Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (847)


Recommended Posts

Raisa nici noi nu mancam miel asa ca ne vom axa tot pe carne de pui si putina de porc. Oricum eu sunt la cura de vreo 2 saptamani si nu vreau sa exagerez cu mancarea. Am slabit deja 2 kg si mai am decat unul de dat jos ca sa ajung din nou la greutatea de dinainte de inseminare si nu vreau sa le pun intr-o singura zi.

Saptamana asta oricum tin post si mananc mai mult salate ca plantele astea verzi gen spanac, urzici, loboda nu-mi plac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 510
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Maryella reteta rapida, mega gustoasa si aspectuasa si nici nu e scumpa tare aici.

Eu fac reteta asta de multi ani si toata lumea e lesinata dupa ea, o fac si in forma rotunda de tort daca e nevoie urgent de tort si nu am timp de alta reteta.

Praful ala Creme Ole e f ok, sa nu te gandesti ca sunt nu stiu ce prafuri cu multe e-uri, e cam cea mai ok crema instant de pe piata si singura pe care o folosesc. Crede-ma e delicioasa prajitura si se face super rapid...ah si se termina instant.
Asa ca si reteta eu mai fac de obicei de paste un cheesecake la rece cu blat de biscuiti digestivi, crema de mascarpone cu fructe de padure si ornata cu fructe de padure sau fructe din compot, iese super bun si racoros, dar e ceva mai scump si laborios.

Asa retete de torturi si prajituri iti pot da zeci, dar sunt fie migaloase, fie ceva mai scumpicele si nu stiu exact cat e bugetul de dulce  [soricel] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor! Mi-a mirosit a cafea si a papica buna de post asa ca am si aparut!

Lali te pup ma bucur ca ai o stare de spirit foarte buna, cum merge tratamentul, esti ok?

 Eu abia astept sa il termini si sa vezi ce liniute aprinse o sa ai tu pe test, o sa facem ditamai bataia cu perne aici sa te sarbatorim.

Caresse multumim tare mult de mic dejun si drum bun! Sper sa nu cheltuiti toti banii iepurasului pe jucarii.

Dragelor va pup pe toate si va doresc o zi minunata, chiar daca afara este o vreme tare urata. Soarele vine din interior.

Ella tratamentul merge bine. Nu am decat o saptamana de la prima injectie asa ca inca nu a aparut nici un efect advers si sper sa le tin departe de mine cat mai mult. In privinta tratamentului sunt increzatoare ca sunt pe drumul cel bun, oricum alta solutie nu am ca sa mai stopez din evolutia bolii. Mi-am facut si niste analize ca sa vad rezerva ovariana pentru ca fac 37 de ani la vara si am zis sa vad cum stau si se pare ca stau bine. Sa termin cu tratamentul si pe urma imi dau 6 luni sa raman natural ca daca nu, voi trece la inseminare sau FIV.

 

Cu starea de spirit, trebuie sa recunosc ca ma cam chinui sa raman pe linia de plutire. Pe 20 Aprilie se face anul de cand David a devenit ingeras si cu cat se apropie sarbatorile ma adancesc in butoi, dar precum am zis trag de mine sa nu ma las bagata in butoiul ala pentru ca tare greu ies din el. Am noroc de niste prieteni deosebiti care ne sunt alaturi si ne mai usureaza in perioada asta.

Sa fim sanatosi, sa ne iubim si sa fim intelegatori...asa toate vor trece altfel, mai usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor!

Eu am avut ieri o zi horror...

Dau copy paste de la odiseea de mai:

 

"Eu am avut o zi extrem de stresanta... cat pe aci sa ma programez pentru cezariana maine... dar a fost in regula in cele din urma...

 

Am inceput cu testul de nonstres si dragul meu baiat o fost foarte cuminte, abia a miscat... si eu ca sa-l impulsionez am piscat burtica, fara sa ma gandesc ca sonda aia lipita de burta o sa ramana in aer cat imping eu piscatura... asa ca la momentul ala cardiotocograma a inregistrat o deceleratie, ceea ce nu era corect si ok... pt ca bebe in fapt nu avusese asa ceva... asa ca am repetat testul... am avut si vreo 2 contractii nedureroase... pana acum nu am avut la testele astea...

 

Apoi am trecut la ecografie pentru masuratorile cu doppler si desi valorile la fluxuri erau ok... undele de flux erau anapoda, inegale si ciudatele, de aici si pana la cezariana a fost un pas... apoi a venit si cealalta doctorita care ma supravegheaza si-i povesteste doctorei mele ca a avut saptamana trecuta un caz similar la care a asistat si s-a decis cezariana de urgenta, ca mai apoi sa constate ca bebe era perfect si n-avea nicio treaba si ca de fapt dopplerul lor bun incepe sa cam faca figuri... m-au trecut toate apele pana a masurat si ea din nou... se pare ca aparatelul asta trebuie resestat din cand in cand de cel care face mentenanta, dar cum spitalele nu au bani suficienti, iaca ca mai da erori de te baga in sperieti... spunea doctora ca au cautat in toate cartile de patologie genul ala de diagrame de care imi iesise si mie si dupa ce facusera si acea cezariana si totul a fost ok s-au lamurit pe deplin ca a fost o eroare de eco doppler, dar ca sa stau linistita o sa merg la cabinet particular, la un eco performant sa repetam masuratorile doppler ca sa stau linistita de sarbatori...

