Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Idei de mancaruri cu carne


Recommended Posts

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am facut sosul bolognese in seara asta. Eu ma ocupam cu niste foetaj cu gem si ceva branza de vaci, asa ca l-am pus pe el sa il faca...cred ca mi-a pus peste 300 gr de ciuperci in sos...ca sa neutralizeze sfertul de ardei pe care l-am adaugat  [:-)))]  In fine, a iesit ceva bun, dar tot ce are in comun cu sosul bolognese este numele scris pe borcanul cu sos, ca in rest....e orice, numai bolognese nu!

 

Iar cu foetajul...ii plac cornuletele cu gem si nuca, alea cu branza de vaci ii insulta papilele gustative. A incercat unul si l-a scuipat. Noroc cu fie-mea si cu mine, ca noua ne plac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chicken pie. E usor de facut, e ff buna, dar e drept ca e doar ptr. cand o faci. Nici nu ramane si chiar daca ar ramane, a doua zi nu mai e buna.  [flo2]

 

Tocanita de pui cu ananas pe pat de orez. Tocanita poate fi reincalzita si faci doar orez proaspat (sau inlocuiesti cu piure de cartofi).

 

Roast beef cu roasted potatoes, gravy, conopida si sos de branza.

 

 

Pui pe sticla cu orice garnitura place.

 

Shepard's pie.

 

Vad ca se mananca pasta la tine (ca si la mine, de altfel). Eu (recunosc ca nu stiu cum sa fac sos Alfredo cu crema, asa ca asta il cumpar la borcan) bag la cuptor paste fierte al dente, amestecate cu piept de pui prajit in prealabil (taiat in bucati mici), branza (mozzarella si cheddar) razalita si sos Alfredo (ala alb il folosesc eu, dar merge cu orice fel de sos).

 

Pulled pork. Sandwichuri. Merge bine si la lunch si la cina.

 

Paste cu somon, ciuperci portobello si sos (de oricare va place).

 

Ham steaks. Astea sunt ok ori la bbq, ori la tigaie ori la cuptor.

 

Daca imi mai vin idei, revin. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate carnurile pane le dau intai prin faina, apoi prin ou si iar prin faina. Le asez in tava, pe hartia de copt, unsa cu ulei. Apoi, le dau cu putin ulei pe partea de deasupra si intorc bucatile de carne cu fata in sus. Ies f bune, fara a pierde vremea cu prajitul in ulei + ca nu sunt atat de uleioase.

Eu carnurile pane le dau prin faina, apoi ou apoi prin pesmet sau si mai bine, prin tempura.

 

Mi-am mai amintit ceva: pork chops la cuptor cu orez si legume (astea le fac separat, legumele, ca daca le-am bagat la cuptor nu s-au mancat).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu carnurile pane le dau prin faina, apoi ou apoi prin pesmet sau si mai bine, prin tempura.

 

Mi-am mai amintit ceva: pork chops la cuptor cu orez si legume (astea le fac separat, legumele, ca daca le-am bagat la cuptor nu s-au mancat).

 

Uit mereu sa cumpar pesmet, dar faina este in permanenta, in casa. 

 

Carnurile sunt bune si facute rulada la cuptor. Spre exemplu, dintr-o jumatate de piept de pui, umplut cu cascaval sau legume, iese o mini rulada satioasa, tocmai buna de pus in farfurie alaturi de un piure si o salata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu snitzelele le fac la cuptor din piept de pui tavalit in faina, ou si pesmet amestecat din belsug cu parmezan si cascaval emmenthat razuit care e putin mai uns si cand se topeste se formeaza o crusta buuunaaaa.

Mai fac : piept de pui sau cotlet de porc sau vitel taiate subtire,trecute prin faina si prajite putin in unt.Apoi sting cu 1 pahar de vin alb (sau se poate si zeama de la 1 lamaie),cand se evapora pun un cub de knorr vegetal (sau doar sare), 1 pahar de apa si putin rozmarin si las putin la fiert.Se formeaza un sos bun de tot .

Servesc cu orez fiert si amestecat putin cu parmezan si unt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa scriu ce mai fac pentru copii 

Aripi de pui ,prajite in putin ulei ,adaugata 1 ceapa taiata , rosii cuburi si eventual ardei gras taiat ,boia si 1 pahar apa.

Le las la fiert pana sunt bine apoi fac galuscutze din faina,ou si putina apa ,le fierb si apoi le amestec cu sosul de la aripi.

Chiftele fierte in sos de rosii (se pot si congela) si amestecate cu paste.

Tocanitza din carne de vitel  cu  mamaligutza 

Coastitze de porc si carnatzi proaspeti (dar fara usturoi) fript la cuptor cu diverse garnituri (astea sunt bune si reci).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...