Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (2)


Recommended Posts

Oli succes la medic, sa nu fie nimic grav.

 

Oana - noi am fost cu Andrei la 7 luni in Viena, la 10 luni in Thassos si la 11 luni la noi la mare, toate cu masina. Pe atunci încă mai avea 3 somnuri si a fost ușor. Acum nu prea mai are răbdare nici până in centru. Asa ca noi daca vom merge anul asta cu masina undeva vom merge fie noaptea când doarme, fie la orele de prânz când doarme daca e distanta scurta.

Fain ca copiii tai sunt asa cuminți in masina.

 

Mie mi se pare ca alergi f bine, eu dupa 2 km subt obosita dar nu la picioare, nu reusesc sa îmi găsesc un ritm de respirat.

 

Eu pe booking am ales mereu sa pot anula fara costuri cu 2 zile înainte de a ajunge acolo, si cu plata la destinație.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Norma, tinand cont de faptul ca ma colegi de serviciu care alearga 3 ture de Herastrau (18 km) si semi-maraton, cei 4 km ai mei sunt apa de ploaie. Dar cresc si eu [:)]

Si eu am aceeasi problema cu respiratia - mai ales acum cand sunt si racita si mi se infunda nasul repede, raman fara aer si ma opresc...o iau de la capat, ma mai opresc...mai merg prin parc spre serviciu (sunt 2,8 km prin Herastrau). Daca m-as lasa si de paine si dulciuri, cu siguranta s-ar vedea mai repede rezultatele.

Partea bune a ca oricum am mancat de Paste fara sa ma cenzurez in nici un fel (si de fapt in general nu ma cenzurez - incerc doar sa mananc seara mai putin spre deloc), si am reusit sa nu pun...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Succes Oana, sa ii ajungi pe colegii tai la nr de km alergati.

Si eu as vrea ajung măcar la 5 km dar stagnez....

 

Offff daca renuntam si la dulciuri ce ne mai rămâne???? Eu am redus mult cantitatea de dulciuri dar nu vreau sa mă las ca îmi produce asa o bucurie pe moment, mă simt vinovata apoi dar nu mă las ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, te stresezi prea mult.

Eu acum in Bulgaria i-am dat Mayei doar de la restaurant sa manance. Ii comandam supita de pui/legume si eu imi luam ceva ce stiam ca e ok si pt ea: pui cu brocoli, cartofi la cuptor, si tot felul de mancaruri de-ale lor facute la cuptor, fara porc si peste ca nu stiam cat e de proaspat. Am avut la noi 3 caserole de la DM, just in case, dar nu ne-am atins de ele. Dimi manca niste cozonac cat ne pregateam noi pein camera, apoi afara in carucior ii dadeam banana, pranzul am zis, apoi continuam plimbarea si ea adormea in carucior 30-45 min maxim. Seara manca tot de la mine. In 3 zile la bulgari somnurile de pranz au fost doar in carucior sau masina. Patul l-a vazut doar noaptea, ca si noi. Plus supt: pe banca in parc, la restaurant, in masina, pe unde se nimerea ... Nu sunt adepta alaptatului in public, nu ma plimb cu tzatzele pe-afara cum am vazut-o pe una la noi in parc: mergea cu copilul agatat de tzatza si ea vorbea la telefon si se plimba foarte natural...dar, revenind la mine, daca imi urla copilul si nu pot sa o impac cu nimic, gasesc o banca mai retrasa, acoper cu o bluza ce se vede si ne descurcam. Recunosc ca cu ocazia acestei vacante am alaptat pt prima data la baie. La fel, nu sunt adepta sa-i dau copilului sa suga in wc. Dar eram intr-un restaurant select, f misto, chelnerii serveau cu manusi, tot tacamul, cuplurile isi sorbeau vinul... Vorba sotului: acolo noi 2 singurei la o cina romantica ar fi fost mai potrivit. Si in toata atmosfera asta relaxata, cu muzica de opera in surdina, noi eram cu copiii dupa noi. Unul (Dani) comenta ca de ce nu il las sa cante la pian- aveau aia un pian acolo si numai el sa zdrangane lipsea... altul (Maya) tipa tzitzi-tzitzi si infigea toate tacamurile intre canapea si perete + morfolea oglinda cu palmele/gura.... Va dati seama! Si acolo chiar mi-a fost jena sa alaptez. Noroc ca baia era super, vorba ceea, mai curata ca acasa :)))

 

Legat de Dani, situatia e mai speciala... Parintii divortati de la 10 luni, taica-su e un cretin caruia nu-i pasa, iar sora mea are anumite probleme din nastere (cu vorbirea si intelectul), iar pe Dani l-am crescut pana la 2.5 ani cand m-am maritat si m-am mutat. Dar il iubesc ca pe copilul meu si incerc sa ma implic si sa-l ajut cat pot...

