Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (84)


Recommended Posts

Dragi surate,

 

M-au uimit cuvintele voastre calde si primirea de care am avut parte. In primul rand ma bucur pentru viitoarele mamici: Sa va binecuvanteze Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa aveti parte de o sarcina usoara, fara complicatii si de o nastere asemenea!

 

Foarte frumoase numele pe care le-ati ales. Pe baietelul nostru stiam ca il va chema Luca de cand aveam 16-17 ani. Imi amintesc ca eram in biserica si mi-a cazut privirea asupra Sf. Ap. Luca si atunci am zis ca daca voi avea un baietel va purta numele Sfantului si asa am facut. 

 

Am inceput de aseara sa citesc Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului, de acum il voi citi in fiecare seara, iar in timpul zilei Acatistul Sf. Stelian si Sf. Efrem cel Nou. Va multumesc pentru sfaturi, tare bine venite sunt!

 

Cu duhovnicul, mai dificil. In afara faptului ca suntem intr-un orasel micut, fara biserica ortodoxa, momentan suntem si pe picior de plecare. Maine, dragul meu sot va avea un interviu important pentru un loc de munca. El acum in vara termina facultatea. In functie de rezultatele la interviuri, vom sti unde ne vom muta. In oraselul in care suntem nu avem vreo sansa de a ramane. Cu ajutorul lui Dumnezeu, in noul oras sau noua tara, vom gasi un duhovnic.

 

Astazi la spital am primit prin mila Domnului vesti bune. Uterul s-a curatat, mai este doar ceva sange care urmeaza sa se elimine. Ne-au dat unda verde la incercari de cum se termina sangerarea. 

 

Vreau sa va intreb ceva, dar nu mi-o luati in nume de rau. Cand ati incercat, ati incercat in zilele de marti si joi si respectiv in afara postului?  [:I]

 

Stiu ca limbajul meu nu este tocmai potrivit, nu vreau sa va supar. Sufar si de anxietate si nu prea stiu cum sa ma comport cu persoane noi. Imi este teama si de obicei evit oamenii sau imi este jena sa raspund mesajelor primite. In timp si cu rugaciune, sper sa trec si peste asta...

 

Va urez o noapte lina. Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kytana nu ai de ce sa iti ceri scuze; aici suntem intre prietene; poti intreba tot ce vrei sa stii si daca stim cu mare drag iti raspundem;

eu una iti raspund in numele meu: noua ne-a dat dezlegare preotul duhovnic deoarece sotul meu  e mai mult plecat de acasa cu serviciul;desigur in postul Pastelui nu avem dezlegare ca e Postul Mare, dar in rest ne-a dat; a zis doar sa avem grija duminica si in zile de sarbatoare mare; alt preot la care mai mergem noi aici in Bucuresti sa ne citeasca rugaciuni ne-a zis ca in scopul procrearii putem incerca : mare, joia, sambata dimineata si duminica seara; e discipol al parintelui Cleopa si ne citeste rugaciunile pe care le citea parintele la cuplurile care isi doresc copii; acum nu stiu ce sa zic , noi am zis sa dam ascultare duhovnicului si sa nu ne mai gandim; de asta e atat de important sa ai duhovnic; ca adapteaza canonul si sfaturile particularizat; toti preotii ne-au zis asa ca sunt f importante postul , rugaciunea, sf imparatasanie si participarea la Sf Liturghie; respectand astea si rugandu-ne zilnic, chiar si cu cuivntele noastre sau citind anumite acatiste , ce dorim noi, sigur apare si bebe; noi sa facem astea si sa lasam restul in voia Domnului;

succes sotului la interviu si sa va dea Dumnezeu ce e mai bine pentru voi!

eu am zis ca daca ne da Dumnezeu un baiat ii punem numele Matei- Stelian; 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor

Ce frumos este sa intru aici si sa gasesc 2-3 pagini scrise;ce dor imi era de chestia asta,si tare mult mi-ar place sa se scrie la fel de mult ca altadata la acest subiect de rugaciune

