Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Doar "rahatul" asta dulce are traducere in engleza, chiar nu inteleg de ce comerciantii nu-si bat oleaca capul ca sa scrie corect traducerea? [batcap] [batcap]

Se numeste turkish delight pt cine nu stie. Cred ca cuvintul "turkish" nu le place comerciantilor [clo] .

mai degraba cred ca traduce google...

daca incerci traducerea, pentru "rahat" se afiseaza "bullshit"...

in schimb, daca vrei sa traduci "rahat turcesc", surpriza - apare "turkish delight".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai degraba cred ca traduce google...

daca incerci traducerea, pentru "rahat" se afiseaza "bullshit"...

in schimb, daca vrei sa traduci "rahat turcesc", surpriza - apare "turkish delight".

eu urmaresc aici multe emisiuni de gatit si de acolo stiu ca se zice turkish delight. Asa zic englezii la rahat, nu m-am uitat pe google.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti la Waitrose, si e bun.

 

http://www.waitrose.com/shop/ProductView-10317-10001-2688-Sultan's+Turkish+delight+rose+&+lemon#.U0PWCk1OXIU

 

Si ce faina e legenda rahatului turcesc:

 

"Legend has it that in his endeavour to cope with all his wives a certain Sultan summoned all his confectionery experts and ordered them to produce a unique desert to add to his collection of secret recipes for which he was famous. As a result of extensive research Turkish Delight was born. The Sultan found it so tasty and stimulating that he and all successive Sultans always insisted on a plate of Turkish Delight with their daily feasts. The quality and taste of Turkish Delight became a tradition over hundreds of years and it is now available for your enjoyment in its original recipe."

post-23178-0-85334300-1396954716.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...