Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini pe Ghetar in Saptamana Altfel!


Recommended Posts

Capusa??? De unde asa ceva? Ma credeti ca eu n-am vazut niciodata o capusa decat in poze? Si daca nici eu nu m-am tavalit peste tot...

Acum trebuie mers la doctor? A, am vazut ca merge sotul...sa ne zici si noua, se scoate usor? Fara urmari?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 426
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

valeu, mie tare mi-e teama de capuse, mai exact de bolile pe care le transmit.

am fost muscata de o capusa acum vreo 20 de ani, poate si mai bine. tare greu am scos-o din picior...sper sa nu am niscaiva crocobauri in sange...

 

am inteles ca acum se administreaza antibiotic timp de 10 zile dupa scoaterea capusei, preventiv. pentru ca la noi nu exista laboratoare unde sa poti duce capusa sa fie analizata, sa se determine daca e purtatoare de crocobauri.

am citit ca o metoda de a scoate capusa este sa umezesti capatul cu fosfor al unui chibrit si sa dai cu el pe piele, in jurul zonei in care e infipta capusa. cica le atrage mirosul de fosfor si isi scot de buna-voie capul din locul in care s-au infipt.

capusele nu se iau neaparat din iarba, ele pot sta si pe tufe inalte, ba chiar si in copacei. e suficient sa treci pe sub ramuri sau pe langa gard viu, de ex, ca terorista ataca daca simte ca trece prada pe langa ea.

mare atentie asadar, a dat caldura, firul ierbii, incepe lumea sa iasa cu copiii in parc, la iarba verde, in excursii pe ici-pe colo; folositi solutii repelente si imbracaminte/incaltaminte adecvate, astfel incat capusele sa nu va atace.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, imbracata e ea din cappana in picioare, dar uite nu a fost de ajuns.... Ma oftic ca nu am vazut-o de ieri, ca era la gat ...

 

Aici nu le administreaza antibiotic preventiv. Daca apare undeva pe corp in urmatoarele zile o pata rosie, atunci ii face analize la sange sa vada daca e infectata cu borelioza, si de abia atunci ii da antibiotic. Deci trece ceva timp. Iar capusa nu o ia nimeni la analizat, desi ar fi cel mai usor (din punctul meu de vedere de parinte, cine stie cat de scump e sa analizezi toate capusele care ataca pe aci). In Romania nici eu nu am vazut capuse, Germania e plina. Iar fetele din Austria precis imi vor putea spune si mai multe, la ele e si zona de FSME. 

 

Rufus si Roxana, multam de incurajari. mie tot mi-i se pare ca trece vremea muuuuult prea repede. Cand il vad deja pe cel mare ca acusi se face de 4 ani... Si in curand imi voi cauta servici, deci voi vedea din ce in ce mai putin din dezvoltarea lor ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschi, bravo, asa sa faceti. mi se pare cursul normal, nu imi place datul antibioticul dejaba ca aici.

 

doamne, mie nu imi placea cu copiii mici. normal, imi placeau ei, dar nu lipsa comunicarii si chinul mancatului, al dormitului. de pe la 6 luni incolo mai era cum mai era... si dupa 1-2 ani si mai bine [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...