Deeva scrii atat de frumos,incat ma incarc cu multa liniste si pace sufleteasca cand iti citesc postarile;asteptam sa ne spui cand vei fi tu pregatita despre minunea ta,doar te rugam sa nu ne uiti si sa intri de cate ori poti si ai timp;

Lili iti multumim pentru postarile frumoase si cuvintele de folos duhovnicesc

Cami sanatate fetitelor tale

Kytana roaga-te Domnului si vei vedea ca in locul unde va ve-ti aseza ve-ti gasi un duhovnic pentru sufletul vostru,care va va ajuta cu sfaturi si tot ce aveti nevoie pentru suflet;chiar daca doctorii ti-au dat unda verde la bebe ,eu v-as sfatui sa asteptati totusi sa treaca postul,ca nu mai sunt decat 2 saptamani fara asta si nu mai este atat de mult;legat de incercari eu iti spun ca si Maryella ca atunci cand vei avea un duhovnic ,iti va spune cum sa faceti;mie personal duhovnicul ne-a spus sa facem doar martea si joia,pentru ca avem canon in zilele de luni,miercuri si vineri de post ,si nici duminica sau in sarbatori cu cruce rosie nu e voie;noi incercam sa respectam si in afara postului pe care il tinem si trupeste,martea si joia este de ajuns;tu poti vorbi cu nasul tau de cununie care e si preot,pana va gasiti un duhovnic sa va sfatuiasca;roaga-te mult si ai sa vezi ca vei scapa de anxietate si-ti vei recapata linistea si pacea sufleteasca

Fetelor va pup pe toate si va doresc un post usor in continuare,lipsit de ispite

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna, 

 

Kytana, bine ai venit. Sa-ti traiasca pruncul... bucura-te de el. Luca te poate ajuta sa iesi din depresie, ii atat de micut si are un suflet asa de sincer. Mai incolo tare rau iti va parea ca ai ratat momente unice alaturi de el. Priveste dincolo de durerea ta si Luca ii tot al tau si ii viu, sanatos si mic si are nevoie de mama. 

Cat despre dorintele celelalte roaga-te si atat. Asa fac eu acuma, ma rog numa' si Dumnezau Bunu' ma ia de mana si ma duce unde vreau sa ajung. Roaga-L orice, roaga-L chiar si lucruri marunte. Iara de vei vedea ca El "Isi pierde timpul cu miciile noastre capricii" cum crezi ca n-ar voi sa ne indeplineasca si dorintele noastre cele mai arzatoare???

Eu ma mir in fiecare zi si zic "ioi Doamne, ii chiar atat de simplu? Numa tra' sa ma rog? Si cum altceva sa nu fac?... No atuncea bine zic si eu ca Maica Precesta la care ma tot rog: Fie mie voia Ta Doamne, ca drumu' Tau ii mai scurt decat al meu si calea Ta (calea rugaciunii) ii mult mai usoara decat tat ce=am trait pana acum" ...Vei sti ce sa faci, crede-ma! Iti jur!

Bucura-te de tot ce ai primit pana acuma, toate is daruri de la Domnu' Bunu'... si daca vede ca le pretuiesti o sa te sufoce de-a dreptu' cu noi si noi "cadouri". Asa functioneaza credinta, asa lucra Dumnezau, ca doara de aia se cheama El Tata Nost'. Cand vede ca  multamim pentru cele ce am primit El ne ofera nenumarate alte daruri. Dar daca noi, primind de la Domnu' multe care altii nu le au (sanatate, un sot iubitor, copil, prieteni buni, parinti, frati surori, casa, masina.....), lasam ochiu' sa lacrime, groaznic El se intristeaza si uneori inceteaza a ne mai face daruri... Ei bine atunci ii vreme de pocainta si de cereri de iertare, iara darurile din nou vor veni.

