Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hello mamici!

 

noi am fost azi la analize...i-au luat sange pentru anticorpi de intoleranta la gluten, hemoleucograma, alergii alimentare si din degetel, de 3 ori, pentru intoleranta la lactoza.. trebuia sa ducem si scaun, dar nu am stiut, asa ca-l ducem dimineata..noi am facut analize copro saptamana trecuta si au iesit negative...intoleranta la lactoza nu are, in schimb au iesit duble eozinofilele..are ori o alergie, ori paraziti..celellalte analize sunt gata dupa Pasti..

 

diareea a tinut din 7 pana in 11, cate 6 scaune pe zi, sambata si duminica a avut 3, iar ieri doar 2... acum are niste bubite pe corp, putine, vreo 7..si pe frunte vreo 3..nush de la ce, probabil chiar e ceva alergie..

 

kytana bafta multa lui andrei!

lui irisucu sa-i iasa dintucii usor! ma bucur ca pitica ebine si in grafic!

norma draga, iar am intrebari  [:)] si eu ma inspir de la adi hadean si chiar am gatit destule de acolo..in schimb nu am facut niciodata malai dulce (soata mea e bucovinean, oare sa faca el?? [:-)))] )...ce cantitati ai folosit? cum e reteta ta care iese bine si ce cantitate iese? multam fain!

 

noi n-avem noutati legate de meniu, ca i-am dat de regim: supa de pui, orez cu morcov,iaurt, ciorba de perisoare de pui, mar, banane, grisine, branza, etc..

maine vreau sa fac un cous-cous cu legume, e si post, eu sunt la carbo day..asa ca daca aveti o reteta buna, please share!

noi de Pasti mergem la ai mei, asa ca nu gatesc nimic...ma bate gandul sa fac niste bomboane raffaello, poate-i plac si lui david...

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob, aproape m-ai facut sa ma razgd si sa fac friptura de miel de Paste...

 

Kyt, cam ce cantitati ai pus la "nicecream"? semintele de in praf, nu? bafta multa, sa obtina job-ul care sa i se potriveasca! si $$$ multi (nu stiu unde-i semnul de lire :)

 

Corina, vaaai, multa sanatate! greu tare tb sa-ti fie sa-l tot vezi pe David bolnav. Sper sa descoperiti ce se intampla iar daca e ceva bebelusesc sa outgrow it, ca e nasol!

 

eu l-am intarcat de sambata. absolut neasteptat a reactionat! a plans doar dimineata cand nu si-a primit portia, apoi n-a mai cerut. seara l-a culcat taica-su si a fost ok. mai trage uneori de bluza dar imediat "uita". azi dimineata in schimb a plans, ii era jale, era frustrat dar... asta e. Bea lapte de vaca binisor. Il tot iubesc si incercam sa fim rabdatori, ca e mai sensibil si imediat se pune pe plans aparent fara motiv. Cred ca se ajusteaza. Dar sunt uimita ca nu trage de haine mai deloc, nu cere cu urlete, cum ma asteptam.

Eu a doua zi am fost tare nasol, sanii pietroi si cred ca am fost pe muchie de mastita. Ieri mai binisor, azi mai bine. Sanii tot durerosi - ma ? daca nu e de la cat/cum am strans de ei la dus sa ma mulg... aseara am scos f f putin, dimineata nici n-am incercat, ca-s molutzi si nu mai am zone tari (pietre) sub piele. Pun comprese reci, varza uneori si am inceput sa beau ceai de salvie, cica reduce lactatia. Doamne ajuta!

 

va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinuka, ouf ouf, multa sanatate dragilor si sa iasa analizele bine sa scape dragul de Daviducu cat mai repede de orice fel de problemuta!  [pup]

 

Gabi, mi-au iesit cam 2 portii precum castronelul din poza si am pus:

  • fructe congelate: 1 banana, un sfert de mango, o mana de zmeura
  • fructe proaspete: 3 rondele ananas + 2-3 capsune
  • 1-2 linguri de crema de nuca de cocos (e coconut cream la cutie mixata cu putin sirop de artar si data la frigider)
  • 3-4 linguri de lapte - cam cat sa fie okay pt blender sa le zdrobeasca - daca nu merge, mai pui un pic de lapte sau suc de la ananas
  • 1 lingurita de faina de seminte de in (golden cold-milled flaxseeds)
  • 1 lingurita unt de migdale (sau arahide)

Inghetatele astea ies cremoase si gustoase de la banane, mai la vara voi face si mai inghetata de atat combinatia, pacat ca nu am un blender mai bun care sa faca fata, ca ar iesi... o nebunie!  [pofticios] 

Multu de incurajari, Doamne ajuta sa fie bine. Oricum, va tin la curent! Noapte buna mamicute si bobocei!  [perne]  [apus] 

[pup] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca Stef plange dupa tzitzi si ca pe tine te doare. Cum de te-ai hotarat sa il intarci cold turkey? Nu stiam de faza cu ceaiul de salvie, am bagat la cutiuta pt viitor. 

 

Nu v-am zis ca ieri a facut cunostinta cu pamantul, si cred ca si-a atins cumva nasucul ca i-a curs fff putin sange desi pe exterior nu era julit. A plans max 1 minut si apoi a plecat inapoi la alergat. 

 

Siiii... la capitolul de ce le este frica mandrilor nostri: de papadii. Acum cateva zile am cules o papadie sa suflu in ea, sa vada ce frumos zboara. Cum a vazut-o ca se destrama m-a strans in brate si a inceput sa planga - mai mult urlat de fapt... Iar ieri, de o veverita. De obicei alerga dupa ele, radea cand le vedea. De data asta mi-a aratat-o si se ducea spre ea, apoi am chemat-o eu si cum a vazut-o la 1/2m de noi, i-a intors spatele si s-a catarat pe mine.  [fri] Micutul, o fi in vreo faza in care e mai fricoseanu asa?

 

Noapte buna din nou, [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...