Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Idei de mancaruri cu carne


Recommended Posts

Nu mai stiu ce sa gatesc. Al meu e mofturos pana la cer si inapoi, pe fete nici nu le mai pun la socoteala, una ar bea numai formula, la solide abia se uita, iar cealalta e dupa cum bate vantul: mami, ce buna e mancarea! si mananca 3 linguri, dupa care traieste din sandwiches.

 

Am nevoie de idei de mancaruri care sa dureze macar 2 zile, nu am nici timp si nici energie sa gatesc in fiecare zi! Avertizez ca cel mai probabil, majoritatea ideilor voastre nu se vor materializa, dupa cum am spus, al meu e tare mofturos! Varza cu carne nu ii place ca are gust de...varza  [alcool] , sarmalele nu i-au placut ca erau acre (cand eu ma plangeam ca varza nu era acra de loc), limba cu masline i-a placut, dar ar fi fost mai buna fara masline  [bang] , vinetele nu ii plac de nici un fel, ardeii nici aia, smantana nu e buna  [bang]  [bang]  [bang], asa ca sunt cam in pana de idei noi.

 

Apreciez orice idei, daca se intampla sa contina vreun ingredient de pe lista neagra il las la o parte.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 Ah , dar toata lista ta cuprinde numai mancaruri romanesti .Fiica-mea nu prea mananca mancaruri romanesti asa ca le-am taiat de pe lista .Noi limba nu am mancat niciodata . Daca sotul tau nu e roman nu  cred ca apreciaza mancarurile de la noi.

 

Pui la cuptor cu cartofi dulci sau obisnuiti si tot felul de legume (tot la cuptor ) De obicei intr-o tava pun puiul uns bine cu ulei de masline , adaug jumatate de lamaie si cative catei de usturoi in interior si ierburi. Legumele (morcovi , pastarnac , ardei , o ceapa rosie , dovleac taiat in bucati mari ) le pun in alta tava.Cu asta am succes de fiecare data.

 

Cottage pie , tot buna si cu succes , daca faci o tava ai si pentru a doua zi ,doar adaugi o salata si niste brocoli.

 

Lasagna, e un pic mai laborioasa dar este pe placul copiilor si tot asa o poti avea pentru 2 zile sau poti congela .

 

Paste cu sos de carne, foarte usor de facut , merge si cu o salata langa . Poti face o cantitate mai mare de sos si congela .

Sau paste cu meatballs.

 

Mazare cu carne, la mine e un hit.

 

Stir-fry,cu pui sau beef si multe legume.

 

Pentru toata lumea supe vegetale blenduite , sunt hranitoare si au succes la copii in special.Supa de linte , de morcovi si coriandru , de sfecla rosie, supa de mazare cu bacon , supa de somon , de dovleac, samd.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da...si eu cred ca nationalitatea partenerului joaca un rol important in reteta succesului culinar!
[:D]

 

Si din experienta iti spun ca oricit de mare amator de mincare romaneasca ar fi,tot mincarea de la mama natiune [:D]  e mai buna.

 

Deci vezi si tu ce maninca autralienii arborigeni si adapteaza-te! [:D]

 

Mie international ,pentru doua zile imi vine in minte la ora asta matinala de weekemd,sosul de bolognesse,il faci pentru doua zile si pastele le fierbi cind stati la masa.

 

Carnea o poti marina pentru doua zile si doar o arunci pe gratar sau in tigaie,faci o salata si gata ...

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia...chiftele!!!!

 

pregatesti o cnatitate mai mare(cu usturoi sau ceapa ,depinde cum se maninca in familia ta)o zi maninci cu cartofi prajiti,o zi faci cu sos si serviti ori cu paste ,ori cu piure de cartofi.

 

Mincare d elinte care este foarte buna ,chiar mai buna a doua zi,sua mincare de fasole boabe...daca familia doreste ,bineinteles.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Cel mai mult m-as baza pe peste , e bun ,foarte usor de preparat , si nu ia nici mult timp.Poti pregati si legumele in acelasi timp iar in 30 de minute masa e gata.

 

Sau alta idee,  Chicken Licken , asa am botezat noi mancarea asta (de la celebra poveste). Pun puiul intr-un vas yena cu capac , adaug un pic de ulei , sare si piper . Cu 20 de minute inainte de a fi gata adaug 2-3-4 fire de praz , depinde cat de mari sunt , si las sa se topeasca in tava . Se formeaza un sos atat de bun si gustaos incat nu merge mancat decat cu cartofi natur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult!

 

Marcia, ardei umpluti pica, nu ii plac ardeii. La fel si pasta carbonara- nu ii place smantana.

 

Dana, nu ce mananca aborigenii, tre sa ma uit la ce mananca africanii in Zimbabwe, englezii si indienii!  [:-)))]

 

Ok, haideti sa va spun ce am facut si a avut succes, numai ca ma seaca sa tot repet aceleasi cateva mancaruri, de-asta am cerut idei. Nu neaparat mancaruri romanesti, de orice fel ar fi!

 

- Chiftele cu sos de legume

- Meatloaf

- paste bolognese adaptate la gusturile proprii

- zucchini slice (asta e bun rau, da se duce o tava intreaga in doua ore)

- dovlecei umpluti (mai rar, ca e destul de laborios si tot nu dureaza)

- copanele de pui cu sos de ciuperci

- curry de pui (asta inca nu e incercat, asa ca nu stiu, dar in general ii place curry)

- toad in a hole (dar nu are gustul ala pe care si-l amintea el de cand avea 9 ani)

- ratatouille pasta bake (da se duce cu viteza luminii)

- mushroom pie (are aceeasi soarta cu ratatouille-ul)

- snitele cu sos de ciuperci - ce ramane se fac sandwich a doua zi la servici.

 

Si cam atat. Nu pun la socoteala friptura sau BBQ, ca astea se mananca o data, maxim la doua mese si tot nu am doua zile.

Supe si ciorbe nu prea ii plac. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Missdarcey, o sa incerc Chicken Licken al tau, sa ma interesez daca se gaseste praz aici, cred ca da. 

 

Am avut surpriza sa nu gasesc radacina de patrunjel, usturoi verde (desi ceapa verde este), ierburi de Provence, frunze de tei pentru ceai si altele.

 

Edit: Dana, familia nu doreste nici fasole (verde, boabe, de orice fel, si nici linte).

 

V-am spus ca e mofturos...

 

Later edit: se gaseste praz

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu mananca mici, sarmale, ardei umpluti. Marcia de ex mananca doar carnea din ardei sau sarmale.

 

Eu gatesc international : rizotto, nachos, fajitas, diverse retete de curry cu pui, tika masala (indian), diverse retete cu creveti sau scoici, peste, baghete de peste cu spanac, lasagna verde, salata cu pui prajit, parmezan si masline, ochiuri cu bacon, snitzel de pui cu diverse garnituri...mereu incerc cate ceva nou, iar retetele le iau de pe internet...si sunt o groaza...

 

Al meu ar manca non stop paste si orez..dar nu mananca 2 zile aceeasi mancare, asa ca eu gatesc zilnic...mama face pt Marcia mancare romaneasca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...