 

 

Noi nu stam pe loc... o sa mergem mai departe, o mai mutam nitel  [:)]

sa vezi la receptie circ...

Mie nu imi pasa ce are de gand sotul meu... poate sa se lege la cap cu ce vrea eu la toamna inainte sa incep munca trebuie sa fiu mutata in casa cea noua.

El a inteles, eu l-am inteles pe el cu garajul si amandoi suntem fericiti. 

Insa vai de nefericitul ala care ne-a vandut! Cate o sa traga cu sotul meu... [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, de curiozitate, ce scrie in anexa aia la contract despre care vorbesti?

Din ce spui tu, eu inteleg asa: vanzatorul si-a intabulat terenul si vi l-a vandut voua. In contractul pe care l-ati semnat la notar este trecuta o suprafat, iar in fizic, la masuratori ati gasit o suprafata mai mica, diferenta fiind probabil sub garajul despre care vorbesti.

Daca in momentul intabularii de catre vanzator a terenului exista concordanta intre actele lui de proprietate si ce s-a intabulat, problema e la vecinul cu garajul (daca acesta nu are acte pe terenul pe care a construit garajul, inseamna ca a construit abuziv pe terenul altuia). Vanzatorul vostru nu v-a vandut garajul ci terenul pe care e construit garajul.

Daca vanzatorul a intabulat mai mult decat avea in proprietate (desi pare greu de crezut, dar nu imposibil), problema e la vanzator.

Si intr-o situatie si in cealalta rezolvarea e de durata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyx, in anexa aia scrie ca primul vanzator isi pastreaza terenul respectiv in cota de 40m. Se fac si deimitarile si scrie clar ca vanzatorul (primul) se invecineaza la sud in suprafata de 10 m liniari.

Din cauza lucrului astuia nu se poate ca eu sa-mi inchipui ca de fapt e terenul meu ca nu e. Scrie negru pe alb.

Numai ca nimeni nu a facut nici o intabulare, nici un cadastru pana ce asta care ne-a vandut noua a primit o mostenire si a zis sa vanda si sa plece. Atunci el a facut aceste acte. Insa cand a vazut ca nu ii iese suprafata s-a gandit sa o mai maresca nitel ... zic si eu ca habar nu am ce a putut sa fie in capul lui. Astfel incat acum langa noi nu apare numele acestui vanzator prim ca vecin la sud ci urmatorii. Nu exista nr postal, nr cadastral sau altceva.

Sotul meu s-a dus pana la cadastru mar4e. Ala pe tot buc, sa ceara date si acte. Vanzatorul prim a disparut iar garajul lui e in suprafata noastra de teren conform punctelor alora care zicea si rufus.  

 

Trebuie sa intelegi ca actul ala care zice ca vanzatorul prim isi pastreaza cota resp e un act notarial. Nu e o hartie de mana. Nu pot sa ma trezesc eu zicand ca daca eu am platit impozit e terenul meu. Pt ca nu se poate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius a raspuns corect. Referitor la onorariul mediatorului: difera de la mediator la mediator. Ceea ce trebuie sa stii este ca onorariul este platit in general 50-50 de partile conflictului sau in orice alt procent in functie de cum se inteleg partile. Onorariul este de asemenea negociabil.

Este foarte bine ca cealalta parte doreste medierea! Veti putea discuta despre ce va intereseaza: cum ati ajuns la conflict, cum propuneti sa rezolvati conflictul, cine ce cheltuieli plateste, etc.

Avocatul va putea asista la mediere. Daca ajungeti la acord, trebuie apoi sa mergeti in instanta pentru consfintire sau la notar pentru legalizare.

Puteti gasi un mediator cautand in Tabloul mediatorilor de pe situl Consiliului de Mediere, adica aici http://www.cmediere.ro/mediatori/ sau de pe good old Google.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...