Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lucruri obisnuite


Recommended Posts

Eu am permisul din '93 (adica de 21 de ani); am avut Oltcit in Romania  [:D] De condus insa ft mult conduc de cand m-am mutat aici. Am fost cu masina si in Romania, eu fiind singura care a condus. Mie imi place sa conduc. 

Si aici masina e ceva normal; majoritatea famiilor au 2 masini. Pt a ajunge la serviciu in Zurich iau 1 autobuz si 2 trenuri; daca intarzie unul din ele, pierd pe urmatorul si tot asa. Asa ca fac mai putin cu masina decat cu mijloacele de transport in comun; diferenta intre ce platesc la benzina si la abonament nu exista. Daca as merge cu un taxi in Zurich m-ar costa o cursa cat platesc benzina pt o luna; asa ca tot mai avantajos iesi cu masina. Eu consider masina o necesitate, s-a intamplat de multe ori sa trebuiasca sa merg cu Marcia la spital in Zurich noaptea sau sa merg cu tata la un spital intr-un oras de langa noi (cand a facut crize de epilepsie....am chemat ambulanta o data si m-a costat 1000 fr). Cine sta in Zurich si munceste tot acolo nu are nevoie de masina decat in weekend, dar pt restul e mai greu; am insa colegi care stau langa birou si vin cu masina; nu ca i-as intelege. Locuri de parcare avem in Zurich destule, iar preturile sunt ok. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 167
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am citit, numai ca ce tie ti se pare obisnuit altuia i s-ar parea neimportant. exemplu cu permisul de conducere. sunt o gramada de oameni care se descurca si fara el deci nu face  parte din obisnuinta lor 

Iar permisul de conducere nu a fost prima data mentionat de mine.

Am spus de ce m-a mirat de fapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e clar ca Ema a avut dreptate ...obisnuinta unuia nu e aceeasi cu a altuia.Eu ador smartphone-ul,tabletele,laptopurile...mi se pare minunat saia atata tehnologie la dispozitie,ador condusul si masinile.....altii le incadreaza la extraordinar.

 

Si nu le plac sau nu le vad utilitatea.

 

Mie obisnuit mi se pare si sa sari cu parasuta.Am facut cursuri in anul intai de facultate,am sarit odata,dar atat.La fel cardurile.Te salveaza cand nu ai bani suficienti si cumpeir mai mult decat ai cash....poti plati chiar si in magazinele mai mici...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...