Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi pufosi de februarie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 541
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am fost la dr de dimineata cu pitica. Temperatura 37.1, abdomen suplu. Dr spune ca a durut-o burtica din cauza ca am mancat niste sarmale (cu orez). Eu ma feream de varza cruda, nu stiam ca si cea fiarta o poate balona :( Ii dadusem sms si pediatrei ei care a spus sa ii dau debridat. Dr la care am fost de dim a spus sa ii dau espumisan :D Io acu' ce fac..? [batcap]

Astazi a mancat la 8 si 11 dimineata. Inca este putin molesita dar eu zic ca e ok. Pana si noi, oamenii mari, ne simitim molesiti dupa ce vomitam, nu? Pe la 9.30 a inceput iar sa sughita si facuse o fata saracuta...cred ca s-a speriat gandindu-se ca poate vomita iar. Imi etse tare mila de ea. Am pus-o pe mama sa imi faca o supa de pui ca altceva nu imi vine in minte ce as putea manca. Oare cartofi fierti am voie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reuşit sa vă citesc.. noi suntem bine, episodul in care scriam ca a urlat 7 ore era din cauza subsemnatei. Proastă eu ca ea vroia papa la o oră eu ii dădeam la 3.. mi-am dat seama următoarea zi si s-a rezolvat. Am fost la bunici si rudele cum au văzut maşina au venit buluc. Bine ca nu toate!!! Nu mai avem scăpare de paşti însă, ca marţi am stat doar de dimi până seara. Azi iar s-a innecat.. de data asta rău cu respiraţie gura la gura. Am crezut ca înnebunesc. Vecinii se răzbună pe mine, de dimineaţa fugaresc o bormasina si mica nu prea poate dormi.. încă tremur Iar dupa episodul de azi, deşi a mai mâncat o masă de atunci si nu s-a innecat. Nu vrem biberon in continuare, nici daca le-am dat cu puţină miere.. nasa zicea ca daca ii dau ţuică de la maramureş o bea garantat din biberon, altfel nu am şanse :))). Bem si puţin ceiut de catina.. dr a zis ca e mult mai indicat decât toate medicamentele si pt colici, care nu ii are, si pt a ajuta la eliminarea gazelor dupa masă si chiar are efect.. ii dau cam 5-7 lingurite înainte de masă. Erau indicaţii cam 20 ml dar biberon ioc ca ni vrea.. tot de la topfer am avut si eu lp, si mai am, dar degeaba :)), dar chiar e rău.. defapt care e bun la gust...? Cum nu vrem biberon mami stă acasă si freacă menta.. ca nu pot merge la servici .. am chinuit-o 2 zile, am ţinut-o flamandă 5 ore, adică vreo oră jumate in plus fata de masa ei si tot nu vroia biberon. Eu nu o mai chinui.

Fetelor, puneţi mâna si mancati, lichidele dost, fără mese regulate nu vă ajuta pt lm, nu o sa se sature si chiar daca mănâncă la acelaşi interval e mai mult apă.. iar ca zic din proprie experienţă, ca am fost puţin steesata si nu aveam poftă de mâncare, nu puteam mânca si daca ma forţam ajungeam la baie.. si dupa ce a papat am strâns sânul care era apă curată cu o idee de alb, apoi am făcut asta pe la jumătatea mesei si la fel a ieşit.. deci mancati! :-)

Cam atât îmi amintesc din păţaniile mele.. voi ce mai faceţi?

Aaa si ce mai ajuta, lapte de vacă fiert, gol.. are corpul de unde lua tot ce trebuie pt lm.. asta e pt mamicile care vor sa slăbească sau nu pot papa de bb.. papati cu el/ea in braţe :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, sper sanu te superi pe mine dar am cateva observatii....

nu am inteles prea bine daca ai pus miere pe biberon. sper ca nu. mierea e periculoasa la copil sub un an, nu i da sub nicio forma. 

respiratia gura la gura nu e cea mai ok la copil asa mic. se face defapt gura la nas+gura. insotita de compresii toracice.(30 compresii la 2 respiratii daca esti singura) cauta un curs sa inveti resuscitarea la copilul mic si manevra heimlich.

ceaiul e cu dus si intors la copilul alaptat, dar asta e alegerea ta. dar nu pune zahar in ceai :)

cat despre servici.... bucura-te ds timpul cu pitica

faza cu laptele de vaca ca sa faci lm e unul din miturile alaptarii. orice mancare si lichid e ok pt facut lm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...