Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi pufosi de februarie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

Fetelor, deocamdata liniste dupa vaccin, parca e putin agitata si suge mai mult, dar e ok.. Oare cand ar trebuii sa apara febra? Poate avem noroc... :) Geluk, si fetita mea se satura de la un san, la care suge 4-5-7-10 min cateodata, ziua suge la 3 h sau m putin iar noaptea la 4 h ... Spre norocul nostru :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 541
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

http://alexcreste.blogspot.ro/2014/04/alaptarea-bebelusului-cu-diaree.html?m=1

Am gasit asta despre alaptarea bebelusului cu diaree. Romina, m-am gandit la tine cand am citit pt ca scrie ca nu trebuie oprita alaptarea.Stiu ca la voi nu a fost vorba despre diaree dar mi-am amintit de spitalizarea voastra cand nu ti-au dat voie sa il alaptezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geluk, nu am observat vreun tipar la crizele lui de plans :(. Probabil e de oboseala ca nu vrea sa doarma ziua mai deloc. In schimb vrea bagat in seama non stop si nu suporta sa stea singur nicio clipa, el trebuie sa ne vada :). Cand nu e iubitul meu acasa, nu apuc nici sa mananc, fac dus etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, trebuie sa va povestesc ceva, mi s-a parut incredibil. S-a intamplat ca in aceeasi saptamana sa mergem si la pediatrul de la Sanador unde avem gratis, dar si la medicul de familie, tot pediatru, sa il inscriem pe bebe. Ambele doamne l-au masurat si iata rezultatele:

 

lungime medic sanador: 61cm

lungime medic fam: 59cm

 

perimetru torace medic sanador: 42cm

perimetru torace medic fam: 40cm

 

perimetru cap medic sanador: 42cm

perimetru cap medic fam: 39cm

 

fontanela medic sanador: 2x2

fontanela medic fam: 1x1

 

greutate medic sanador: 5870gr

greutate medic fam: 5600gr

 

recomandari medic sanador: dati-i calciu, vitamina C, picaturi anticolici (noi nu avem colici)

recomandari medic fam: fontanela e prea inchisa, nu ii mai dati nici macar vigantol

 

 

Eu sunt bulversata. Medicii acestia nu folosesc aceleasi unitati de masura? Adica ma gandesc la torace si cap de exemplu....cum sa dai gres? centimetrul e centimetru! si cu fontanela.... hai ca  la greutate poate sa mai oscileze (desi nu cred ca asa de mult) in functie de cat a mancat, facut pipi-caca etc.... 

Va jur ca eu nu stiu ce sa mai cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am avut o noapte linistita, fetita a fost linistita cu toate ca a facut febra si s- a vaitat cand si cand , in rest normal, acum are 38.2 temperatura, poate urca mai mult azi? Pe febra , e bine sa ies cu ea afara la aer? Urmatorul vaccin, are 6 boli, pe asta- l- ati facut sau il faceti voi? Pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, in Romania vaccinul vaccinarea anti-pneumococica nu intra in schema nationala. Nici cea antirotavirala, anti-varicela si anti-HPV. Si din cate am inteles sunt cam scumpe de cumparat.

Fetele care stati in Ro - o sa faceti si vaccinurile acestea extra?

 

Uburex, de ce spui ca vaccinarea antipneumococica nu intra in schema nationala? Vaccinul de la 2 luni este asa: antidifterie, antitetanos, antituse convulsiva, antipoliomielita, antihaemophilus influenza B, antihepatita B, antipneumococica. La 4 luni se face din nou.

 

Claudia, ce temperatura a avut cand spui de febra?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisicar, eu am ciit pe carnetul de vaccinari unde la inceput sunt enumerate toate, apoi m-am uitat si la ce mi-a completat dr dupa vaccinul de 2 luni si acesta nu este. si in carnet apare la rubrica 'altele'... mie la 2luni mi-au facut (si asa scrie si in carnetul de vaccinari) 6 vaccinuri, adica acel infanrix hexa. fara antipneumococic....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisicar, eu am ciit pe carnetul de vaccinari unde la inceput sunt enumerate toate, apoi m-am uitat si la ce mi-a completat dr dupa vaccinul de 2 luni si acesta nu este. si in carnet apare la rubrica 'altele'... mie la 2luni mi-au facut (si asa scrie si in carnetul de vaccinari) 6 vaccinuri, adica acel infanrix hexa. fara antipneumococic....

 

Deci, sa inteleg: in carnetul de vaccinari apare antipneumococic (ceea ce inseamna ca intra in schema nationala) dar practice nu este continut de infanrix?

Ce am scris eu mai sus am scris tot din carnetul de vaccinari...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...