Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspirante optimiste (847)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 510
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Didi ma bucur tare ca ti-au placut batoanele, si eu am facut sambata cu mix de seminte ( in, susan, floarea soarelui, dovleac ), nuca de cocos si stafide. Au iesit tare bune.

Mi-a cerut cineva reteta de branza de caju, din pacate am uitat cine ca am citit pe repede inainte si nebauta cafea [batcap] .

Eu am mai multe retete si de branza scursa ( iese de textura telemelei dar e mai complicat de facut ) si mai cremoase. Va dau o reteta rapida si buna, iese mai cremoasa, e buna in omlete sau pe paine sau cu legume, etc.

E relativ simpla, avem nevoie de un castronel de nuci caju (aprox 200 gr sau nuci normale sau migdale, sau nuci braziliene, se poate face si un mix de mai multe tipuri de nuci) se pun la hidratat de seara pana dimineata sau 8-10 ore in apa cat sa le acopere si inca vreo 2 cm in plus. Cand sunt hidratate se pun in blender cu alta apa abia sa le acopere, sare dupa gust (eu folosesc sare roz de himalaya), 2-3 lingurite de fulgi de drojdie inactiva ( se gasesc la plafar, dau un gust minunat, nu le omiteti ),1-2 fire de ceapa verde taiate marunt, 2 catei de usturoi, daca vreti dupa gust puteti adauga si verdeata ( marar, patrunjel ) sau condimente (curry, turmenic ) asta ca sa mai diversificati gustul, dar va departati de aroma de branza. Se blenduiesc vreo 2-3 minute sau pana iese o pasta cremoasa. Se pune la frigider si se mai intareste putin, daca vi se mare prea apoasa puteti pune 1-2 lingurite de tarate de psyllium, o incheaga instant si o sa fie si plina de fibre, gustul nu se schimba deloc. Sper sa o incercati si sa va placa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...