Si daca cele ce ti-am zis acuma nu-s ceea ce doreai sa ti se spuna te rog ma iarta... asa m-o manat pe mine Tata Nost' sa-ti scriu.

 

Cami, mama buna si frumoasa si noi te pupam de departe. Imi pare asa de rau sa aflu  ca fetele tale, minunile tale, au probleme cu racelile. Uite iti trimit un link... eu am incercat asa un tratament fin'ca am rinita alergica... am luat niste pastilute 3 zile si dupa aia nu mi-o mai curs o luna nasul. Functioneaza si la copii. Cauta pe net, cu siguranta exista si la Constanta astfel de remedii.  

Din pacate is off topic... daca doresti sa afli mai multe trimite PM.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=tG6r3Nxs0rw

 

No, va pup pe toate bine,

 

Domnu' va deie Pace!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina tu cat mai ai pana nasti?

Doamne Ajuta!

DPN-ul e pe 15 Iunie. Acum sa vedem cand "hotaraste" bebelusa sa vina in aceasta lume .

Duminica implinesc 30 de s. De Dumnica mai raman 10 saptamani.

Sanatate multa fetitelor! Sa nu mai raceasca de-acum incolo! [pup]

... si noi am avut un episod de gripa . Intai fetele, sotul si in cele din urma am luat si eu.

Bine ca n-a fost grav la mine. Doar mi-a curs nasul 2-3 zile si dureri in gat. Cu ceaiuri si limonada mi-a trecut.

 

Deeva astept cu nerabdare sa ne spui mai multe, cand va fi momentul potrivit! [pup]

Lili multumim pt tot ce ne-ai postat! [pup]

 

Post usor in continuare sa aveti! [flo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, pana o sa va mutati si va gasiti duhovnic asculati de parintele duhovnic din Romania sau intrebati nasul de cununie despre relatiile trupesti.

Ni se pare noua ca preotii spun lucruri diferite, insa ei dau fiecarui cuplu "tratamentul" care le este de folos, caci asa primesc gandul de la Dumnezeu. De-aia e de mare folos sa ai duhovnic si sa faci ascultare, ca sa primesti "tratamentul" de folos.

 

Multumeste Domnului pentru toate, unge-te mereu cu mir. Anxietatea trece, stiu cu ce "se mananca" asta, iti spun ca se vindeca. dar... sa o faci cu bunul Dumnezeu, sa-l chemi pe El sa vindece. 

 

Doamne Ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, felicitari pentru baietelul vostru! Ma bucur pentru voi! Sarcina usoara in continuare si nastere fara probleme!

Deeva, felicitari pentru fetita! Nu am citit din urma sa te cunosc, dar ma bucur pentru fiecare aspiranta care reuseste sa obtina [bib]. Poate mai incolo ne vei spune si povestea ta, daca te vei simti pregatita :)

Kytana, nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi pentru ca nu am trecut prin asa ceva, dar ne rugam pentru tine sa te intareasca Dumnezeu, sa te ajute sa treci peste asta si sa aveti o familie mare, asa cum iti doresti! [flo2] Imi imaginez ce greu trebuie sa fie sa pierzi un copil, dar incearca sa-ti gasesti consolarea in Luca...pana vor veni si ceilalti ingerasi! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna burticuta din poza este a ta?Doamne ajuta sa fie bine in continuare,ai Dpn aproape de Sfantul Pantelimon

Ioana ce putin mai ai si tu ,sarcina usoara in continuare

Honey te pup draguta

 

 O saptamana frumoasa fetelor si post usor!

Rog preotesele noastre dragi daca imi pot spune ce slujbe se fac saptamana asta la biserica seara;pup

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

POVESTEA CELOR TREI COPACI

Se spune că demult, tare demult, ...pe creasta unui munte, creşteau trei copaci visând la lucrurile măreţe pe care le vor face.

Primul, privind la cerul înstelat, a spus: Când voi creşte mare aş vrea să fiu transformat într-un cufăr care să ţină cele mai de preţ comori ale lumii.

