Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem din clasa a Va?


Recommended Posts

Anul trecut aveam si eu aceeasi dilema.

- clasa normala

- clasa speciala

- liceu

In clasa normala m-am gandit ca vor ramane doar copiii care nu au intrat la clasele speciale sau liceu. Mi-a ramas de ales intre cele doua variante. Am pus in balanta avantaje si dezavantaje: transport, program, ce vom face mai departe la liceu.

- Din punct de vedere transport imi convenea scoala in care invata deja pt ca are si fratele mai mic in clasele primare.

- Din punct de vedere program liceul in care invata tot ciclul gimnazial dimineata era mai avantajos fata de scoala unde clasele speciale invata dimineata doar in clasa a 5-a dimineata.

- Orientarea spre liceu - inca nu stim daca mergem pe uman, mate info sau stiinte. Acum, am senzatia ca i-ar fi mai bine la stiinte. Vreau sa invete din toate si sa hotaram exact mai tarziu.

   Daca l-as fi dat la Cosbuc ar fi fost orientarea clar catre uman/limbi straine. Probabil ca ar fi intrat pentru ca aintrat la clasa speciala de engleza dar am preferat sa invete "de toate".

   Din punct de vedere mediu e clar ca intr-o clasa selectata prin examen copiii invata ceva mai bine, dar nu e o garantie ca nu vor fi care sa injure, care sa se bata. In schimb vor fi clar fitzosi care sa faca mishto de cei fara iphone sau conversi si nu sunt adusi la scoala de masini ultimul racnet. Practic e o loterie. Nu ai cum sa selectezi prea mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am revenit la ideea cu a incerca la Cosbuc pentru ce este cel mai aproape de casa, dar nu stiu daca se merita efortul. In afara mediilor bune nu am identificat altceva, iar daca aceste medii se obtin cu multe pregatiri, as vrea sa stiu in ce intru inca de la inceput.

 

Cosbuc este un liceu.

Daca vrei doar o alternativa pentru scoala generala, fara a lua in calcul liceul, nu merita efortul. Va da peste profesori care ii va pune sa invete, nu ii va scarpina intre coarne si le va oferi o educatie moderna. Asta nu place tuturor parintilor, obisnuiti cu educatia din scoala generala.

Daca te gandesti si la liceu, atunci poate faptul ca este unul din cele cateva licee care nu au picati la BAC crezi ca te incurajeaza? Sau faptul ca va vorbi la perfectie limba engleza?

 PS: nu exista pregatiri pentru medii. Exista pregatiri pentru copiii care, dintr-un motiv sau altul, nu invata singuri. Marea majoritate a copiilor nu fac pregatiri pentru medii, evantual pentru examenele nationale, in anul terminal. Da, in anul acela procentul celor meditati este destul de ridicat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul meu este a 6a. Cand a trecut la gimanziu ne-am intrebat si noi ce sa facem, sa-l mutam la liceu..in cele din urma am ales sa ramana in scoala lui. Scoala e una buna, cu faima sa zic asa (care nu e neaparat meritata) dar e ok. Clasa e buna, copiii de toate felurile (adica nu atat de selectati incat toti parintii au cel putin master... mai sunt si parinti doar cu liceul, dar sunt la fel de preocupati de educatia copiilor lor ca si cei care au scoli inalte), asta nu-i impiedica sa invete. 

 

Inteleg din mesajele pro-liceu ca unul din marile avantaje e ca muncesc pe rupte copiii si in weekend si ca multi dintre copii au nevoie de ajutor suplimentar. Mi-e greu sa inteleg de ce va doriti sa lucreze copii cate 10 ore pe zi (6 sunt numai orele de scoala, plus drumul, plus teme garla)..mai mult decat munciti voi la serviciu. 

Alte avantaje ar fi: copiii sunt selectati (suna oribil) si ca profesorii predau ca la liceu - pai ei sunt la liceu, dar copiii au doar 11 ani..de ce ar trebui sa le fie predata materia ca la liceu??? 

 

Eu stiu niste copii in clasa a 6a la Lazar. Toti fac meditatiila mate pentru ca nivelul e foarte ridicat si nu fac fata...pai ma gandnesc ca o fi ceva cu nivelul nu cu bietii copii care fac teme din zi pana in noapte si tot nu par a ajunge la nivelul ala grozav.

 

Iar asta cu acomodarea copiilor la liceu..mi se pare puerila..cati dintre voi ati fost la clase de liceu in gimanaziu...ati ramas neacomodati? Marea majoritate a copiilor care incep liceul vin din scoli generale, sunt sigura ca nu sunt toti timorati ca au venit la liceu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Inteleg din mesajele pro-liceu ca unul din marile avantaje e ca muncesc pe rupte copiii si in weekend si ca multi dintre copii au nevoie de ajutor suplimentar. Mi-e greu sa inteleg de ce va doriti sa lucreze copii cate 10 ore pe zi (6 sunt numai orele de scoala, plus drumul, plus teme garla)..mai mult decat munciti voi la serviciu. 

Alte avantaje ar fi: copiii sunt selectati (suna oribil) si ca profesorii predau ca la liceu - pai ei sunt la liceu, dar copiii au doar 11 ani..de ce ar trebui sa le fie predata materia ca la liceu??? 

