Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi pufosi de februarie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

Buna fetelor! Ma mai primiti? [:)] Vin cu [flo2]

Va doresc sa aveti zile de Paste frumoase, linistite alaturi de bulgarasi, familie si prieteni!

 

Eu pazesc cozonacii care-s la cuptor, altfel eram cu nasul in perna de mult. Felice este bine, nu am avut  probleme mari pana acum. Cu sanii s a rezolvat, nu maa mai dor dar fata iar a inceput sa traga sfarcul cu buzele stranse.Macar acum nu mai simt nimic.Decii nici nu poate fi vorba de atasat la san in modul corect. Mananca la 5 ore noaptea, la 3, din ora in ora. Nu imi mai bat capul. Ma gandesc chiar, ca noaptea, daca nu ar fii parturile care o cam chinuie, nu s-ar trezii deloc. Eu o aud cum ofteaza si scartaie micuta, ma duc la ea si normal ca ii dau si sa pape. Nu este foarte fericita, trage de cateva ori iar dupa ce a venit kk a si adormit. Nici un interes sa mai continue.

Vroiam sa va intreb , cand mananca bb , voua va curge celalalt san? Eu nu stiu ce sa mai fac. Am un san care nu produce prea mult si il folosim mai mult pe post de suzeta si la adormit iar celalalt este plin tot timpul si curge intr-o veselie. Cand papa din el trage cam de 10 ori sa zic si apoi tasneste laptele din trei canale in trei directii diferite [:-)))] de o fac micuta numai lapte pe fata.Apoi astept cu sanul in prosop pana se potoleste cascada si ii dau mai departe sa pape.

Mai mult de 5 minute nu sta la san si daca insist se incrunta, lasa barba in piept si asa sta pana o pun in patut. Din cauza ca imi curg sanii dorm numai cu fata in sus(nu mi place deloc) si cum ma misc un pic se misca si ei din compresa si ma trezesc lac.

O chestie care imi da de gandit: eu nu i am dat suzeta. Acum cand o vad ca isi suge pumnisorii ma intreb daca am facut bine. Mai este putin si o sa si descopere degetul mare si ma tem ca o sa inceapa sa traga din el. Daca face asa o sa-i dau mai bine suzeta? Suzeta pot sa i-o arunc la un moment dat dar degetul poate sa traga din el pana la 5 ani si sa si strambe si dintii din fata. Nu stiu.

Inca mai caut semnale clare de foame dar nu gasesc. Plescaie, cauta cu caputul, scoate limpa si se linge pe buze, suge pumnisorii. Am zis ca astea sunt dar face asa si dupa ce mananca, si inainte, si cand se trezeste\, si la baie. Nu inteleg nimic.Asa ca eu ii dau, ea nu zice ba.

 

Fetelor care au botezat SA VA CREASCA MARI SI SANATOSI MICUTII CRESTINI!

 

Mie imi lipseste burta. Nu stiu cum dar iar dorm cu mainile pe burta si cand ma gandesc ca poate nu o sa mai fiu gravida niciodata... ma ia jalea.

 

Sper ca ati inteles ce am insirat eu aici. Va pup si sa aveti o zi frumoasa.

Hristos a inviat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 541
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hristos a inviat! Sarbatori luminate alaturi de cei dragi! :)

 

Geluk, bine ai revenit! Mie rar imi curg sanii cum zici tu. Incearca sa nu o mai alaptezi de fiecare data cand scartaie cum zici tu. Poate doar vrea sa te simta acolo.

Stai linistita ca eu i-am dat suzeta si acum ca si-a decoperit manutele, isi linge pumnul asa ca nu e o regula.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a înviat! Iar va scriu.. că altfel ma cert cu mama.. a răcit mica.. adică stranuta şi tutedste mai mult decât de obicei.. l-am trimis pe tata să ia sirop şi deşteptul o suna pe mama nu pe mine şi ea deşteaptă ii spune supozitor. Şi din ala a luat nu sirop. Eu nu vroiam să o chinui cu supoxitoare dar acum asta e.. întrebare, cum i-l dau? Întreg sau îl tai? Şi in cât?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat! Geluk, si mie imi curge celalalt san dar numai cand suge , nu ff mult:) si fetita mea isi suge pumnisoru cu toate ca i- am dat suzeta, cred ca au ei o perioada acum, mai refuza si sanul si trebuie sa o pacalesc... tot asa:) Acum are pe obrajori de la zgarieturi cred, pete rosii su uscate , nu stiu ce or mai fii , sa - i arat medicului. O fii dermatita? Paste fericit tuturor! Pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că am făcut cea mai proasta alegere că am venit acasă. A început mama să urle că o descreierata că e slab copilul că la 6 săptămâni ar trebui să aibă pernite la degete, wtf?? La 5 kg e slab.. şi mai şi zice să-mi cresc copilul.. de parcă i-as fi cerut ajutorul.. şi nici măcar un ban, nu un leu nu i-am cerut de la 18 ani.. acum stau şi plâng.. a şi mai zice să ii dau şi altceva de mâncare.. de acum!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat a Inviat!

Sa aveti un Paste Fericit!

 

Mada, ignora-i! In niciiun caz nu ii dai altceva in afara de lm pana la 6 luni, indiferent de cine ce zice! La urma urmei e fetita ta si asta e tot ce conteaza. 

Pt supozitor, daca e vorba de paracetamol, doza e de 10-15mg pe kilogram corp (deci la 5kg cam 50-75mg) la 6 ore. vezi cat are supozitorul si daca trebuie taiat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, vorba lui Zmotocel-nu-i baga in seama. Stiu ca este greu, pt ca nici eu nu ii pot ignora pe ai mei sau pe soacra cand spun cate ceva....

Azi am fost la ai mei si mama era cu bebelusa in alta camera si incepuse sa planga si i-am spus mamei sa vina unde sunt eu ca sa ma vada bebelusa. Si tata a inceput ca sa o las ca tb sa se obisnuiasca. Da, de acord, dar daca plangea si era si intr-o alta casa pt doar a doua oara...de ce sa o chinui lasand-o sa planga?!?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviar!

Madaralu de ce ii pui supozitor, a facut febra? Si al meu cred ca a racit un pic..stranuta mai des si s-a prins si un ochisor, dar pana nu face febra pediatra mi-a zis sa nu ii dau nimic. Sper sa fie bine. Mie mi-a dat supozitor Nurofen de 60mg si are 6 kg. La 6 saptamani 5 kg nu e slaba deloc, continua cu lm.

Geluk si mie imi curge celalalt san cand papa dar doar daca e plin, iar eu am insistat foarte mult sa ii dau suzeta si nu a vrut-o dar pumnisorul e favoritul lui. Eu il las pt ca asa mai scap sa il tin nonstop la san. Chiar si azi am incercat inca odata sa ii dau suzeta si s-a enervat asa tare ca nu mai voia nici sanul pana nu s-a linistit. Ai reusit sa faci cozonaci? eu abia am reusit sa vopsesc niste oua, noroc de mama si soacra cu cozonaci si pasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am reusit sa fac absolut nimic. sotul a venit in tara abia aseara tarziu, asa ca fiind doar eu cu pitica..... nu am putut sa fac nimic. abia daca ma lasa sa fac un dus, sa mananc si spal vasele....

onitzi. ai incercat si alt tip de suzeta? felicia are preferinte.... avem 2-3 tipuri in casa dar doar un tip accepta. la celelate tipa de nu se poate. adevarat ca si pe asta o ia doar cand e obosita si plange de somn dar nu vrea sa doarma, nici san nu vrea.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...