Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (847)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 510
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi multumesc. Sa iti traiasca sarbatoritii [flo2] .

Fetelor am si eu o intrebare, de fapt vreau sa va intreb voi cum ati face in situatia asta.

Am fost din nou la dermatolog saptamana trecuta pentru ca de cateva luni ma tot termina cand si cand o acnee, nu e ceva foarte grav, doar uneori imi apar cate 1-2 cosuri fff dureroase pe fata sau pe umeri si am scalpul ff iritat, uneori ma mananca tare pielea capului.

De anul trecut tot aveam usoare probleme cu acneea , in vara anului trecut daca va mai amintiti am fost prima data la dr si mi-a dat un tratament usor care a fost eficient pana acum cateva luni cand usor-usor au inceput sa imi apara cosurile astea care de fapt sunt ca niste umflaturi ( sunt dureroase 3-4 zile apoi se retrag singure, deci efectiv nu sunt cosuri clasice, scuze de detaliile scarboase ) .

Ideea e ca dr mi-a zis ca cel mai probabil e un efect advers de la cate pastile/vitamine iau de un an si ceva intruna si mai nou de 3 luni am bagat si suplimentul ala de utrogestan care a agravat si mai tare problema. [batcap] , cum nu pot intrerupe tratamentul si nu pot lua nici un tratament intern ( pastile, antibiotice, etc ) pentru a scapa de acneea asta idioata, dr a zis ca imi da ceva extern ( crema si sampon ) care sa fie ok tinand cont ca imi doresc sa fac bebe si ca oricum dupa aceea se regleaza nivelul hormonal si o sa scap de ele oricum fara tratament.

Idee e ca mi-a da Isotrexin, care contine o substanta isotretinoin care este  strict interzisa pe perioada sarcinii, s-a dovedit ca produce malformatii cardiace, cranio-faciale.

Pe prospectul medicamentului scrie : "Administrarea Isotrexin este contraindicată la femeile gravide şi la cele care intenţionează să rămână gravide. Tratamentul trebuie întrerupt înainte de contracepţie. Absorbţia percutanată a izotretinoinului din Isotrexin este neglijabilă."

Eu din asta inteleg ca nu se ia sub nicio forma daca se doreste conceperea unui copil, dar apoi scrie ca absorbtia prin piele este foarte mica si nu ridica probleme [fri] .

Ideea e ca eu am fost sambata ca o floare la farmacie, am luat crema si cand am ajuns acasa am citit prospectul ( slava Domnului am obiceiul sa fac asta la orice produs inainte sa il folosesc, fie el si alimentar ), mi-a stat inima cand am citit, m-am intors val vartej la farmacie si l-am dat inapoi explicand farmacistei motivul. Ea parea asa usor mirata ca ma panichez asa ca nu se intampla nimic , ca e doar o crema si nu se absoarbe asa mult prin piele incat sa conteze, dar totusi eu am zis ca nu o mai vreau, mai bine fara.

Oare m-am panicat prea tare, voi cum ati fi facut? Dr stia clar ca imi doresc bebe si mi-a tot zis ca nu imi poate da multe chestii ca ar afecta si prefera sa imi dea asta , dar cand am citit prospectul ala am inlemnit, mai ales ca era si trecut pe prospect ca acest medicament a fost asociat cu efecte clare teratogene ( adica s-a cam dovedit ca provoaca diverse malformatii, dar nu precizeaza daca doar la administrare interna - pastile - sau si la crema ).

Voi ce ati face in situatia asta, eu chiar m-am gandit ca nu vreau sa imi asum niciun astfel de risc, oricat de mic, mai ales ca e ceva ce tine de mine.

Offff, asa tare m-am saturat de acneea asta, dar nici nu vreau sa platesc un pret asa de mare sa scap de ea [batcap] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella si eu am avut probleme cu acneea defapt nu stiu daca e acnne sau nu ca erau ceva bubite mici rosii ca si acnee pe frunte , fata , mi-e dat doctoru atunci Scinoren si scrie ca daca esti insarcinata sa vb cu doctorul ca nu sunt studii care sa arate ca are efecte adverse. .Pe mine Scinorenul m-a ajutat , si am ramas placut suprinsa ca e produs romanesc ca scria in romana pe el eu nici nu stiam [batcap] .Si mie mi-a zis acelasi lucru ca din cauza dereglarilor hormonale si a medicamentelor care le iau [alcool] Eu zic ca ai facut bine ca nu ai luat acea crema , si eu as fi procedat la fel , dar eu zic ca sunt si alte tratamente care le poti face si in conceptie sau daca esti insarcinata dar trebuie vb cu un doctor care sa te lamuresca clar sau incerca si la altt doctor sa vezi si o a doua parere. Spor la treaba sa treaca cat mai usor sapt astea [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, in locujl tau nici eu nu l-as fi luat, si tot asa fac, citesc prospectul la orice si mai ales in sarcina evit tot ce ridica suspiciuni. Despre isotrexin pot sa iti spun ca e intr-adevar eficient, sotului i s-a prescris candva si a functionat; eu cand am mai avut vre-un cos suparator l-am folosit, dar nu in sarcina sau cand ne pregateam de bebe. Nu stiu daca se absoarbe semnificativ prin piele sau nu, dar mai bine sa nu iti asumi astfel de riscuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceska spermotrendul este 160 ron cutia cu 90 cps adica pentru 1 luna jumate. Mi se pare accesibil ca pret si cred ca merita incercat mai ales ca numai medicatia pregatitoare pentru inseminare te costa undeva la 1000 ron plus procedura. Daca faci calculul la toate vitaminele pe care I le dai acum tot acolo ajungi plus ca nu ia decat 2 pe zi nu o suta de alte pastille care pe langa substanta active mai au si alti excipienti care-ti pot afecta ficatul sau stomacul. Nu te supara pe mine pentru ce ti-am scris mai sus dar vorbesc din cunostinta de cauza si, din nefericire, din prea multa experienta. Te pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Va servesc o cafeluta calda!

La noi e frig si ploua marunt din cand in cand. Dar pentru mine e o zi superba pentru ca mama vine in tara (e plecata de foarte multi ani), mai vin si nasicii cu nepotelul meu iubit. Deci va fi un Paste Fericitttttttttt [pk] [pk] [pk] [pk] [il]

 

post-128929-0-75126600-1397543295.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza si de la mine dragelor!

Mon multumim de cafea si ma bucur tare ca te asteapta niste sarbatori atat de fericite, sa iti priasca si sa te bucuri de clipele astea minunate alaturi de cei dragi  [flo2] .

Marja, Mariell, Didi multumesc de raspunsuri. Sunt mai linistita sa stiu si parerile voastre, si eu zic la fel ca nu merita sa imi asum niciun risc.

Marja referitor la Skinoren, e destul de cunoscut si aici, din ce stiu eu e eficient pentru forme ceva mai usoare de acnee, o sa ma interesez si in lipsa de altceva o sa incerc ceva foarte usor care sa fie permis si in sarcina.

Eu cred ca racesc, am nasul infundat, ma ustura gatul tare si imi este mereu frig  [smulgpar] .

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza si de la mine dragelor!

Mon multumim de cafea si ma bucur tare ca te asteapta niste sarbatori atat de fericite, sa iti priasca si sa te bucuri de clipele astea minunate alaturi de cei dragi  [flo2] .

Eu cred ca racesc, am nasul infundat, ma ustura gatul tare si imi este mereu frig  [smulgpar] .

Va pup.

Multumesc, Ella! [pup]

Sper totusi sa nu racesti [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...