 

Cori, eu rezevarile mi le fac numai de pe net. Nu am avut niciodata probleme. Acum rezervarea am facut-o pe booking si pt hotelul asta platim direct la fata locului. Dar am dat datele de card pt cazul in care anulez, ma taxeaza... dar atiam de la inceput. Avioanele tot de pe net le-am luat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La EMG(electromiografie) a iesit ca toti nervii sunt ok, nu mai stiu ce sa-mi faca. Cred ca pana la urma o sa astept sa treaca de la sine, cum a fost si cu durerile groaznice de talpi pe care le aveam. Au trecut fara nici un tratament sau diagnostic. Parca as fi bolnavul inchipuit.

 

La Gineco mi-a facut colposcopie si e ok colul, nu mai era inflamat, nu nimic. Si cica sa iau Cervucid pt crocobaurii ce mi-au iesit la analiza. 12 zile. Pe prospect nu se rec in alaptare, dar el mi-a zis ca stie prospectul si sa stau linistita ca e ok, ca el da si la lauze. Voi ce stiti de ovulele astea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, felicitari! Mie mi se pare mult 4 km :D

Acum hai sa nu ne comparam cu cei care alearga la maraton! ;)

Foarte frumos Thassos! Sa mai vorbim inainte sa plecati sa-ti mai dau detalii. Noi am fost de 2 ori pe-acolo.

 

Legat de kg, mie tot 70 kg imi arata, ca dupa ce am nascut! Dar cand ma uit la mine, pe bune daca nu ma vad mai slaba!

 

Sunt cam rupta de oboseala... Si maine iar ma trezesc la 5 ca mergem la tara sa-i facem parastas soacra-mii. De fapt azi, nu maine...

 

Pupicei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli, mă bucur ca nu ai nimic grav. Eu nu stiu nimic despre ovulele acelea.

 

Eu recunosc ca problemele sunt ale mele cu deplasarea cu Andrei. Dar asta e....o sa încerc sa mă relaxez, desi nu stiu daca Andrei ar mai dormi in cărucior, in masina sigur ar dormi dar poate du 3 ore ca acasă in pat.

 

F frumos ce faci pt David, îmi pare rău pt situatia lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici,

 

multam mult pentru informatii! oricum anul asta e aranjat, sa stiu pe viitor..

 

oli avioanele cum le iei de pe net? eu am tot cautat cluj-constanta si imi zic ca nu gasesc....no!

ma bucur ca nu e nimic grav..pe mine m-a durut o mana o data, vreo 3 luni, nu puteam dormi, ziua o izbeam de dulapuri...am facut analize, radiografii, chiar RMN trebuia sa fac dar n-am putut intra in tub...cica de la un nerv..mi-a trecut doar cu acupunctura..

cervugidul sunt cele mai bune ovule, ever!

am ras cu lacrimi de patania de la restaurant :)))))

 

oana unde mergeti in thassos? sa-mi clatesc si eu ochii :) si mie imi place sa merg unde primesc recomandari...imi placea cum suna si locul unde a fost carmen anul trecut, dar nu mai stiu cum se numea..am catat in spate, dar n-am gasit..

 

ce mai gatiti? eu am impresia ca nu mai ies din bucatarie, zilnic tre sa fac ceva de mancare...si tot n-am pe azi si pe maine...am scos din congelator niste ficat sa fac pate de casa..

 

care-i cea mai faina zona din thassos? marea egee e sus si mediterana jos?

 

pupici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina,

pt ca in Thaasos nu prea ne-am deplasat nu pot sa iti spun unde e cea mai frumoasa zona. Noi am ales o zona liniștită, departe de oraș si am ales aici http://www.glikadi-hotel.gr/#myGallery1-picture(2) si ne-a plăcut mult. Daca ar fi sa mai merg in Thaasos cred ca as alege același hotel.

 

Azi avem in meniu ciorba de fasole verde, piure cu somon la dry cooker, mâine la fel. Dimineata Pâine cu unt, cas si omleta, diseară încă nu stiu.

 

O zi frumoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai mai, ce ati mai vorbit voi!

 

Oli, te inteleg cu piciorul. Pe mine ma doare genunchiul de 5 ani si imi zic ca nu am nimic. Ce-i drept la RMN nu a iesit nimic si pe mine ma doare cateodata de urlu. Noi sa fim sanatoase!

Despre slabit... Nu vreau sa slabesc ca nr de kg, vreau sa ma tonifiez, sa prind putere. Uite ce am facut intr-o saptamana. Am inceput programul 30 day shred - Jillian Michaels, alerg 2 km (deci Oana, tu cu 4 km esti tare; tot cu respiratia am probleme, picioarele ma duc) si mai fac daca am timp si exercitii pt talie) De azi am inceput nivelul 2. Sa vedem ce iese dupa 30 de zile  [soricel]

 

Corina, spor la gasit o destinatie perfecta pentru voi! De mancat, astazi la pranz supa cu galuste si piure de cartof dulce. 

 

A inceput si Luca sa pape carne din supita, fara sa mai fie maruntita mic-mic  [pk]

Am facut astazi niste briose fara zahar, ulei, unt sau alti crocobauri. Incerc sa scriu reteta si v-o dau.  [flo2] Numai buna cand vrem ceva dulce, dar nu de calorii multe  [:-)))]

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...