Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi pufosi de februarie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

Ce bine ca nu ati facut febra, Zmotocel  [flo2]

 

Maria, eu zic sa o alaptezi inainte de a pleca la biserica si apoi dupa ceremonie (daca e cazul). Intre timp in biserica ii poti da suzeta (daca foloseste).

 

Claudia, am facut vaccinul de doua luni:  antidifterie, antitetanos, antituse convulsiva, antipoliomielita, antihaemophilus influenza B, antihepatita B. Mi-a confirmat pediatra ca antipneumococicul este optional (asa cum spunea Uburex) doar ca in carnetul meu de vaccinari sunt trecute la gramada. Pediatra a spus sa nu ii fac baie 24 de ore si sa nu ies cu ea afara daca are febra. I-a prescris panadol sau supozitor cu paracetamol in caz de febra si comprese cu gheata sau cu rivanol daca se inroseste/umfla locul.

Ma rog sa nu i se intample nimic rau din toate lucrurile pe care le aud in ultima vreme referitoare la vaccinare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 541
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Botezul se face in orice zi chiar si in post!

Eu nu stiu in ce sa imbrac cavalerul la botez??? Ma gindeam in camasa alba, blugi si sacou ca si taica sau dar cum o sa arate linga Maia in rochita elegantă??? Nici eu nu prea stiu ce sa îmbrac, caci burta mea nu vrea sa ma părăsească cu toate ca am mai ramas cu 3 kg in plus:( .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut si Hristos a inviat si de la noi!

 

Am vazut ca s-a discutat de vaccinul antipneumococic...din cate am citit doar anul asta incepand cu ian 2014 a fost introdus in schema nationala deci ar trebui sa fie gratis.

Carnetele sunt tiparite inainte, asa se explica de ce e trecut la optionale.

Pediatra noastra a zis ca abia dupa 4 luni se gandeste sa faca antipneumococicul PREVENAR asta daca e copilul ok si nu are probleme altfel recalculam.

Am facut si noi vaccinul de 2 luni Hexacima (hexavalentul) si a urcat un pic temeperatura pe seara pana la 38 si a scazut pana dimineata, fara alte efecte.

 

Am fost certati de pediatra pentru ca domnisorul meu nu cere de mancare (nu plange) si nici nu am reusit sa deosebesc alte semne (pumnul in gurita si plescait practicam si dupa masa) iar puiul meu plangea de foame la 4-5 h. Acum mancam la 3h asta daca nu dormim cum avem obiceiul mai mult. Noaptea ne trezim cam la 5-6h primul somn, papam bine si linistit si dormim iar.

 

Poate cineva s-a mai lovit de problema asta, de vreo saptamana bebele meu incepe sa planga dupa 5 min la primul san, am crezut initial ca e burtica, se calma cu suzeta dar apoi am observat ca scoate si aer. Totusi de multe ori plange asa agitat ca nici aerul din stomac nu pot sa-l scot si abia reusim sa ne calmam. De la mese ce durau maxim 25 min am ajuns sa stam o ora pana ce ajung la 20 min de supt efectiv. 

 

Iulia esti o fericita cu numai 3kg ramase, eu am ramas cu 9 din 24 :D, scadem incet dar 3 kg? e f putin, pun pariu ca deja esti in blugii de-i purtai inainte de sarcina!

 

O zi frumoasa chiar daca soarele cam lipseste!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

St Maria , Sa aveti o zi frumoasa! Pupam micuta crestina [flo2]

Clau eu la 4 luni ii fac gauri, la un magazin de bijuterii. Doua fete cu doua aparate si inteapa urechile in acelasi timp, direct cu cerceii. Sunt cercei ascutiti. Nici la noi nu se fac gauri dar am cautat pana am gasit.

Fetelor, mie imi lipseste burta. Adica burta de gravida. Imi e dor de timpul cand eram gravida. eram asa nerabdatori, ne imaginam cum o sa arate. Acum e aici , ma uit la ea si nu imi vine sa cred. Deja nu mai are fetisoara de la nastere, a crescut, zambeste si incearca sa vorbeasca. Eu insa noaptea dorm cu mainile pe burta si ma si visez gravida, cu gemeni. [:)] si sunt asa fericita ca am familie numeroasa... Maine as face inca doi daca ar vrea sotul. [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, si Sofia face la fel cum zici tu la san. Noaptea, cand sunt sanii mai plini, suge bine si continuu. In schimb ziua, cand suge si mai des de trei ore, sanii nu se umplu suficient si ea incepe sa planga. M-am gandit ca poate nu se mai ataseaza bine la san din cauza suzetei in sensul ca nu mai deschide gurita cum trebuie. Dar afunci de ce noaptea suge bine? Eu cred ca ii este lene sa suga atunci cand vede ca vine laptele mai greu si trebuie sa depuna efort.

 

Sofia se trezeste plangand. Se mai intampla la vreun bebe asa?

 

Maria, sa aveti o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...