Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce reguli aveti pentru...?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

    Andacos, stiu ce zici. N-as vrea un baiat care ca viitor adult, sa nu poata lua decizii singur.

     Poate par sau chiar sunt cam severa. Ca fata(si copil singur) am fost crescuta de un tata foarte autoritar(si pe termen lung efectele au fost negative). Nu vreau sa procedez la fel cu copiii mei.

      Dar consider ca niste reguli trebuie sa existe, cu atat mai mult cu cat fata mea(de 13) ani abia asteapta sa-mi reproseze ca ce pt frate-sau se poate, pt ea nu se poate.  Ca de ce pt el da si pt ea nu, etc.  

   Prin urmare, mi-e greu sa delimitez exact regulile pt fiecare, legat, spre ex. de ora de culcare. Daca stabilesc cu fii-miu o ora de culcare si cu ea alta ora, trebuie sa am nervi de otel si rabdare de chinez  sa le aplic.Sunt totusi copii, iar aceste reguli(care, de altfel, se negociaza cu ei, dar mai greu e sa le aplicam) au menirea de a-i face constienti ca viata nu e haotica. copiii au nevoie de niste limite, cu toata dorinta lor de a deveni independenti.

  Si chiar si parintii mai toleranti tot au niste reguli cu copiii lor( decide copilul ora de venire, decideti impreuna, ce derogari permiteti, in ce conditii, etc)

  Dorinta mea e sa stiu care sunt regulile voastre. imi doresc sa fiu un parinte flexibil, dar prezent si "in garda".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Marius, stiu ca voi aveti o fata de aprox. 14 ani.Cum procedati cand vin la ea prietene sa doarma? sau cand doarme(daca doarme) ea la vreo prietena?

 Cand vine de afara, care-i ora limita?

Am doua fete una de ... 18 ani si una de ...12 ani. Pentru cea mare de 18 ani sigura regula este sa stiu unde este si cand vine cel mai tarziu probabil. Adica termenul maxim pe care ea il apreciaza. Nu am nimic de comentat pentru acest termen maxim precizat de ea plus 30 de minute. Nu am nimic de comentat daca ma suna la telefon si imi spune ca acest termen nu mai este valabil cu conditia sa imi spuna noul termen la care desigur eu adaug maxim 30 de minute dupa care o sun la telefon.... ( nu a fost cazul niciodata - ce a spus aia a facut).

Pentru cea mica regulile sunt asemanatoare ca si principiu insa spre deosebire de cea mare ea nu a fost in situatia de a merge la chef noaptea avand 12 ani, chefurile lor sunt seara pana cel tarziu la ora 22 si in weekend dar toti colegii ei sunt la fel. 

Vin colege/prietene si dorm la noi (pentru ambele fete ale mele) in general sambata seara spre duminica si le las in pace pt ca au destul stress peste saptamana cu scoala asa ca este placerea lor sa "mai strice" cate o seara/noapte la povesti... din cand in cand si recupereaza duminica. Singura mea "grija" cand vin la noi altele este sa aiba de mancare atunci cand doresc sa manance desi uneori nici aia nu vor pentru ca se duc in bucatarie si isi cauta si isi fac singure ce sa manance in functie de ce gasesc prin frigider.... sunt deja mari se cam descurca singure.

 

Am observat ca daca le las sa isi ordoneze singure viata se descurca destul de bine fara mine. Atunci cand au nevoie de mine in mod sigur ma apeleaza. Daca nu o fac sau nu imi spun inseamna ca ele considera ca nu au nevoie sau nu este necesar. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un singur comentariu, cumva conex care poate o sa ajute un pic :)

 

Din experienta proprie, imi era muuult mai usor sa pierd noptile in liceu decat acum :) Am avut o perioada cand functionam pe 3-4 ore dormite pe noapte si cafea, pe perioade mai lungi de timp* (adica nu doar o noapte la doua-trei saptamani, ci multe nopti de tipul asta in sir). Acum, o noapte in care ma culc cu trei ore mai tarziu decat ora mea obisnuita de culcare inseamna o zi destul de confuza la birou dupa :)) Chiar radeam cu niste prieteni ca mai degraba acum avem ora de culcare si dormim mai solid decat atunci cand se ingrijorau parintii nostri ca nu dormim suficient :))

 

Ori daca e o perioada in viata cand iti permiti sa te culci miercuri la cinci dimineata, perioada de liceu si facultate e :) My two cents..