Al doilea, privind curgerea cristalină a râurilor, a spus: Când voi creşte aş vrea să fiu transformat într-o corabie puternică, să duc pe mare regi şi regine.

Al treilea copac privi spre satul din vale, admiră oamenii care lucrau şi spuse: Eu nu vreau să părăsesc muntele acesta! Aş vrea să cresc atât de înalt încât oamenii, privind la mine, să se gândească la Dumnezeu.

Anii au trecut şi cei trei copaci au crescut.

Într-o zi, nişte tăietori de lemne au urcat pe munte. Cei trei copaci au fost tăiaţi, purtând încă speranţa că visele lor măreţe se vor împlini.

Însă, ...primul copac a fost făcut iesle pentru animale. În loc de aur şi diamante a fost umplut cu paie pentru animale.
Al doilea a fost dus într-un sat de pescari şi transformat într-o barcă de pescuit. Era prea mică pentru a putea naviga pe mări şi oceane, aşa că a fost lăsată pe lac.
Al treilea copac a fost tăiat în două bucăţi şi lăsat într-un grajd pentru mulţi ani. Visul de a aminti de Dumnezeu părea că nu se va împlini niciodată.

...Au trecut multe zile şi multe nopţi şi cei trei copaci aproape că au uitat de visele lor.

Până într-o noapte, când ...un bărbat și o femeie au venit în staul unde era ieslea aceea de lemn și acolo femeia născut un băiețaș pe care l-au pus în ieslea făcută din primul copac. Era Iosif și Preasfânta Născătoare de Dumnezeu. Și au pus în ieslea aceea de lemn nu doar diamante și aurării, ci pe Însuși Dumnezeu, Care S-a făcut om pentru noi. Așa a fost învrednicită această iesle să primească înlăuntrul ei Comoara Comorilor, pe Însuși Dumnezeu.

În micuța corăbioară – care a fost făcută din al doilea copac – după mulți ani au intrat niște pescari. Unul dintre ei ostenit S-a întins să doarmă. Au ieșit în larg. Și s-a stârnit mare furtună. Și biata corăbioară nu era destul de puternică să țină și să înfrunte valul. Atunci ceilalți pescari L-au trezit pe Cel ce dormea. Și atunci Acela S-a trezit. Și a certat marea furtunoasă: „Taci, liniștește-te”. Și pe mare s-a făcut îndată pace. Era Hristos cu ucenicii Săi pe lacul Ghenizaret. Așa și cel de-al doilea copac, care își dorise atât să devină o corabie mare, care să ducă dregători înalți și împărați, a fost învrednicit să ducă pe Împăratul Împăraților, pe Însuși Hristos cu dregătorii Lui – Apostolii!

Și al treilea copac, care era în hambarul dulgherului, într-o zi l-au luat și au făcut din el o cruce înaltă. Și pe această cruce au răstignit pe Hristos. În așa fel acest copac a devenit mult mai înalt decât ceea ce își dorise el. A ajuns la cer și la Dumnezeu! A devenit cum se spune într-un tropar „deopotrivă cu cerul”.

În final, fiecare copac a dobândit nu numai ceea ce a voit și a râvnit, ci fără de asemănare mai mult. Totuși, nu în modul în care și-au închipuit ei și au plănuit.

Înțelegem că ...nu știm care este voia lui Dumnezeu pentru fiecare dintre noi. Trebuie, totuși, să nu uităm niciodată că ...ceea ce ne pregătește Dumnezeu, este întotdeauna de mii de ori preferabil și mai de folos pentru noi.

Noi trebuie să visăm. Pentru bine. Trebuie, totuși, să nu uităm că ...adeseori lucrurile nu au evoluția pe care am dori-o noi și că Dumnezeu rânduiește și împlinește toate mai bine decât ne-am putea noi închipui, doar ...să avem credință și încredere în Dumnezeu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...