 

 

Ei, nu-i chiar asa...sau n-am auzit eu. [:)]

Fata mea cea mare (la Cosbuc) n-a invatat niciodata atatea ore, nici macar pe aproape. 10 ore? Cred ca intr-o saptamana...Si a avut media generala intre 9,20 si 9,70 in cei 4 ani de gimnaziu.

Singura materie meditata a fost matematica, cu care a fost (si este) paralela. Din pacate, la vremea aia contau tezele cu subiect unic ca si criteriu de admitere la liceu, iar pe ea a tras-o rau in jos. Dar macar n-a ramas corijenta... [:)]

Fata mijlocie a ramas la scoala generala, pentru ca asa a vrut. N-am observat sa fi avut probleme in liceu pentru asta. Ei insa i-au trebuit meditatii la mate pentru ca in scoala n-a facut ce si cum trebuia. Si are minte de matematician...

Facand o comparatie, cred ca cea mare a fost mai castigata. Nu, nu ceva dramatic...nici vorba. Dar raman la parerea ca adaptarea la liceu e mai usoara. Nu ca raman neadaptati...doar ca le este mai usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar aici la subiect a scris cineva ca se munceste pe rupte..sau nu?  [:)] ... cum ziceam, eu stiu niste copii la Lazar si ei chiar muncesc mult.

 

Off topic...ati observat ca multi copii fac pregatire suplimentara la mate mai ales? Ma intreb de ce, cum de atat de multi copii au acesta probleme cu matematica, indiferent la ce scoala sunt. Cand eram eu in generala..acum multi ani, e drept, cam otit din clasa pricepeam din clasa, si factorul comun, simplificare fractiilor si descompunearea in factori nu-mi amintesc sa le fi considerat dificile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Scoala e una buna, cu faima sa zic asa (care nu e neaparat meritata) dar e ok. Clasa e buna, copiii de toate felurile (adica nu atat de selectati incat toti parintii au cel putin master... mai sunt si parinti doar cu liceul, dar sunt la fel de preocupati de educatia copiilor lor ca si cei care au scoli inalte), asta nu-i impiedica sa invete. 

 

 

si eu am aceleasi dileme, mai am un an sa ma hotarasc, dar tot inspre lasatul la scoala tind.

pentru ca ma inspaimanta meditatiile continue pe care le fac cei ce care sunt la gimnaziu in cadrul unui liceu. si parca totusi e mult prea devreme.

sigur ca nu imi convine invatatul dupa-amiaza.... dar pe de alta parte nu e nici chiar asa tragic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie inca mi-e greu sa iau o decizie...sper ca, impreuna, ca familie, pana la urma, sa o luam pe cea mai buna pentru copil. Ea isi doreste deja sa mearga la liceu din clasa a V-a, ii plac foarte mult engleza si limba romana, d-na invatatoare o incurajeaza deja, insa stau in dubii..  si pt. ca nu as vrea sa dea atat de repede peste fitzele si figurile de care vorbeati si voi mai sus si pt. ca am auzit ca profesorii in liceul respectiv incurajeaza mersul copiilor la meditatii, la ei...si pt. ca as vrea sa mai aiba timp liber pt. sport, dar si pentru plimbare si joaca... daca ramane aici, insa, din 2 clase probabil se va face una, nu stiu daca incadrarea va fi una din cele mai fericite... as vrea sa-mi poata spune cineva ce decizie sa iau, din pacate, nu se poate, insa..:) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar ma si intreb...daca cei din licee invata atat de mult fata de cei din scolile generale, cum se zice...fiica-mea va putea lua la admitere/capacitate la liceu, in clasa a IX-a, minim 9,45, media cu care s-a intrat anul trecut, daca ramane la sc. generala? matematica nu ii place si nu e foarte buna, clar pt. admitere in clasa a VIII-a va fi nevoie sa faca meditatii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va puteti uita cati din elevii de gimnaziu dintr-un liceu raman in continuare in acel liceu...nu-s chiar asa de multi. Eu ma asteptam sa ramana cel putin 80% dinei.

 

Mie mi se pare o poveste asta cu invata mult mai mult...cat mult mai mult .... ca doar tot materia aia este...cred ca este un mit aducator de meditatii.

 

Daca doar elevii care au facut gimnaziul la liceu ar fi capabili sa intre la liceu, ar ramane clasele neocupate in clasa a IX a.

 

Am un prieten profesor de mate la Moisil..el spune ca nivelul de pregatire al elevilor la clase de mate info e jalnic, copii sunt teoretic capabili dar sunt indesati de meditatii, de automatisme create de ani de meditatii..n-au creativitate si nu au viziune pentru mate. Si tot el spune ca pentru un profesor ar trebui sa fie umilitor sa aiba la meditatii copii din clasele unde preda..ar fi o recunoaste a incapacitatii lui de profesor de a face treaba buna la clasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, si eu am studiat intens fisierele de pe edu.ro, cu date calitative despre scolile gimnaziale. asa am observat ca intre liceul dorit si scoala actuala nu e mare diferenta la pragul de intrare in clasa a 9-a - nici ca medii de absolvire, nici ca rezultate la examinarea nationala.... asta a fost unul dintre principalele motive care m-a convins.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...