 

Si ca sa fiu si un pic on topic, eu am avut ora de venit acasa, maxim 10 seara din oras chiar si in weekend (la petreceri se mai faceau exceptii, dar depindea ce petreceri erau si cu cine).  Rezultatul? Am fost incredibil de complexata pentru ora de venit acasa, si am sfarsit prin a nu le spune alor mei foarte multe despre ce faceam exact, cand si cu cine.

 

__

* nu faceam nimic deosebit, citeam sau stateam pe mIRC, singura, acasa la mine :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooo.... pai stati sa vedeti ce nebuni eram noi in perioada 16-20 de ani. Am fost o gasca (acum suntem parinti dar... la fel de sariti de pe fix) de 8-10 baieti si 8-10 fete care exceptand iarna - seara de la 9 incepeau concertele de chitara rece jos la bloc pana pe la 1-2 noaptea. Desigur cu rosiile primite in cap de la vecinii mai.... conservatori. Daca lipseau parintii vreunuia dintre noi - clar se facea chef pana dimineata la 6. Daca era vara cheful tinea pana pe la 8-9 a doua zi .... dar sa nu va faceti iluzia ca plecam acasa... nuuu ... plecam la strand. Si stateam acolo pana dupa amiaza cand plecam la terasa. iar de acolo la discoteca  si ajungeam acasa pe la 1 noaptea... a doua zi. Deci... tacaniti dar jur pe ce am mai bun ca am avut o viata formidabila si nu as schimba nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii-mea tocmai ce a implinit 16 ani.

Aproape in fiecare vineri vine cu o  prietena si doarme la noi. Uneori pleaca sambata, alteori duminica.

Nu ma intereseaza la ce ora se culca. Noaptea este a lor. Stau la povesti, pun tara la cale, asculta muzica, dau iama prin frigider.

Nu ma deranjeaza, nu le impun o ora de culcare.

 

A fost la un majorat la o cafenea si i-am dat voie sa vina acasa la ora 1 noaptea, cu taxiul, pentru ca era in timpul saptamanii.

 

Weekend-ul trecut si-a sarbatori cei 16 ani cu cativa prieteni si i-am lasat singuri in casa, toata noaptea

 

Azi a plecat la ziua unui prieten ce implineste 17 ani, nu e o petrecere propriu-zisa, e acolo de la ora 13 si tocmai am sunat-o sa vina spre casa. Parintii baiatului sunt acasa si o vor sui intr-un taxi.

 

Daca merge la  petrecere acasa la cineva o las toata noaptea.

A fost de vreo 2 ori in club, insa pe la ora 1 m-a sunat sa vin sa o iau, chiar daca ii dadusem voie pana pe la 2.

 

Cand merge noaptea in club ma duc eu sa o iau de acolo. Dar asta se intampla rar. Deocamdata.

Cand petrece mai mult de ora 21 la cineva acasa, vine singura cu taxiul chemat la comanda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi ca si la marius. am stabilit impreuna ca fiecare are nevoie de liniste si odihna, ca fiecare e liber sa se distreze dar in asa fel incat ceilalti locatari ai casei sa nu aiba de suferit. 

ei isi cunosc limitele, respecta ora pe care ne-o transmit cand pleaca si daca intervin schimbari ne contacteaza. 

 

din cate observ eu la voi crisseis,  problema e  de increderea pe care o aveti unul in celalalt. baiatul tau simte ca vrei sa-i impui si sa-l controlezi si atunci forteaza nota. el vrea sa faca cum vrea el, tu vrei sa faca cum vrei tu, pe principiul eu stiu ce e mai bine ptr tine. 

daca il vei lasa sa stabileasca el singur, daca ii vei da responsabilitatea in propriile maini va invata sa respecte si regulile. 

singura modalitate este sa stati la masa si sa discutati deschis, sa stabiliti de comun acord ce doreste fiecare si sa va respectati deciziile. 

si incearca sa-l tratezi pe adolescentul tau ca pe un om mare, sa-i arati incredere, sa-l lasi sa hotarasca singur ptr el. sa nu te simta mereu ca il controlezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...