 

O alta chestie care ma râcâie e ca, desi eu am luat 1,5 kg, bebe pare sa aiba 2550 gr, desi ambele doctorite mi-au spus ca burta e mai proeminenta decat saptamana trecuta... asa ca  [zirea]   [zirea]   [zirea]  ziua de azi a fost una extrem de stresanta... e oribil ce fac alesii nostri si cum nu se gandesc ei sa aloce suficienti bani pentru aparatura si intretinerea ei... acum graviduta aceea care a nascut de urgenta era cumva la termen, dar eu azi nu eram... ca e inca mititel... 

 

Asa ca joi merg din nou si sper ca masuratorile sa fie bune... asa cum au fost si la spital, dar si undele sa fie ok si egale...

 

Aaa si la secretii mi-a iesit un crocobaur gram negativ ceva... nu mai tin minte, maine o sa-mi iau ovulele recomandate si o sa vad exact despre ce e vorba...

 

Analizele de sange, inclusiv cele de coagulare au iesit bine."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum va salut pe toate! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Caresse ma bucur ca te-ai intors printre aspirante si felicitari pentru grad [flo2]  [flo2]  [flo2]

Multa bafta la Bucuresti, la control, cu Andu!

 

Corina ma bucur ca nu ai lasat balta fetele de aspirante si ma bucur sa vad ca esti mai deschisa si iti doresc tare mult sa dai de capat la problemele medicale si sa te ajute Maicuta Domnului cu  un pruncusor in burtica!

 

Maryella ce-i fac eu la barza aia daca nu ajunge la destinatie... ramane fara pene si fulgi [pk]  [pk]  [pk]

 

Marja, Ella, Mony, Floren, Doina, Silvi, Danutza, Lalitica pupici si burtici degraba!

 

Daena, Elena voi ce mai faceti?

 

Daca am uitat pe cineva la pupat si barzulit, neuronul meu explodat de gravida e vinovat [batcap]  si nu dati cu rosii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lali o sa fie bine, o sa treci si peste ziua de 20 Aprilie si o sa te linistesti putin. Sunt sigura ca ingerasul vostru o sa va trimita foarte curand un pui mic sa va aline sufletele. Da-l naibi de butoi ca e ocupat acum, e plin cu apa de ploaie, asadar capul sus! Tratamentul o sa mearga perfect, nu o sa ai efecte adverse si in august ne pozezi testul pozitiv de sarcina. Eu te vad asa pana in 40 de ani cu doi copilasi tragandu-te de fusta [soricel] .

Iarina offf tare grea zi ai mai avut. Am citit cu sufletul la gura mesajul tau. Bine ca totul s-a terminat cu bine. O sa vezi ca joi masuratorile o sa iasa bine si bebe mai sta cuminte la mami in burtica sa mai creasca putin. Toate gandurile mele sunt la voi sa fiti cumintei si sa asteptati fara emotii marea intalnire, abia astept sa ne scrii ca ai nascut si sa ni-l prezinti pe bebe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

am venit si eu la pranz dar cum nu am mancat nimic pot sa servesc micul dejun. asa ca multumesc caresse [flo2] si multumesc si pentru urari. o zi frumoasa la Buc

 

lalitica, multam de urari [flo2]

 

danutza, imi era dor de tine. ma bucur ca ai mai intrat pe la noi [flo]

 

doina, ai grija de tine. vad  ca acum tu esti speranta noastra la test pozitiv [floare3]

 

iarina, ma bucur ca totul s-a terminat cu bine si bb sta cumintel. sa ramana asa pana la termen [pup]  [pup]

 

referitor la masa de Paste eu nu prea am ce sa va povestesc. eu duminica merg la nasa, luni la mama si la socri si plec de la ei cu sacosa plina [:D]

acasa vopsim doar oua, facem o prajitura si bagam o friptura la cuptor.

iar la meniul de post> astazi am comandat o supa crema de ciuperci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am in meniul de azi guacamole si zacusca de vinete cu lipie si diseara supa crema de linte si clatite cu gem de zmeura. Si cica e grea viata de vegetarian/post  [soricel] .

Pentru maine am in plan o tocanita de ciuperci ( pleurotus si champinon brune ) cu multe rosii si mamaliguta. Iar seara cred ca fac o salata orientala sau niste cartofi la cuptor cu rozmarin.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iarina bafta multa joi la control. Eu cred ca lesinam pana imi spuneau ca a fost o greseala. Bine ca tu nu esti asa panicoasa ca mine si bebelusul era bine mersi. Cred ca a ras de voi toate ca el e bine si voi va faceati griji degeaba. Te asteptam cu poze frumoase care sa ne incalzeasca sufletul.


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...