Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Trebuie să recunosc dins tart că nu am fost niciodată un mare iubitor de animale, în sensul că nu sunt înnebunită după vreun animal anume... dar nici nu am fobii negative legate de ele (e drept totuşi că mă oripilează tot ce ţine de rozătoare...). Nu prea sunt de acord cu creşterea animalelor în casă, din motive practice, însă, de curând am făcut un compromis - i-am luat fetiţei mele, de ziua ei, un pinscher pitic, pentru că ştiam că îşi doreşte un căţel... şi, sincer, între un telefon mobil ultraperformant şi un căţel, cred că am ales varianta cea mai sănătoasă - la propriu şi la figurat... Cum am ajuns la pinscher? Cu totul întâmplător... l-am văzut pe Thor (aşa l-am botezat) în vitrina unui petshop şi... ne-am îndrăgostit pe loc de el. Înainte de această întâmplare habar nu aveam că există o asemenea rasă de căţei. Şi, la drept vorbind, nici acum nu ştiu foarte multe despre ea... Aşa că m-am gândit să deschid un topic pentru cei care au acasă un pinscher sau vor să îşi cumpere unul şi vor să ofere şi să culeagă informaţii practice despre această rasă... sau, pur şi simplu, să spună poveşti haioase, pentru că sunt convinsă că posesorii de pincheri au ce povesti... Noi îl avem de o săptămână şi deja ne-a umplut casa de veselie.

 

Aşadar, cine mai are un pinscher pitic acasă? [:)]

post-76569-0-44096200-1396792648_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună! Și eu i-am cumpărat băiatului meu un pinacher pitic anul trecut. Am luat-o la fel ca si tine din întâmplare. Am văzut-o in vitrina unui petshop si mi s-a făcut milă de ea. Nici nu am întrebat daca este fetiță sau baiat. M-am gândit doar că va avea copilul meu un partener de joacă și biata de ea va scăpa de acolo ( am auzit tot felul de povești despre animăluțele din petshop). Pot să îți spun ca ai făcut o alegere bună. Este un cățel foarte inteligent, care in 3 săptămâni a invațat sa facă doar in locul amenajat pt asta. În general învață foarte repede. Se întelege foarte bine cu copilul, este prietenos doar că are un simț al proprietății foarte dezvoltat si latră pe oricine se apropie de casa noastră. Este foarte vioi si jucăuș și am văzut pe internet ca este poreclit King of toys :-p
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... Am început sa caut informații despre cățeluș;)

Mirela, ţi-l recomand cu drag, dacă vrei să îţi iei căţel. E absolut fantastic cu copiii. Şi Tudor şi Elisa sunt topiţi după el.  [:)]  Şi, sincer, îngrijirea lui nu mi se pare atât de grea pe cât mă aşteptam...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, confirm faptul că e o jucărie vie... De când îl avem, Tudor a devenit foarte activ, inventează jocuri cu căţelul şi râde foarte mult cu el. E tare drăgălaş... Deocamdată ne luptăm încă cu învăţatul să facă nevoile fiziologice în locul stabilit. Cu scosul afara e mai greu acuma că plouă şi încă suntem în faza de creare a rutinei cu ieşitul... În rest... e ok... Îl recomand cu căldură tuturor celor care vor să îşi ia un căţel, dar încă ezită.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...