Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi pufosi de februarie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 541
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu Alecsic, am facut hexacima (sanofi pasteur)...

Multumesc pentru raspuns....o sa incerc si eu bifido baby. Tu in ce il dizolvai? Eu vreau sa-l dizolv in putin ceai de musetel, dar nu stiu ce cantitate...

Eu nu stiu ce sa-i fac sa manance mai rar...de cele mai multe ori mananca la 2 ore, iar noaptea la 3 ore si mi se pare prea des. Nu e problema ca mananca putin..adik suge in ritm alert cam 10 min, apoi oboseste si suge cu multe pauze cel putin 10 min sau chiar juma de ora. Nu e nici problema ca nu mai am lapte pe ntru ca de cele mai multe ori mananca un singur san la o masa ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si fetita mea mananca ziua mai des, dar nu- i problema, am citit undeva ca bebelusului tb sa - i dam laptic ori de cate ori cere nu dupa program, fetita mea , de cele mai multe ori se satura cu o tatica 6 - 7 min doar, noapteA m mult , suge la 4h, ziua la 3 h sau m putin , dp cum cere. Azi , am dormit ca fetele , pana la 10:30 dim, bine si pana la 9, 9: 30 , am noroc de copil cuminte in toate privintele si pot face orice in casa. Avem si noi programare la vaccin pe 22 , pt difterie, tetanos si tuse convulsiva, sper sa trecem cu brio... Fetelor, cum e la gaurele in urechiute? E dureros? Da cu ceva inAinte sa amorteasca? Se vindeca repede? Unde in Bucuresti as putea merge? Pupicei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Nu v-am mai scris demult fiindca am tot fost prinsi, am avut parte si de 2 ceasuri rele intre timp. Cum e vorba romaneasca " Cand da Domnul cu saracu'/ Dintr-o buba-i umple capul!" [batcap]

 

Joi i-au aparut lui bebe niste bubite pe corp. Am vorbit cu mama care mi-a zis ca ar putea fi rubeola, am vb cu medicul de fam care mi-a zis ca nu isi da cu parerea pana nu il vede. Desi era in timpul programului dr de fam nu era in ziua respectiva la cabinet, despre vizite la domiciliu nici nu poate fi vorba! Am sunat la cabinet si m-a programat abia vineri seara la 7. :( Maica-mea a dat telefoane peste telefoane sa gaseasca un alt medic pediatru in Bucuresti. Am fost pusa in legatura cu o domnisoara dr ce lucreaza la Grigore Alexandrescu la urgente, dar ne putea vedea abia vineri dupa 2. Vic a fost agitat mai toata dupa-amiaza, a avut un somn bun, iar seara nu mai reuseam sa-l linistim cu nimic: nici san, brate, tinut in wrap, nimic nu il calma din agitatie si plans. Am hotarat cu sotul sa plecam la Grigore Alexandrescu, pe langa bagajul de schimbat, am facut si un minibagaj de spital, just in case de internare. Numai bine ca ne-au si internat cu alergie. Se pare ca am mancat ceva ce i-a produs puiului meu o alergie uratica. Aviz amatoarelor: fara cioco, mezeluri, fornetti, patiserie sau alte porcarele. Eu nu i-am mai dat san, i-au dat un mucilagiu/apa de orez, i-au luat sange pentru analize si l-au pus pe tratament hemisuccinat pe branula. Vineri dimi am incercat sa il pun la san sa vedem daca-i mai apar bubitele, au aparut, asa ca fara san pana a doua zi la 10. Bebe a plans vineri toata ziua, a papat doar la 3 ore cand ne aduceau sticluta, degeaba ceream eu supliment de apa de orez ca nu ne-au dat nimic, a dormit cu greu 3 ore adunate, a tipat, l-am plimbat numai in brate. Ajunsesem vineri la 10 sa ma doara operatia, Victor nu se linistea deloc, avea de joi de la 18.00 pana atunci nici 6 h de somn. A venit o asistenta, i-a bagat un fel de pai in fundulet fiindca era plin de gaze. Apoi l -a infasat in scutec si intr-o paturica, i-a dat sab simplex dizolvat in apa de orez si l-a pus sa ragaie. L-a batut bine pe spate si apoi l-a pus cu burtica pe genunchi si il batea in continuare pana a ragait si a sos un fel de ceva mucilaginos oe gurita. Intr-un final s-a linistit si a dormit puiul meu de la 11 seara pana a doua zi la 7. Devatunci e alt copil, linistit, papa la 3h, etc.

 

Nu neglijati efectul picaturilor anticolici. Puiului meu nu i-au dizolvat sab simplex in mucilagiu si eu nu i-am dat separat fiindca am crezut ca i-au pus infirmierele un biberon. Gazele s-au adunat si de aici criza de colici de vineri seara. Sambata i-au luat iar sange pentru analize, iar eu l-am pus din nou la san la , 13 si 16. Nu i-au mai aparut bubite, asa ca ne-au dat drumul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...