Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini pe Ghetar in Saptamana Altfel!


Recommended Posts

pe vremuri, cand nu erau asa multe tipuri de medicamente, stiu ca fasconalul era considerat cel mai bun impotriva durerilor de cap. am vazut ca a reaparut in farmaciile noastre. din ce am gasit pe net contine aspirina, paracetamol, cafeina, fenobarbital si codeina.

poate un astfel de "cocktail" ar avea efect ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 426
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, ai grija cu durerile de cap; nu mi se normal sa te doara non-stop de atata timp. Si pe mine ma doare capul din cand in cand si am migrenele alea nasoale (dar doar de cateva ori pe an). La mine cu algocalmin sau panadol extra (paracetamol + cofeina) trec. Nu am auzit de aspirina pt dureri de cap. Aici exista medicamente speciale pt migrene, dar nu le-am incercat inca. Iti doresc numai bine [flo2]

 

La noi e soare, dar de-ala cu dinti; dimineata erau 6°, maxima azi va fi insa 21°. Dimineata e asa de frumos, cand deschid geamul se aud pasarelele ciripind, miroase ca la munte, a iarba proaspata, graul pe campul de langa a crescut (e locul de joaca al pisicilor); am un mare noroc cu oraselul unde stam, padurea se vede din casa, muntii se vad in zare  [:)]

Eu sunt nascuta si crescuta in Bucuresti, dar acum cand vin acasa ma oboseste totul; lume multa, aglomeratie, caldura mare, latraturi de caini; plec de-acolo mai obosita decat atunci cand am venit. Nu as mai putea trai intr-un oras mare, imi place linistea (la noi duminica sau de sarbatori nu vezi tipenie de om pe strada, zici ca e oras pustiu).

 

Vacantele de vara si iarna mi le petreceam in Ardeal, langa Blaj. Au fost cei mai frumosi ani ai copilariei mele (stat pe ulita de dimineata pana seara, mers descult, mancat paine cu untura si cu ceapa din gradina, scaldat in Tarnava si multe altele). Am rude si la Avrig, langa Sibiu. Am vizitat Sibiul si Sighisoara de multe ori, la fel Brasovul, chiar si Covasna, Baile Tusnad (acum nu a mai ramas nimic din ele). Am fost si cu sotul de 2 ori; si lui ii place ft mult partea asta a tarii. Bucovina iar e frumoasa, acum 2 ani am fost la manastiri. A mai ramas sa mergem in Maramures. Tara noastra e ft frumoasa, pacat ca nu stim sa o punem in valoare. Vorbeam cu un roman, care lucreaza aici la o agentie de turism si il intrebam de ce nu ofera si vacante in Romania; mi-a spus clar : din cauza infrastructurii proaste. Aici mijloacele de transport vin la secunda; daca intarzie un minut, deja lumea incepe sa se streseze [fri]

 

Hai ca va las acum, trebuie sa ma intorc la munca.

 

O zi frumoasa va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi.

Un medicament puternic pentru dureri de cap, care a functionat la mine si pe care nu-l recomand decat in caz de forta majora e ketonalul. Eu am luat de cateva ori si a avut efect aproape instant. Dar din ce-am citit/auzit, n-ar fi tocmai medicament de luat pe perioade lungi. Multa sanatate strumphitza.

 

Sa va zic ce patii eu aseara! (asta dupa ce mi-am luat inima-n dinti si I-am spus ieri si barbatului vestea cea mare).

Eram singura acasa cu fetele, si discutand diverse cu ele (despre saptamana altfel de la scoala, despre cum sa construim un vulcan acasa, chestii de genul) se trezeste Daria din senin sa ma intrebe daca mai fac un bebe! Ca ea mai vrea un bebe. La care Malina nu se lasa mai prejos, era la calculator, juca un joc de decorat (ma rog, era un softulet prin care iti creai casa de vis, de la pereti, geamuri si usi pana la mobilier si decoratiuni) si creaza repede un dormitory pentru bebelus (baiat), si ni-l arata incantata, ca asa ar vrea ea sa arate camera fratiorului lor. In conditiile in care eu n-am scos niciun cuvant acasa despre asta, nicio aluzie, nimic, nici cu barbata-meu nu discutasem ceva acasa pe tema asta.

Si vine barbata-meu acasa de la munca, si-l ia Malina in primire, tati-tati, vino sa vezi ce-am facut, uite-asa vreau sa arate camera fratiorului nostru!!

Va dati seama ca barbata-meu nu m-a crezut niciun moment ca eu nu le-am spus nimic la fete!!! [batcap]  [batcap]  [batcap] Si chiar nu le spusesem asa ceva, nu eram nebuna sa discut cu ele ceva despre care nu discutasem cu el inainte!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, nimic nu e intamplator; chiar ca fetele tale au intuitie; tin pumnii sa fie totul asa cum iti doresti [flo2]

Ketonal luam eu pt migrene si imi lua durerea cu mana; nu aveam nicio reactie adversa, pana acum vreo luna cand am crezut ca mor de stomac..... apoi mi-am dat seama ca mi-a dat cineva la munca ketonal pt migrena; deci ficatul meu nu mai accepta; am acasa advil din state si e ok; chiar se termina si trebuie sa refac stocul.

