Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lucruri obisnuite


Recommended Posts

Macar sint spatioase si aveti curte .....

 

 

unii dintre noi. altii dintre locuiesc in townhouse cu curte de 4 metri patrati sau in single units cu un metru intre ele. depinde de zona.

 

Edit: in general, usile is la fel de rezistente indiferent de curte :)

 

si voi aveti la tara - ma rog, towns - curti mari, nu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 167
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

unii dintre noi. altii dintre locuiesc in townhouse cu curte de 4 metri patrati sau in single units cu un metru intre ele. depinde de zona.

 

Edit: in general, usile is la fel de rezistente indiferent de curte :)

 

si voi aveti la tara - ma rog, towns - curti mari, nu?

Da...dar costa.....nu ca alea mici nu ar costa daca stai intr-o zona cit de cit.

Noi in comparatie cu voi stam in cutii de chibrit,  si costa mult mai mult ca la voi (facind raportul la venit). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ati ajuns de la lucruri obisnuite la marimea curtii si masinii.  Mai intai sa spun de alea obisnuite  [clo]

 

 

 

- nu am baut niciodata cafea de la Starbucks

- nu am facut niciodata un tort

- nu am condus, desi masina sta in fata casei [:D]

- nu am mancat ciorba de burta

- nu am skiat/patinat

- nu am baut whiskey, doar palinca  [alcool]

 

 

[offt]  ab, sa stii ca se poate trai si fara masina, mai ales cand traiesti intr-o tara ca UK. E doar un "moft" sa ii spun asa, ca desi avem masina o conducem doar in weekend cand iesim in afara Londrei sau pana la supermarket sa nu caram sacosele grele, in rest ne descurcam super bine cu transportul in comun. Sotul meu ori merge cu metroul la munca, ori pe bicicleta, mai da si el din pedale, mai ajuta si la silueta si la buget, ca da, si transportul in comun costa destul de mult, sa nu mai spun de benzina si parcari. El are birourile langa Westminster Abbey, stii cat costa minutul de parcare in zona? dar Congestion charge pe zi ??  [fri] Eu nu conduc din comoditate, nu am avut permis din Ro iar aici nu mi l-am luat dn cauza preturilor exorbitante la scoala de soferi, nici nu sufar rau. Car dupa mine si pe miss in carut, la metrou/overground iau carutul in brate sus/jos pe scari unde nu sunt lifturi sau scari rulante, ba merg si cu autobuzul si foarte mult pe jos si nu mi-a cazut nimic pana acum  [il]

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

[offt]  ab, sa stii ca se poate trai si fara masina, mai ales cand traiesti intr-o tara ca UK. E doar un "moft" sa ii spun asa, ca desi avem masina o conducem doar in weekend cand iesim in afara Londrei sau pana la supermarket sa nu caram sacosele grele, in rest ne descurcam super bine cu transportul in comun. 

 

 

Aici te contrazic, nu toata  lumea traieste in Londra  [:)]

Depinde unde locuiesti. 

Eu de exemplu as pierde 45 min dus, 45 min intors zilnic daca as face naveta cu trenul/autobuzul.

Exista foarte multe slujbe care in contractul de munca scrie clar ca trebuie sa ai masina.

De exemplu sotul meu .....masina este o conditie - da ti se ofera fuel card, car allowance - dar trebuie sa ai masina. (si nu este sofer  [:-)))] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu conduc din comoditate, nu am avut permis din Ro iar aici nu mi l-am luat dn cauza preturilor exorbitante la scoala de soferi, nici nu sufar rau. Car dupa mine si pe miss in carut, la metrou/overground iau carutul in brate sus/jos pe scari unde nu sunt lifturi sau scari rulante, ba merg si cu autobuzul si foarte mult pe jos si nu mi-a cazut nimic pana acum  [il]

 

 

 

Pai tie nu iti pasa ca nu vine/intirzie transportul in comun .

Mie da ...ca nu imi permit sa ajung peste o ora la munca.

Una este sa faci naveta in Londra ci alta in afara ei.

Eu totusi masina nu o consider un moft ci o necesitate .....

Ca atunci si masina de spalat rufe/ vase se poate considera moft ca doar poti sa speli cu mina [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca suntem off topic rau, muta discutia in privat daca vrei . Atat mai spun aici, depinde din ce unghi/locatie privesti/esti [:D]  Din punctul tau de vedere/locatia ta , da, depinzi de masina ca nu vrei sa stai sa astepti dupa autobuz/tren&co si sa pierzi vreme, deci din al tau, nu al tuturor locuitorilor de oriunde ar fi ei, deci nu poti spune ca masina e o necesitate, ca nu, nu este! Masina de spalat nu intra in discutie aic, alta mancare de peste! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc pe mine m-a mirat Rall  [flo2] ca nu isi doreste sa conduc.

Tinara, la curent cu toate noutatile.....o si vedeam cu 'pletele'  in  vint zburdind pe sosele  [flo2]

 

"Problema" la mine e ca ies din casa.. doar la plimbare [:)]

Job (in afara casei) nu am, piata e f aproape, la supermarket merg de obicei cu cineva din familie (care conduce). In excursii / concedii conduce prietenul meu (desi multi ani am mers cu trenul si a fost perfect).

 

Transportul in comun imi place (mai intru si eu in contact cu.. comunitatea [:)]), daca vreau sa ajung undeva rapid ori e o ora tarzie si sunt singura, folosesc taxi.

 

Asa ca.. efectiv nu i-as vedea rostul [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am mancat ciorba de burta , nici macar gustat , si nici vata pe bat , sper ca am zis corect. Si nu am pronuntat macar o singura data cuvintele alea urate , stiti voi... [ups] .

 

Strumphitza , mamy , stii faza in care esti tu , been there done that [:)] , dar cred ca ar trebui sa te inscrii deja la cursurile pentru permis. Sa vezi cand incepe fetita scoala si tot felul de after school clubs cum va fi cand trebuie sa alergi dintr0o parte in alta . Ca na , clasa de inot nu e lanfga cea de tenis si nici clasa de drama langa cea de pian. Si copilul mai e si obosit dupa o zi de stat la scoala , si nervi atunci ca masina sta in fata casei  si trebuie sa fugi cu copilul prin ploaie [batcap]

 

desigur, cum nu toata lumea traieste in Londra, asa nu toata lumea are nevoie de masina. daca stai ca soacra mea pe coclauri la 20 min cu masina de cel mai apropiat oras/sat, da , depinzi si neaparat trebuie carnet+masina, dar nu toti stam in mansion, is it? [:D] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...