Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Idei de mancaruri cu carne


Recommended Posts

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai nu ai decat sa incerci, prima data te invarti pe langa ele, le incerci si vezi cand sunt gata si apoi stii cam cat trebuie sa le tii, depinde si cat de mari le faci.

E adevarat cu uleiul, dar pus in balanta cu gustul si adunat cu faptul ca nu prajesc decat rar si blindez toata zona cu ziare pe care apoi le arunc ies in avantaj daca fac in tigaie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat cu uleiul, dar pus in balanta cu gustul si adunat cu faptul ca nu prajesc decat rar si blindez toata zona cu ziare pe care apoi le arunc ies in avantaj daca fac in tigaie.

 

Depinde de gusturi; mie nu imi plac prajelile direct in ulei, absolut deloc, de aceea nici nu le fac prea des si le-am inlocuit cu coptul in cuptor. 

De ce blindezi totul cu ziare ? Pui faina intr-un vas intins, ouale batute intr-o farfurie, alaturi de  faina, tava cu hartia de copt, alaturi de ele. Nu ai de ce sa faci atata mizerie. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu votez cu snitelul clasic ... la cuptor mi au iesit seci ...

 

Si noi mancam des carne:
-tocanite de tot soiul, cu de toate, pe langa varza calita, ciuperci, paste, orez, cartofi, mazare, etc 

-carne de porc la kukta sau multicooker, simpla, apoi fac o mancare de dovleac sau orice iti trece prin minte sau orice sos

-carne de vita cu ceapa multa, tot asa la kukta sau multicooker, merge cu cartofi

-costite afumate in supa de cartofi sau gulas 

-costite de porc in tocanita cu mamaliga

-varza a la Cluj

-ciorba de vacuta cu multa carnita (fie mea e cu asta)

-felii de snitel in megasalata iceberg cu ditoate, maioneza, smantana si alte cruditati dupa plac

-chiftele mici infipte apoi in bete de frigarui pe langa rosii cherry si cascaval (asta mai pun la caserola la scoala ... )

-frigarui din piept de pui cu ce alte legume vreti voi - eu pun cate o felie de bacon, ceapa, ardei, fiecare ce are acasa. le fac in teflon pe aragaz, rapid

-diverse combinatii de carne tocata la tava, cu ce va place, verdeturi, oo

-sosuri din carne de vita cu rosii, pt paste si gnocchi

-ciorba cu multe perisoare :D :D

-supa pe pui cu fidea, galusti gris, dupa care faci beuf

-carne de vita sau limba cu sos de morcov

-puiul sub toate formele posibile

 

edit, revenind la snitele: eu le tin gata pregatite, impanate, in congelator, in caserole, gata sa le trantesc in uleiul incins, sa fie proaspete

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  ca sare uleiul, nu pentru faina si restul pun ziare. Pun ziare pe aragaz si pe langa aragaz sa nu sara ulei pe care sa-l calc in picioare si apoi sa-l intind prin toata bucataria.

 

Aaa, da, corect, sare uleiul de jur imprejurul aragazului, la prajirea in tigaie. Uitasem ca si asta a fost criteriul pt a inlocui prajeala cu coptul. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  ca sare uleiul, nu pentru faina si restul pun ziare. Pun ziare pe aragaz si pe langa aragaz sa nu sara ulei pe care sa-l calc in picioare si apoi sa-l intind prin toata bucataria.

Hmmm...androixo,incearca sa prajesti in baie d eulei...adica pune mai mult ulei in cratita...mie nu imi sare uleiul niciodata!!!!

 

Doar cind prajesc oua sau cirnati din comert...atunci e jale cu uleiul!!!!!

 

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...