Mihaela, ce frumos este la voi; intradevar capitala noastra este obositoare; sa vina vara si sa se mai elibereze [:)] ; iarasi mi se face dor de duca, plimbari, munte, tara, orice, numai sa ies dintre betoane [fri] ; dar ma pot uita pe geam si sa vad lacul.... macar la munca sa ma simt bine [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

intru direct in paine: Micky, sa sa stii ca io tot te felicit: Sa fie sanatos si voi pe langa ei toti.

 

io iubesc familiile cu multi copii, cu toate ca nu mi i-am dorit..dar daca ar mai veni vreo unu asa ca la tine m-as bucura [:I] .

 

Y,

 

invatatoarea e dusa cu pluta. Daca ai nervi...

uite aici mai multe http://germina-fluturi.blogspot.de/search/label/LA%20SCOALA

 

Aschiuta, cum e Lili umblareatza?

 

si la noi e saptamana altfel, ei le numesc zile de projcte, sunt doar trei zile. de asta si scriu azi pe DC, ca mi-am luat liber sa ma duc la junior dar invatatoarea nu a mai avut nevoie..

Daca anu trecut au avut saptamana asta dupa Pasti tot in aprilie si au fost 3 zile fiecare zi cu unu element: Fac, apa, aer, anu asta fiecare invatatoarea are o tema in genu: excursie la teatru din sat tema: utilaje de primavara apoi de facut niste salate &co tot cu legume fructe de primavara, de vopsit oau, de alergat iepuri, de mers la casa fluturilor de facut bufnite, de facut un cuib de barza..etc..

acu o sapt si ceva in urma si-au ales fiecare ce vrea sa faca, s-au inscris in grupe comune pt ca in fiecare grupa sunt 4  cate copii din an, deci is amestecati. Nu stiu exact care e scopul, probabil lucru in echipa si toleranta :) ca-s foarte incantati cu toate ca poate la unii pare pueril sa vopseasca oua :)

Si io is incantata ca am scapat de teme &teste.

In plus nr 1 mai are de invatat pt pt carnetul de bicicleta. In septembrie, clasa a 4-a va avea examen cu politia, si la ultima simulare a primit atentionare ca a gresit, chiar de doua ori: nu a acordat prioritate la intrarea in sens giratoriu si nu a pastrat distanta fata de cel din fatza si a intrat in el la stop :) In mai au si examenul scris..io speram sa fie mai usor dar tre sa exersam. Duminica ne intalnim cu alte doua fetite, tot la fel cu biletel pt greseli de la polizist, sa exersam in parcarea de la magazin [aerob]

 

Mama mea e in spital iar piticul cel mic a primit trimitere la psiholog..i-am recomandat vineri educatoarei de la hort ca problema e la ea /ele..ca io nu am probleme cu el. S-a ascuns de vreo doua ori ultima data in toaleta de la secretariat si l-au cautat inebunite.

Invatatoarele lui ( are trei si le-am puricat si pe astea) spun ca nu are o problema de "insubordonare" numai ca copilul meu chiar a luat mot-a mot ceea ce io ii zic mereu..ca daca are o problema sa si-o rezolve [afro]

 

Aseara a avut concert la scoala de muzica, si am ramas surprinsa ca dupa 3 luni a avut curajul sa cante 1 minut  in ritm si a terminat si scoala de inot, a trecut la "profesioniesti"

 

io am invatat sa inot dupa ce i-am vazut pe ei cum inoata. Mi-am luat ochelari si mai intai am verificat legile fizicii  [:-@]  si chiar se verifica, pluteam daca statea nemiscata in apa, apoi m-am uitat la ceilalti sa vad ce fac pe sub apa. Asa ca dupa 2 ani de incercari numai in bazin..am reusit in vara sa inot si in lac...

 

Asa cam facut si cu condusul. Aveam io carnet din secolul trecut (99) dar daca nu aveam experienta, imi era teama la parcari. Asa ca am luat masinuta copiilor si am parcat fara sa ma uit, sa simt masina cand trag de volan..si ce soferita mi-s [vampa]  parca m-am nascut in masina..dar am cutie automata de cativa ani [turban]

a scris poate isi face curajul Aschiutza [8)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce? [fal]

Am fost si eu curioasa si FDA zice ca rezultatele sunt temporare. Plus ca zice lumea ca e dureros de mori? [:)]

 

Sa-mi zici daca stii ceva ce eu nu stiu [pup]

 

e si tu de ce... ca am nevoie, pe zone localizate. si nu mai tin nicio dieta ca tot ma arunc in diverse aiurea.

FDA-ul nu a aprobat nimic ptr slabire, ci doar ca anestezic in operatii dermato si in chirurgie plastica.

cica NU doare nimic, asa am citit peste tot. ai numai senzatie de amortire datorita temperaturii scazute, care trece in cateva zile.

http://www.evidencebasedcryonics.org/tag/cryolipolysis/

 aci e un articol foarte dragut si care si explica pe larg ce se intampla.

 

despre temporar sau nu... deocamdata e o procedura noua - teste pe animale in 2009, deci mai vedem in timp.

 

dupa saptamana viitoare cica am ceva rezultate in 1-2-3 luni. deci... astept :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, eu citisem acum 1-2 ani, cand aparuse intr-un salon din Galati si ce am gasit pe net / FDA nu m-a convins deloc deloc, Multe horror stories, cu rani etc.

E posibil ca de atunci sa fi incercat mai multi si sa se fi schimbat trendul [:)]

 

De abia astept sa incerci [:D] Daca zici ca e ok ma duc si eu [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...